KIEDY PODAWAĆ PSU SUPLEMENTY?

Suplementy to preparaty, które mają dostarczyć organizmowi niezbędne substancje odżywcze w skoncentrowanej formie. Ich podawanie zawsze powinno być dobrze przemyślane i uzasadnione potrzebami, naszego czworonoga. Nie powinniśmy suplementować zwierzęcia profilaktycznie, na „wszelki wypadek”. Musimy pamiętać, że jak wszystko dostarczane w nadmiarze zamiast pomóc mogą zaszkodzić.

Gdy nasz pies ma odpowiednio zbilansowaną dietę i jest zdrowy, zazwyczaj nie ma konieczności podawania mu dodatkowych preparatów.

  • Korzystanie z suplementów może być uzasadnione jeśli karmimy naszego psa dietą domową. W przeciwieństwie do karm gotowych, pełnoporcjowych i zbilansowanych, w domu bardzo ciężko przygotować posiłki które zapewnią naszemu psiakowi wszystkie niezbędnie substancje odżywcze. Jednak nawet suplementowanie diety domowej musi zostać dobrane przez lekarza weterynarii, który zaleci odpowiednie suplementy i poda model ich dawkowania.
  • Suplementy powinniśmy podawać psom, u których występują konkretne problemy zdrowotne. Jednak dawka i rodzaj suplementacji zawsze powinna być dobrana przez lekarza weterynarii.
  • Często suplementy zalecane są starszym pacjentom. Wymagają oni najczęściej suplementacji preparatami wspomagającymi prace stawów i układu kostnego, by poprawić im jakość życia. W takim przypadku podawanie preparatów może być konieczne już do końca ich życia.
  • U młodych osobników konieczność suplementacji może wynikać z aktualnego stanu zdrowotnego. Powinna być ona jednak czasowa, do momentu poprawy stanu zdrowia. Również w tym przypadku decyzje o suplementacji najlepiej skonsultować z lekarzem weterynarii, który dobierze odpowiedni preparat i jego dawkę.

Podawanie preparatów na własną rękę może nawet zaszkodzić pupilowi i pogorszyć stan jego zdrowia.