Jak przeciwdziałać bezdomności kotów?
Problem bezdomności nie dotyczy wyłącznie ludzi. Z tym problemem zmagają się także zwierzęta, w tym koty. Część z nich to koty wolnożyjące. Można je spotkać w parkach, na ogródkach działkowych, osiedlach czy opuszczonych budynkach. Wśród bezdomnych czworonogów są także pupile, które zostały porzucone przez swoich właścicieli. Między innymi przez takie praktyki, co roku rośnie liczba kotów przebywających w schroniskach. Sprawdź, jak można zapobiec problemowi bezdomności tych zwierząt.
Bezdomne koty – jak im pomóc?
Mimo powstawania coraz większej liczby schronisk i podnoszenia w nich poziomu opieki nad zwierzętami, to nie wystarczy, by zapobiegać bezdomności zwierząt. Najskuteczniejszą metodą jest przede wszystkim edukacja ludzi. Nieświadome społeczeństwo jest bowiem głównym powodem włóczących się po ulicach i opuszczonych budynkach kotów. Przyczyną takiego stany rzeczy jest chociażby porzucanie pupili, spowodowane na przykład złą sytuacją ekonomiczną, nieradzeniem sobie z problemami behawioralnymi czworonoga, czy pojawieniem się nowego członka rodziny i ze strachem, że niczemu winne zwierzę może coś zrobić dziecku. Oddanie kota do schroniska wiąże się z uiszczeniem opłaty (około 300-400 zł). Niektóre osoby decydują się więc porzucić pupila, wywożąc go do lasu, parku czy na ogródki działkowe. Dlatego właśnie pojawia się coraz więcej kampanii społecznych, często z udziałem wpływowych ludzi i celebrytów, których celem jest uwrażliwianie dorosłych oraz dzieci na krzywdę porzucanych zwierząt, adoptowanie kotów ze schronisk oraz prawidłowe dbanie o ich potrzeby.
Poza tym nie należy lekceważyć błąkających się zwierząt. Nie oznacza to jednak, że powinieneś podejmować próby ich samodzielnego złapania i przewiezienia do schroniska. Należy mieć na uwadze, że czworonóg może mieć pchły, albo, co gorsze, może być chory na wściekliznę. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt to gmina powinna zająć się problemem, jakim są bezdomne koty. Gdzie zgłosić fakt zauważenia błąkającego się czworonoga? Najlepiej zadzwonić po straż miejską lub skontaktować się z pobliskim schroniskiem. Wyłapywane zwierzęta poddawane są zabiegom kastracji lub sterylizacji, który jest najskuteczniejszym i humanitarnym sposobem ograniczania narodzin kolejnych bezdomnych kotów. Mniejsza liczba zwierząt przebywających w schronisku to większa szansa znalezienia im domu. Wiele miast w Polsce realizuje programy darmowej sterylizacji i kastracji kotów – mogą z niego skorzystać mieszkańcy rozliczający podatki w danej miejscowości. Nadal jednak widoczne są bezdomne koty na wsi, gdzie społeczeństwo często lekceważy problem lub nie ma możliwości zabrania zwierzęcia do weterynarza i przeprowadzenia zabiegu.
Schronisko dla kotów i inne organizacje – wspieraj i pomagaj zwierzętom!
Najlepszą formą zapobiegania bezdomności czworonogów jest ich adopcja. Schronisko dla kotów zapewnia odpowiednią opiekę zwierzętom, a pracownicy dołożą wszelkich starań, by wybrać pupila, który na pewno odnajdzie się w Twoim domu. Wybierając takie rozwiązanie, zyskujesz gwarancję, że nie przyczyniasz się do wspierania pseudo hodowli i miejsc przysparzających czworonogom cierpienia. Personel schroniska zapewni Ci pełne wsparcie w trakcie adopcji, ale też skontroluje, czy zwierzę zyska odpowiednią opiekę.
Nie masz możliwości zaadoptowania kota? Możesz wspierać schronisko i organizacje pomagające zwierzętom także w inny sposób! Szczególnie zimą organizowane są różnego rodzaju zbiórki niezbędnych rzeczy do otrzymania czworonogów, ale wyposażenie można dostarczać przez cały rok. Szykując taką paczkę, warto włożyć do niej zapas mokrej karmy, miski, koce, ręczniki, poduszki czy zabawki. Przyda się także obroża na insekty i pchły dla kotów, z którymi czworonogi często muszą się mierzyć, a schronisko zwykle ma bardzo ograniczone fundusze na to, by zapewnić im ochronę przed pasożytami. Dobrym rozwiązaniem jest również wspieranie takich miejsc finansowo i zachęcanie do tego także swoich znajomych. Wystarczą niewielkie kwoty, ale jeśli takie działanie podejmie wiele osób, z małych zrobią się duże sumy. Możesz również zostać wolontariuszem i pomagać przy opiece zwierząt.
Bezdomne koty to spory problem, którego nie należy lekceważyć. Możesz zapobiegać mu, zgłaszając błąkające się zwierzęta odpowiednim służbom, czy adoptując czworonogi ze schronisk. Zadbaj o sterylizację lub kastrację swojego pupila, co ograniczy narodziny kolejnych, bezpańskich kotów. Przyszłość czworonogów zależy także od Ciebie!