Czy psy rozpoznają ludzkie zamiary?

Czy psy rozpoznają ludzkie zamiary?

 

Aby odpowiedzieć na to pytanie, zespół naukowców z Uniwersytetu w Getyndze przeprowadził eksperyment. Badano w nim jak psy reagują, gdy nagroda w postaci jedzenia zostaje odebrana celowo oraz przez przypadek.

 

Opisywany eksperyment przeprowadzono na 51 psach, a każdy z nich był testowany w trzech sytuacjach. W trakcie badania wszystkie zwierzęta zostały oddzielone od testera przezroczystą zasłoną. Głównym elementem testu było podanie psu kawałka karmy (nagrody) przez szczelinę w zasłonie. W pierwszej sytuacji tester nagle zabierał nagrodę przez szczelinę w zasłonie i umieszczał ją przed sobą (sytuacja „niechętny”). W drugiej „próbował” przenieść nagrodę przez szczelinę, ale „przypadkowo” ją upuścił (sytuacja „niezdarny”). W ostatniej próbie tester starał się dać psu nagrodę, ale nie był w stanie - otwór w zasłonie był zastawiony (sytuacja „zablokowany”). W każdej powyższej sytuacji karma pozostawała po stronie badacza.

 - Psy w naszym badaniu wyraźnie zachowywały się inaczej w zależności od tego, czy działania ludzkiego testera były zamierzone czy niezamierzone. – mówi Britta Schünemann, pierwsza autorka badania. - To sugeruje, że psy mogą rzeczywiście być w stanie zidentyfikować ludzkie zamiary w działaniu. – dodaje Hannes Rakoczy z Uniwersytetu w Getyndze.

 

Podstawowym zachowaniem analizowanym przez naukowców był czas, w którym psy czekały zanim zbliżyły się do nagrody. Zwierzęta oczekiwały dłużej w stanie „niechętnym” niż w stanie „niezdarnym”. Częściej też siadały lub kładły się (interpretowane jako zachowanie uspokajające) i przestawały machać ogonami.

 

Źródło: serwis Nature