PIES NIEJADEK, CO ROBIĆ?

Psy jak większość zwierząt - lubią jeść. Prawie wszystkie podejmowane przez nie aktywności mają na celu zdobycie pokarmu lub trening w jego zdobywaniu. Jeśli więc zauważymy, że nasz psiak stracił apetyt niezwłocznie powinniśmy się z nim udać do lekarza weterynarii. Brak apetytu może mieć różne podłoże. U naszego przyjaciela może rozwijać się choroba. Stan ten może mieć też podłoże psychiczne. W ten sposób pies może wyrażać nękające go emocje takie jak: smutek, złość czy lęk. Jeśli nasz psiak nagle odmawia przyjmowania posiłków a stan ten zaczyna się przedłużać - powinno nas to zaalarmować.

Są jednak psy, które nie tyle nie chcą jeść, co po prostu „wybrzydzają”. Mają swoje ulubione pokarmy, zwykle są to smakołyki i ludzkie jedzenie, i odmawiają spożywania karmy pełnoporcjowej. Taka sytuacja jest bardzo trudna do opanowania przez właściciela, gdyż wymaga od niego dużej samodyscypliny. By zapobiegać takim sytuacjom warto od samego początku, okresu szczenięcego, ustalić klarowne zasady żywienia psa i się ich trzymać. Modyfikując je jedynie nieznacznie zgodnie z aktualnymi potrzebami psa. Smakołyki powinny być nagrodami i nie mogą zastąpić pełnowartościowych posiłków z uwagi na swój niezbilansowany skład.

Cóż więc zrobić z psem który nie chce jeść?

  • W pierwszej kolejność należ upewnić się, że nie jest to spowodowane toczącym się procesem chorobowym lub zaburzeniami behawioralnymi. Niektóre psy potrafią nie jeść by zwrócić na siebie uwagę właściciela.
  • Wybierzmy z oferty producentów karmę pełnoporcjową, którą chcemy zacząć podawać naszemu psiakowi. Może się zdarzyć, że nie smakuje mu jakiś rodzaj mięsa. Metodą prób dobierzmy wiec smak karmy do jego upodobań. Większość psów chętniej spożywa karmę mokrą, bardziej zbliżoną do naturalnego pokarmu.
  • Upewnijmy się również, że proponowana przez nas psu karma jest odpowiedniej jakości, świeża i nie zwietrzała.

Ustalmy stałe pory posiłków, najlepiej godzinę po spacerze. Wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu zwykle poprawia apetyt. Pies powinien zjeść swój posiłek maksymalnie w ciągu 15 minut. Po upływie tego czasu najlepiej zabrać jego miskę i udostępnić dopiero przy kolejnej porze posiłku.

Pamiętajmy, że zmiana nawyków żywieniowych nie jest prosta i wymaga szczególnej cierpliwości.