Co zrobić jeżeli pies ma zatwardzenie?

Dolegliwości trawienne to spory problem nie tylko dla zwierząt, ale i ich właścicieli. Wśród najczęściej występujących zaburzeń w pracy układu pokarmowego psa jest zatwardzenie, które objawia się trudnością oddania stolca. Bezskuteczne próby prowadzą do gromadzenia się kału w okrężnicy, co powoduje duży dyskomfort u czworonoga, a niekiedy także ból. Głównymi przyczynami zaparć są nieodpowiednia dieta, niski poziom aktywności fizycznej, a czasami również choroby. Dowiedz się, co zrobić, gdy pies nie może się wypróżnić.

Zatwardzenie u psa – przyczyny

Zaparcia u psa najczęściej spowodowane są nieodpowiednią dietą. Jeżeli nie zaobserwujesz dodatkowych, niepokojących objawów takich jak wymioty, wzdęcie brzucha, brak apetytu, obecność krwi w kale czy wyraźna bolesność, należy zwrócić uwagę na dotychczas podawane posiłki. Do problemów z oddawaniem stolca może dojść, gdy w jadłospisie brakuje błonnika pokarmowego oraz tłuszczy. Częstym powodem jest także odwodnienie organizmu, które powoduje nadmierne przesuszenie kału. Zatwardzenie u psa może również wystąpić po zjedzeniu zbyt dużej ilości surowych lub suszonych kości.

Trudności z oddawaniem stolca mogą również mieć podłoże pozażywieniowe. Przyczyną może być na przykład obecność ciała obcego w przewodzie pokarmowym, podawane leki albo zaburzenia neurologiczne. Na prawidłową perystaltykę jelit duży wpływ ma aktywność fizyczna – przy jej niskim poziomie może dojść do problemów z funkcjonowaniem układu trawiennego. Zatwardzenie u psa może być także przyczyną poważnej choroby, na przykład zapalenia jelit, przepukliny, a nawet nowotworu jelita grubego. W takim przypadku trudnościom z oddawaniem kału towarzyszą najczęściej wymioty, osłabienie, bladość błon śluzowych, utrata wagi, twardy, bolesny brzuch oraz brak apetytu.

Domowe sposoby na zatwardzenie u psa

Jeśli Twój pies cierpi na zatwardzenie bez żadnych dodatkowych objawów, pierwszym krokiem powinna być zmiana diety. Przede wszystkim należy zadbać o nawodnienie organizmu czworonoga, a więc zapewnienie stałego dostępu do miski ze świeżą wodą. Warto sprawdzać ile pies pije w ciągu dnia, zwracając uwagę na częstotliwość podchodzenia do miski oraz jak często trzeba ją ponownie napełniać. Dobrym rozwiązaniem będzie także mokra karma dla psa – wysoka wilgotność pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego i ułatwia trawienie. Dostarcza nie tylko dobrze przyswajalnego białka z wysokiej jakości mięsa i podrobów, ale i zdrowe tłuszcze. Propozycje od Country&Nature dodatkowo zostały wzbogacone w warzywa, które są źródłem błonnika. Doskonale sprawdzi się tu karma „kaczka z burakiem i jabłkiem”, „bażant z cukinią”, czy „indyk z brokułem”. Warto również zabrać pupila na dłuższy spacer. Aktywność fizyczna doskonale pobudza perystaltykę jelit.

Jeżeli zatwardzenie nie mija i dolegliwości towarzyszą także inne objawy, należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii w celu znalezienia przyczyny problemu. Specjalista wykona niezbędne badania i podejmie odpowiednie działania. Niedrożność jelit może bowiem prowadzić do poważnych konsekwencji, a nawet do śmierci zwierzęcia. Specjalista zajmie się dokładną diagnostyką poprzez przeprowadzenie dokładnego wywiadu, czy badań USG i RTG. W lżejszych przypadkach zapisze odpowiednie leki i zaleci zmianę diety. Niekiedy niezbędne będzie jednak podłączenie kroplówki, wykonanie lewatywy, a nawet interwencja chirurgiczna. Domowe sposoby na zatwardzenie u psa powinny nie tylko pomóc wyleczyć dolegliwość, ale i zapobiegać takim problemom w przyszłości. Aby zwierzę cieszyło się zdrowiem, niezbędna jest odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna. Dbając o te dwa aspekty, można uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji oraz nieprzewidzianych wizyt u weterynarza.