Dlaczego pies wymiotuje?

Wymioty to jedna z najczęstszych dolegliwości u czworonogów, która wywołuje duży niepokój u opiekunów zwierzaków. Nie zawsze jednak muszą one oznaczać poważną chorobę. Często bowiem zdarzają się po spożyciu zbyt dużej ilości pokarmy, z głodu albo nadmiernej aktywności po posiłku. Powodem może być także ciekawość i zjedzenie przez pupila czegoś, czego nie powinien. Jednorazowa sytuacja to jeszcze nie powód do większego niepokoju. Jeżeli jednak dolegliwości są intensywne i/lub często się powtarzają należy bezzwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Dowiedz się, dlaczego pies wymiotuje.

Dlaczego pies wymiotuje – najczęstsze powody

Wymioty mają na celu usunięcie z organizmu toksycznych substancji i drobnoustrojów, zanim te dostaną się do krwiobiegu albo są mechanizmem obronnym układu pokarmowego po połknięciu ciała obcego. Psy są niezwykle ciekawskimi zwierzętami, dlatego szczególnie podczas spacerów należy zwracać uwagę, czy nie zjedzą czegoś napotkanego po drodze. Nie raz bowiem zdarza się, że skosztują wyrzucony przez balkon spleśniały chleb, poczęstują się na kocią karmę czy inne niespodzianki, co może później skutkować wymiotami, którym towarzyszą silne skurcze przepony, nieprzyjemne odgłosy i złe samopoczucie czworonoga.

Nieodpowiedni pokarm albo sposób jedzenia

Pies wymiotuje i ma biegunkę, a może tylko zwraca jedzenie? Dolegliwości mogą być spowodowane podawanym pokarmem, a właściwie jego zawartością. Niektóre karmy mogą nie służyć psiakowi ze względu na znajdujący się w ich składzie alergen, najczęściej gluten, mięso z kurczaka czy sztuczne barwniki, konserwanty i aromaty albo na recepturę, opartą na niskiej jakości składnikach. Warto więc uważnie czytać, co znajduje się w danej puszce. Dobrym wyborem będzie monoproteinowa karma dla psa bez zbóż od Country&Nature z 97% zawartością mięsa i podrobów, które dostarczają do organizmu dobrze przyswajalnego białka oraz tłuszczów. Wzbogacone zostały dodatkowo warzywami i owocami, które są źródłem witamin i minerałów. Należy także zwracać uwagę jak je pupil. Zbyt szybkie, łapczywe połykanie dużych ilości karmy to częsty powód, przez który pies wymiotuje jedzeniem. Jeżeli zaobserwujesz takie zachowanie u zwierzaka, warto pomyśleć o zakupie maty, którą można wypełnić karmą, smakołykami, czy pastami. Dzięki rowkom spożywanie pokarmu trwa dłużej, a lizanie ich uspokaja psiaka. Po posiłku czworonóg powinien chwile odpocząć. Energiczny spacer albo szalona zabawa często kończy się tym, że pies wymiotuje niestrawionym jedzeniem.

Częstą dolegliwością są żółte wymioty u psa. Czworonogi powinny być karmione o stałych porach dnia. Dzięki temu żołądek zaczyna wydzielać soki trawienne jeszcze przed nadejściem pokarmu, co usprawnia proces trawienia. Pominięcie posiłku albo przesunięcie go o parę godzin może sprawić, że kwasy podrażniają delikatną błonę śluzową. Najczęściej pies wymiotuje żółcią rano, ale taka sytuacja może mieć miejsce także w ciągu dnia albo w nocy.

smutny pies leżący na łóżku

Infekcje i pasożyty

Niekiedy zdarza się, że pies wymiotuje białą pianą. Spieniona ślina często towarzyszy chorobom górnych dróg oddechowych, stanem zapalnym gardła czy zapaleniem migdałków. Podczas tych infekcji czworonóg odczuwa dyskomfort, spowodowany podrażnieniem błony śluzowej gardła, przez co charczy, kaszle i próbuje odksztuszać. Gdy pies wymiotuje pianą, może dodatkowo pojawić się gorączka, apatia oraz brak apetytu. Warto wybrać się do weterynarza, by upewnić się, czy nie są to objawy kaszlu kenelowego.

Zwracanie pokarmu może być również spowodowane obecnością pasożytów. W takim przypadku pojawiają się także nawracające niestrawności, a pies może zjadać sporą ilość trawy. Wymioty mogą być przez to zielone i mogą się w nich znaleźć fragmenty lub całe pasożyty. Niezbędna będzie wizyta u weterynarza, który zaleci odpowiednią metodę leczenia.

Niebezpieczne choroby

Wymioty, w których obecna jest krew, mogą być objawem poważnych chorób. To częsty symptom pęknięcia wrzodów żołądka, silnym zapaleniem żołądka, rozerwaniem się guza nowotworowego albo  krwotokiem wewnętrznym. Co zrobić gdy pies wymiotuje krwią? Jak najszybciej zabrać czworonoga do weterynarza! Specjalista wykona niezbędne badania, zdiagnozuje chorobę i wdroży odpowiednie leczenie. Powodem wymiotów mogą być również przyjmowane leki – ten fakt również należy skonsultować z lekarzem. Być może niezbędne będzie zmienienie farmaceutyku albo wdrożenie odpowiedniej diety, czy dodatkowych suplementów.

Szczeniak wymiotuje – co zrobić?

Młode psiaki mają szczególnie wrażliwe układy pokarmowe, a często też niepohamowany apetyt. Zdarza się więc, że szczeniak wymiotuje jedzeniem. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest właśnie zbyt duża ilość spożytej karmy (szczególnie, gdy jej kawałki są zbyt duże i twarde, przez co małe ząbki nie mogą poradzić sobie z ich dokładnym rozgryzaniem). Dodatkowo to właśnie w wieku szczenięcym psiaka można zaobserwować pierwsze objawy nietolerancji pokarmowej. Niezbędne jest wtedy wprowadzenie diety eliminacyjnej, by znaleźć składnik, wywołujący reakcję alergiczną. Każde wymioty u szczeniaka powinny skończyć się wizytą u lekarza weterynarii i dokładnymi badaniami. Mogą one bowiem doprowadzić do niedożywienia oraz odwodnienia małego organizmu.

Pies wymiotuje - co podać?

Widząc złe samopoczucie u swoich pupili, właściciele dokładają wszelkich starań, by poprawić stan ich zdrowia. Niestety podanie farmaceutyków bez konsultacji z lekarzem weterynarii może przynieść więcej szkód niż pożytku. Mogą one jeszcze bardziej podrażnić układ pokarmowy czworonoga, czego konsekwencją może być silne zatrucie. W przypadku jednorazowego zwrócenia pokarmu i lekkich wymiotów należy zadbać o zapewnienie stałego dostępu do świeżej wody, co pozwoli uniknąć odwodnienia. Dobrym rozwiązaniem będzie także krótkie przegłodzenie psa. Jeżeli pojawią się wymioty żółcią, podaj pupilowi niewielką ilość pokarmu. W przypadku powtarzających się i/lub intensywnych wymiotów, tym bardziej z krwią, należy bezzwłocznie udać się do weterynarza i stosować się do jego zaleceń.