Edukacja dzieci: jak postępować ze zwierzętami?

Edukacja dzieci w zakresie postępowania ze zwierzętami jest niezwykle ważnym tematem. Ucząc nasze pociechy, jak się zachować w obecności czworonoga, przekazujemy im wiedzę przydatną na co dzień, w różnych sytuacjach – począwszy od głaskania obcych psów na ulicy, a kończąc na obcowaniu z czworonogiem, który z nami mieszka. Oto praktyczne wskazówki ułatwiające interpretację zachowań psa oraz podpowiedzi, jak zapoznać się z psem i jak z nim postępować, aby zbudować pozytywną relację.

Ostrożnie z nieznajomymi

Tak naprawdę niewiele psów czerpie radość z bliskich kontaktów z nieznajomymi osobami. To tak jak z ludźmi – potrzebujemy czasu na to, aby się otworzyć. Dlatego warto wiedzieć i nauczyć nasze dziecko, jak zapoznać się z psem, którego spotyka po raz pierwszy. Zaczepianie obcych psów na ulicy, dotykanie i głaskanie może prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji, takich jak ugryzienie. Oczywiście, bywają również sytuacje, w których to pies ma ogromną chęć podejść i zarówno rodzic dziecka, jak i opiekun psa zgadzają się na taką interakcję. 

Pies ze schroniska: jak postępować?

Musimy zdawać sobie sprawę, że każde zwierzę ma swoje doświadczenia, które nie zawsze są dobre. Obawy, jak postępować, często dotyczą psów ze schroniska, które trafiły tam po ciężkich przeżyciach. Prawda jest taka, że wiele czworonogów, nie tylko tych ze schroniska, ma problem z ludźmi, obawia się ich i potrzebuje głębszej relacji. 

Na spotkaniach w schronisku okazuje się, że jednym z powodów adopcji psa przez rodzinę jest chęć przełamania strachu dziecka. Nie jest to do końca dobry sposób. Dziecko, które boi się psów, panikuje, nie chce się do zwierzęcia zbliżyć, a jeśli już to zrobi, to wymachuje rękami lub nerwowo odbiega. Lepiej unikać takich sytuacji, stresujących zarówno dla psów ze schroniska, jak i dla dzieci.

#psiAktywnarodzina

Co dziecko powinno robić, gdy mija psa na ulicy?

Nauczmy naszą pociechę, aby w takiej sytuacji nie biegała, ani nie krzyczała. Mijając psa, najlepiej nie iść na wprost, ale wyminąć lekkim łukiem. Nie należy cmokać na psa, ani próbować w inny sposób zwrócić jego uwagę.

Jak zapoznać się z psem?

Aby prawidłowo zapoznać się z psem, warto oddać mu inicjatywę. Czekamy, aby to pies podszedł do nas. Nie narzucamy mu swojej obecności, musimy zdawać sobie sprawę, że pies po prostu może nie mieć ochoty nas poznawać.

W momencie, gdy pies do nas podszedł, nie panikujemy, nie krzyczymy. Delikatnie wyciągamy rękę, aby zwierzę mogło nas powąchać, ale. nie nachylamy się nad nim. Jeżeli pies wykazuje chęć na bliższy kontakt, możemy go pogłaskać. Nie szarpiemy za uszy, nie łapiemy za ogon, ani nie głaszczemy po głowie. Lepiej spokojnymi ruchami dotykać po łopatkach i dole klatki piersiowej. Gdy widzimy, że pies od nas odchodzi, nie wołamy go, nie nakazujemy podejść. Być może takie zapoznanie było dla niego wystarczające. 

Interpretacja zachowań psa

Jak wyczytać, co pies chce nam przekazać? Gdy pies oblizuje się, ma napięte ciało, ziewa czy też się kuli, najprawdopodobniej oznacza to, że nie czuje się komfortowo. Bardzo ważne jest, aby obserwować zwierzę i znać podstawy jego komunikacji. Bez tego interpretacja zachowań psa będzie trudna lub wręcz niemożliwa. Największą rolę mają do odegrania rodzice, którzy powinni pokazać dziecku, kiedy pies ma ochotę się z nami zaprzyjaźnić, a kiedy nie. Mamy ogromny dostęp do wiedzy, warto ją pogłębiać.

Jak powinno zachowywać się dziecko, które mieszka z psem?

Aby nauczyć naszą pociechę, jak postępować z psem w domu, warto przede wszystkim służyć mu dobrym przykładem. Szanujemy naszego czworonoga, dlatego nie przeszkadzamy mu w czynnościach, w których sami potrzebujemy spokoju. Gdy pies odpoczywa, nie budzimy go, nie podchodzimy do posłania. Podobnie postępujemy w momencie, kiedy je. Zachowujemy odpowiedni dystans i pod żadnym pozorem nie wkładamy rąk do miski. Teoria dominacji już dawno została obalona - pies nie traktuje dziecka jako niższego w stadzie. Zwracajmy dziecku uwagę, gdy zaczepia psa w nieodpowiedni sposób, tzn. wchodzi na niego, przytula czy, łapie za kark. Pies odbiera tego rodzaju zachowania zupełnie inaczej, najczęściej jako atak.

Jak nawiązać pozytywną relację z psem w domu?

Pozwól dziecku się wykazać :) Istnieje mnóstwo fantastycznych zabaw, które będą satysfakcjonujące dla obojga. Przykładem może być zabawa w szukanie smaczków, gdy dziecko ukrywa smakołyki w różnych miejscach w pokoju, a następnie pomaga psu je znaleźć. Kolejny pomysł to zrobienie maty węchowej. Dziecko angażuje się, przygotowuje zabawkę edukacyjną, aby później dać ją psiakowi. 

Najważniejsza aktywność to, wspólne spacery. Sprzyjają budowaniu relacji, ponieważ wszyscy domownicy robią wówczas coś fajnego. Na spacery najlepiej wybrać spokojne miejsca, np. w lesie czy na polanie. Tam psiak może wyciszyć się i spędzić fantastyczne chwile. 

Czy uczyć zachowania wobec psa na zajęciach w szkole?

W szkole jak najbardziej warto uczyć dzieci, jak postępować z czworonogami. Dzięki takim zajęciom dzieci zgłębiają swoją wiedzę, poznają potrzeby psów, przestają patrzeć na nie jak na zabawki, czy maskotki. Zaczynają dostrzegać żywą istotę, która podobnie jak one, może mieć gorszy dzień , czy własne upodobania. Na zajęciach porusza się mnóstwo tematów, zaczynając od zabawy z psem, a kończąc na bezpieczeństwie. Tego rodzaju zajęcia będą również pomocne dla dzieci, które boją się psów. Zamiast zabierać je do schroniska w nadziei, że spotkanie z czworonogiem ten strach przełamie, lepiej pozwolić dziecku przyswoić temat stopniowo. Odpowiednio przygotowane od strony metodycznej zajęcia edukacyjne zdziałają w tym wypadku więcej, niż przymus, który może przynieść raczej szkodę niż pożytek.

Aleksandra Matejek wolontariuszka fundacji Viva