Rasa psa Appenzeller szwajcarska moc i inteligencja

Appenzeller to jedna z czterech ras psów szwajcarskich. Wyróżnia się na tle innych dzięki swojej sile, inteligencji i energii. Kiedyś był głównie psem pasterskim, gdyż wykazywał doskonały refleks i czujność. Appenzeller to także wspaniały towarzysz rodziny, który kocha spędzać czas z ludźmi, bawić się i poznawać świat. Sprawdź, czym jeszcze charakteryzuje się ta rasa.

Rasa psa Appenzeller – historia

Rasa Appenzeller pochodzi ze Szwajcarii, a dokładniej z regionu Appenzell. Powstała w XVIII wieku i była hodowana głównie do pomocy w pracy na terenach górskich, jako pasterz i stróż stada. Pierwotnie Appenzeller był znany ze swojej zdolności do utrzymywania grupy w ryzach, a także ze odwagi i energii do działania. Łączył w sobie cechy ras Bernhardiner i Sennenhunds. Z czasem rasa została uznana i zarejestrowana jako odrębna.

Appenzeller wciąż jest stosunkowo rzadką rasą. Można je spotkać w Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Czechach, Finlandii czy w Polsce. Mimo wszystko Appenzeller należy do rasy psów, której grozi wyginięcie. Podobnie jak wiele innych ras jest narażony na choroby dziedziczne. Wybierając psa z hodowli, powinieneś poprosić o wyniki badań rodziców i szczeniąt. Appenzeller może mieć problemy ze stawami (dysplazja stawu biodrowego, dysplazja stawu łokciowego, osteochondroza), cierpieć na choroby oczu (zaćma), mieć wady serca, a wraz z wiekiem pojawiają się problemy skórne (w tym nowotwory).

Wygląd Appenzellera

Appenzeller to średniej wielkości pies, który może osiągnąć wagę od 22 do 32 kg, w zależności od płci. Posiada krótką, twardą sierść w kolorze czarno-brązowym z białymi znakami na piersi, łapach i końcu ogona. Ma mocną budowę ciała z wyraźnymi mięśniami, co czyni go wytrzymałym i zwinnym. Jego charakterystyczne, stojące, trójkątne uszy sprawiają, że doskonale słyszy nawet najmniejszy szmer. Gruba, błyszcząca sierść i bujny podszerstek zapewniają mu odpowiednią ochronę przed zimnem, wiatrem i deszczem, dlatego żadna pora roku mu nie jest straszna.

Appenzeller – charakter i osobowość

Appenzeller to pies, który jest bardzo przyjacielski, energiczny i inteligentny. Potrzebuje dużo ruchu, dlatego będzie doskonałym kompanem na długie spacery, bieganie, siłownię na świeżym powietrzu, rower czy rolki. Kocha aktywność fizyczną, dlatego właściciel również powinien ją uprawiać. Psy chętnie uczą się komend. W wielu przypadkach okazy tej rasy są szkolone jako psy medyczne, lawinowe lub przewodnicy dla osób niewidomych.

pies Appenzeller na trawie

Appenzeller będzie wspaniałym towarzyszem dla ludzi, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Jest bardzo przywiązany do swoich właścicieli i lubi spędzać z nimi czas. Z powodu ogromnej energii, jaką dysponuje, potrzebuje codziennej dawki aktywności, takiej jak długie spacery, bieganie czy treningi. Zdecydowanie dobrze będzie mu w miejscu, gdzie jest ogródek, raczej niekomfortowo czuje się w mieszkaniach i ciasnych przestrzeniach. Appenzeller może być jednocześnie doskonałym towarzyszem i stróżem. Wykazuje się dużą inteligencją i odwagą, dlatego zadba o dom i podwórko pod nieobecność właścicieli. Swoją czujność, miłość i entuzjazm wyraża charakterystycznym szczekaniem. Istotne jest odpowiednie wychowanie pieska, gdyż szczeniaki lubią podgryzać towarzyszy zabawy i w ten sposób okazywać radość. Dzięki konsekwencji i odpowiedniemu szkoleniu można wyszkolić psa i oduczyć go tego przyzwyczajenia.

Żywienie Appenzellera

Appenzeller, podobnie jak większość psów, potrzebuje zbilansowanej i odpowiedniej dla swojego wieku oraz aktywności fizycznej diety. Pomimo uwielbienia do ruchu rasa ta ma skłonność do nadwagi, więc należy dbać o to, aby nie przekarmiać swojego pupila i nie podawać mu zbyt dużej ilości karmy czy przysmaków. Raz w roku należy iść z psiakiem do weterynarza na kontrolę i niezbędne szczepienia. Podstawą diety dla Appenzellera powinna być dobrej jakości wysokowartościowa karma, która spowalnia tempo wzrostu, ale jednocześnie dostarcza odpowiedniej ilości białek, które pozytywnie wpływają na kości i organy wewnętrzne. Nieodpowiednia ilość mikroskładników przyczynia się do nadwagi. W tej sytuacji pary żeber i biodra zaczynają być słabo wyczuwalne. Zbyt duża ilość białek u psów rosnących powoduje większy wzrost, a co za tym idzie ryzyko chorób stawów, mięśni i narządów. Warto unikać psich karm zawierających składniki sztuczne, takie jak barwniki, konserwanty czy aromaty, ponieważ mogą one negatywnie wpływać na zdrowie psa. Ponadto, podczas karmienia Appenzellera, należy pamiętać o regularnym podawaniu wody. Z pewnością podczas wizyty u weterynarza dowiesz się więcej na temat całego jadłospisu psiaka.

Jak dbać o pieska?

Appenzeller to pies o krótkiej, gęstej i błyszczącej sierści, która nie wymaga zbyt skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy okazyjne szczotkowanie, aby utrzymać sierść w dobrej kondycji i zapobiec zbieraniu się martwych włosów i tworzeniu kołtunów. Warto również zadbać o kondycję zębów. Wystarczy podawać odpowiednie przysmaki lub kości, które pomagają usunąć płytkę nazębną. Wraz z wiekiem pieska warto regularnie sprawdzać stan skóry. Appenzeller to niezwykła rasa psów, która ze względu na swoją rzadkość wymaga specjalnej opieki i troski. Z pewnością nadąży za intensywnym i dynamicznym stylem życia właściciela. Nie wymaga zbyt skomplikowanej pielęgnacji, jest chętny do nauki, dlatego z powodzeniem uda się wypracować reagowanie na komendy. Jest energiczny, odważny i kochany!