Border Collie - bystry i czujny przyjaciel

Border Collie to bardzo inteligentna, zwinna i spostrzegawcza rasa psów, pochodząca z granic Szkocji i Anglii. Hodowana była głównie do pilnowania stad zwierząt, zwłaszcza owiec. Czworonogi znane są z ogromnego temperamentu, wesołego usposobienia, energii i motywacji do pracy, co czyni je doskonałymi psami pasterskimi oraz oddanymi towarzyszami swoich opiekunów. Dowiedz się wszystkiego o Border Collie.

Border Collie – usposobienie

Border Collie to rasa psa o dużym temperamencie i mocno przywiązującej się do właściciela. Zwierzę uwielbia zabawę, szczególnie stymulującą umysłowo. Zwierzęta te są bardzo inteligentne, ciekawskie i zrównoważone emocjonalnie, ale jednocześnie pełne energii i entuzjazmu do działania. Border Collie potrzebuje dużo ruchu i aktywności, aby być zadowolonym i szczęśliwym. Wymaga ciągłych bodźców, a gdy jest niezaspokojony, ma skłonność do szczekania i niszczenia przedmiotów. To rasa niezwykle czuła i oddana swoim właścicielom, która źle znosi samotność. Okazuje jednak sporą nieufność wobec nieznajomych. Wymaga konsekwentnego szkolenia i zrozumienia ze strony człowieka. Border Collie może bowiem wykazywać skłonności do nadmiernego pilnowania lub agresji, jeśli nie jest odpowiednio socjalizowany i szkolony od szczenięcia. Jest także łakomczuchem na przysmaki podawane w ramach nagrody za dobre sprawowanie. W odpowiednich rękach Border Collie to pies o wspaniałym usposobieniu, lojalny, inteligentny i pełen energii.

Border Collie - odmiany

Nie ma oficjalnych odmian Border Collie, jednak w zależności od cech fizycznych i kolorystycznych można wyróżnić różne typy tych psów. W obrębie rasy wyróżnia dwa główne typu: sportowy i show, które różnią się wagą, długością sierści i charakterem. Pierwszy z nich jest lżejszy i posiada krótką i mało obfitą, ale bardziej gładką sierść (dlatego mówi się na nie Smooth-coated). To psiaki mocno zmotywowane do pracy i wyjątkowo sprawne. Border Collie typu show, czyli wystawowa, są cięższe i mogą pochwalić się dłuższą, bardziej kudłatą sierścią (Rough-coated).

Wyróżnia się także różne typy tej rasy psów ze względu na umaszczenia. Najpopularniejszy jest Black and White, czyli biało czarny. Wyróżnia się także Tricolour Border Collie o trójbarwnym umaszczeniu, złożonym z czerni, bieli i brązu, Chocolate (czekoladowy), White/red (brązowo-biały), Blue Merle - Border Collie o umaszczeniu w odcieniach szarości i czerni, z charakterystycznymi, nieregularnymi plamami, Brindle – u którego na sierści występują paski lub pręgi, Sable - Border Collie o umaszczeniu w odcieniach złota i brązu, z charakterystycznymi ciemniejszymi plamami, czy też Lilac Merle (liliowy marmurkowy). To tylko niektóre rodzaje umaszczenia, którymi może pochwalić się ta rasa psów.

Border Collie - ciekawostki

Jeżeli zastanawiasz się nad adopcją rasowego psiaka, warto dowiedzieć się, czym możesz zaskoczyć Cię Border Collie. Usposobienie zwierzaków sprawia, że to fantastyczni towarzysze całej rodziny. Uwielbiają zabawę, dlatego świetnie dogadają się z dziećmi. Dobrze żyje także z kotami oraz innymi psami (o ile zadbasz o ich socjalizację). Border Collie to bardzo energiczny pies, który wymaga dużo aktywności fizycznej. Osoby prowadzące siedzący tryb życia oraz seniorzy nie będą niestety dobrymi właścicielami. Co jeszcze warto wiedzieć o Border Collie? Ciekawostki o tej wyjątkowej rasie znajdziesz w naszym krótkim Q&A.

Ile kosztuje Border Collie?

Decydując się na zakup rasowego psa, warto poszukać hodowli zarejestrowanej w FCI. Średnia cena Border Collie wynosi 3000 zł, a za najlepsze osobniki, których rodzice zdobywali nagrody w różnych konkursach, może sięgać nawet 4000 zł. Należy jeszcze pamiętać o kosztach utrzymania zwierzęcia. Miesięczne wydatki na karmę i pielęgnację wynoszą około 150 – 200 zł (nie wliczając w to wizyt u weterynarza).

Jak duży jest Border Collie?

Wszystkie Border Collie odmiany mają proporcjonalną budowę ciała i harmonijną, umięśnioną sylwetkę. Wielkość samca w kłębie dochodzi do 53 centymetrów, a waga – od 15 do 20 kilogramów. Suki są nieco mniejsze. Te cechy sprawiają, że Border Collie klasyfikowany jest do grupy ras średnich.

pies Border Collie

Czym karmić Border Collie?

Border Collie to niezwykle energiczna i pracowita rasa psów. Dlatego ich posiłki powinny dostarczać odpowiedniej ilości kalorii. Warto stawiać na wysokiej jakości karmy, bogate w mięso i podroby, które są źródłem białka, a także w warzywa i owoce, pełne witamin i minerałów. Doskonale sprawdzą się więc bezzbożowe, monoproteinowe propozycje od Coutry&Nature, na przykład sucha karma jagnięcina z indykiem albo mokra, dostępna w wielu różnych smakach. Ilość podawanego pokarmu należy dostosować do masy ciała i poziomu aktywności psiaka, aby zapobiec wystąpieniu nadwagi.

Ile żyje Border Collie?

Średnia długość życia tej rasy psów wynosi 13-16 lat.

Na co mogą chorować Border Collie?

Mimo, że rasa psów wydaje się wytrzymała, to niestety narażona jest na liczne choroby genetyczne. Najczęściej występujące dolegliwości to dysplazja stawu biodrowego, padaczka, czy zespół skręcania i rozszerzania żołądka. Border Collie jest jedną z ras psów, które mogą cierpieć na chorobę oczu zwaną "chorobą oczu Border Collie". Jest to dziedziczna choroba, która może prowadzić do ślepoty.

Czy Border Collie szybko się uczą?

Border Collie to jedna z najinteligentniejszych ras psów na świecie. Zdolność do szybkiej nauki i skomplikowanych zadań, a także szybkiego reagowania na zmiany sytuacji, czyni ją idealnym psem do pracy w różnych dziedzinach i do nauki trików. W internecie można znaleźć wiele filmików pokazujących niezwykłe umiejętności Border Collie, takie jak otwieranie drzwi, przynoszenie piwa czy nawet gra na pianinie. To także jedna z najczęściej występujących (i wygrywających) ras w zawodach sportowych dla psów, takich jak agility, flyball czy obedience.