​Czy warto zabierać psa do pracy?

Od dawna znamy korzyści, jakie dla rodziny przynosi dobrze przystosowany pies, kot lub inne zwierzę domowe. Między ludźmi i zwierzętami rozwijają się bardzo bliskie więzi. Zwierzę szybko staje się ważnym członkiem rodziny. A co z sytuacją, kiedy zwierzę towarzyszy nam w biurze? Czy ma to wpływ na naszą pracę i związane z nią samopoczucie?

 

Badania pokazują, że 30% ludzi czuje się każdego dnia w pracy sfrustrowanych, zestresowanych, zaniepokojonych lub zirytowanych. Stres prowadzi do wydzielania hormonów walki i ucieczki, takich jak kortyzol i adrenalina. W świecie przyrody jest to dobra rzecz, ale w miejscu pracy prowadzi do chronicznego stresu i wysokiego ciśnienia krwi.

 

Pies dobry na stres

Istnieje wiele dowodów na to, że zwierzęta w domu i w biurze mogą zmniejszyć powyższe problemy. Uznano, że kontakt z psem poprzez głaskanie i pieszczoty może obniżyć poziom kortyzolu i zwiększyć poziom oksytocyny (uwalniana jest np. podczas seksu). Oksytocyna wydzielana podczas głaskania, daje efekt uspokajający.

Badanie przeprowadzone w 2019 roku przez brytyjski University of Lincoln wykazało, że pracownicy, którzy często przyprowadzali psy do biura odnotowali o 22% wyższe zadowolenie z warunków pracy, większe zaabsorbowanie pracą (o 33,4%) i ogólny wzrost zaangażowania (o 14,4%).


 Bądźmy jednak ostrożni

Dobrze ułożony pies przyniesie ogromne korzyści w biurze, ale źle wychowany może przynieść problemy. Na przykład ugryzienie współpracownika z pewnością podniesie poziom adrenaliny i kortyzolu, a także będzie bolesne i potencjalnie dezorientujące. Dla obu stron. Niektórzy ludzie są również uczuleni na zwierzęta domowe, co może prowadzić do ataków astmy. Wybór psów, które są wpuszczane do firmy powinien być starannie przemyślany. Psy, które są bojaźliwe są o wiele bardziej skłonne do ugryzienia. A rasy takie jak rottweilery, mogą wywoływać strach u pracowników.

 

Drpetcare.pl