CZY MOŻNA MIESZAĆ KARMĘ MOKRĄ I SUCHĄ?

Karmę suchą i mokrą można podawać w jednym posiłku, jednak nie jest to zalecane. Jeśli chcemy podawać zarówno karmę suchą jak i mokrą, lepiej rozdzielić je na dwa oddzielne posiłki. Karma mokra i sucha różnią się czasem przebywania w żołądku. Karma sucha
przebywa w nim zdecydowanie dłużej jednocześnie zwiększając swoja obecność. Mieszanie różnych karm może powodować problemy gastryczne, szczególnie u wrażliwych psów. Jeśli jednak taki sposób karmienia jest zalecony przez lekarza weterynarii, zawsze należy się zastosować do zaleceń. Decydując się na mieszanie karm musimy pamiętać również o różnicach w ich kaloryczności. Karmy suche są dużo bardziej kaloryczne w przeliczeniu na ich wagę niż karmy mokre. Przy mieszaniu produktów ustalenie dawki pokarmowej może sprawić trudność. Dlatego aby ustalić prawidłowy udział karmy w dobowej dawce pokarmowej:

Należy zapoznać się z zalecanym dawkowaniem dla każdej z karm.
Przeliczyć procentowy udział każdej z nich w posiłku by jako rezultat końcowy uzyskać oczekiwany wynik w kaloriach.

Mieszając karmy bardzo łatwo jest podać zbyt duża lub zbyt małą dawkę energetyczną, szczególnie jeśli nasz psiak nie zjada porcji do końca. Wymaga to większego zaangażowania od właściciela. Podsumowując: jeśli chcemy podawać psu zarówno karmę suchą jak i mokrą, lepszym pomysłem będzie podawanie ich oddzielnie. Przykładowo: rano można podać karmę suchą, która dostarczy więcej energii, która będzie się dłużej uwalniała ze strawionego pokarmu, a w ciągu dnia i wieczorem karmę mokrą.