Czy tłuszcz drobiowy uczula?

kurczak, uczulenia u psa

Zdiagnozowane uczulenia na określony rodzaj białka w karmie to duży problem dla właściciela psa. Najczęstszymi objawami jakie towarzyszą uczulonemu pupilowi to dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak biegunka oraz problemy z sierścią i skóra, świąd skóry, najczęściej objawiający się uporczywym drapaniem uszu.

Wielu właścicieli diagnozuje psa na własną rękę, natomiast warto zawsze przeprowadzić dokładną diagnozę w gabinecie weterynaryjnym, który wykluczy alergeny z powietrza, alergeny kontaktowe i przeprowadzi badanie dotyczące alergenów pokarmowych. Poza zbożem, które jest bardzo częstym alergenem, uczulają białka pochodzenia zwierzęcego. Mimo powszechnie panującej opinii, częściej uczula białko wołowe niż drobiowe, ale zdarza się też uczulenie na inny rodzaj mięsa.

Czy więc tłuszcz drobiowy jest uczulający i dlaczego używa się go w karmie? Tłuszcz drobiowy jest pozbawiony białka i stanowi źródło energii oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych takich jak kwas linolowy czy inne kwasy tłuszczowe z grupy omega-6. Jest także nośnikiem smaku, dlatego psy wolą karmy bardziej tłuste. Z reguły olej jest pozbawiony resztek białka więc jest bezpieczny dla alergika. Warto więc w przypadku bardzo wrażliwego pupila sprawdzić, czy tłuszcz stosowany w karmie jest oczyszczony z białka drobiowego. Wtedy mamy stu procentową pewność, że produkt ten nie zawiera nawet śladowych części alergizującego białka i jest bezpieczny dla pupila.

Co oznacza hydrolizowane białko z kurczaka? To białko poddane procesowi hydrolizy, czyli rozbite na małe cząsteczki (peptydy) o wysokiej przyswajalności. Dzięki rozbiciu łańcucha polipeptydowego na mniejsze fragmenty, białko nie uczula. Składnik ten stosowany jest w dietach eliminacyjnych, czy alergiach pokarmowych, ale również jako uzupełnienie diety zdrowych psów ze względu na lekkostrawność i wysoką przyswajalność białka. Podobnie jest np z. hydrolizowaną wątrobą z kurczaka. Jest to źródło wysokiej jakości białka, łatwo przyswajalnego żelaza, witaminy B9 oraz B12.

Co jeśli pies ma zdiagnozowaną alergię na konkretne białko? 

Należy szukać karm specjalistycznych, monobiałkowych. Warto jednak także zwrócić uwagę na cechy osobnicze dlatego zawsze najlepiej każdą karmę po prostu przetestować i w trakcie jej podawania bacznie obserwować pupila.