Kot perski - towarzyski mruczek o jedwabistym futerku

Kot perski to towarzyski mruczek o jedwabistym futerku, który jest uznawany za jedną z najpiękniejszych ras na świecie. Z powodu swojego gęstego, długiego i bujnego futra, często uważany jest za arystokratę wśród kotów. Może mieć umaszczenie różnej barwy od bieli po czerń, a także srebrzysty szary czy karmelowy brąz. To idealny wybór dla osób, które chcą mieć spokojnego i stosunkowo łagodnego zwierzaka w domu. Sprawdź, skąd w ogóle wzięła się ta rasa, jak dbać o kota i zapewnić mu wygodne miejsce do życia.

Skąd rasa perska?

Historia kotów perskich sięga setki lat wstecz i ma swoje korzenie na terenie ówczesnej Persji. Zwierzęta były bardzo cenione przez arystokrację ze względu za swoje piękne futra i łagodne usposobienie. Pierwsze wzmianki o kotach perskich pochodzą z XVII wieku, kiedy zostały one sprowadzone do Europy przez kupców. Z czasem, koty perskie stały się coraz bardziej popularne w Europie i Ameryce Północnej. Pierwotnie były znacznie smuklejsze, wyższe i miały krótszą sierść. W XX wieku koty perskie zyskały jeszcze większą popularność i stały się jednymi z najbardziej pożądanych ras kotów na świecie. W tym czasie hodowcy zaczęli selekcjonować koty perskie o określonych cechach. Współcześnie, koty perskie są uważane za jedną z najbardziej luksusowych i eleganckich ras kotów. Często występują w reklamach i filmach. Niestety są również przykładem selekcji hodowlanej, w której można zmodyfikować wygląd zwierzaka. Poznaj cechy kota perskiego!

Cechy kota perskiego

Kot perski jest zwykle uznawany za łagodne zwierzę. Osobniki są zwykle bardzo spokojne i łatwe do ułożenia, szybko zadomowią się w nowym miejscu. Przywiązują się do właściciela i wymagają nieco uwagi. Potrzebę atencji wyrażają całkiem dobitnie miałczeniem. Są bardzo uczuciowe, oczekują pieszczot, lubią się przytulać. Persy są domatorami, lubią również towarzystwo dzieci i innych zwierząt, średnio przepadają za przebywaniem na zewnątrz, zdecydowanie wolą domowe środowisko.

Cechy fizyczne, które rzucają się w oczy w pierwszej kolejności to długie i gęste futro, które może mieć różne kolory, często pomieszane ze sobą. Krępa sylwetka, krótkie i mocne kończyny. Duże, okrągłe oczy o różnych kolorach, od bursztynowego po niebieski sprawiają, że Persy prezentują się dostojnie i elegancko, a jednocześnie nie sposób im odmówić głaskania i przytulania, kiedy patrzą na właściciela błagalnym wzrokiem. Kolejnym ważnym aspektem jest to, jak dbać o kota perskiego. Ze względu na swoje futerko i szereg schorzeń te okazy należy otoczyć szczególną opieką.

kot perski na trawie

Jak dbać o kota perskiego?

Kot perski jest wymagający, jeżeli chodzi o pielęgnację. Długie i gęste futro wymaga szczotkowania i czesania. Koty perskie rzadko potrzebują kąpieli, ale jeśli futro jest brudne lub tłuste, można je umyć łagodnym szamponem dedykowanym dla zwierzaka. Należy pamiętać, aby dobrze spłukać futro i dokładnie osuszyć kota po kąpieli. Persy mają skłonność do nadmiernego wytwarzania woskowiny w uszach oraz do chorowania na zapalenie spojówek. Należy regularnie czyścić uszy kota za pomocą specjalnych preparatów oraz przemywać wewnętrzne kąciki oczu, by nie dopuścić do zatykania się kanalików łzowych. Warto również regularnie odwiedzać weterynarza, ta rasa ma skłonność do problemów z sercem, wątrobą i nerkami. Z kolei latem pupile są narażone na przegrzanie, udar i duszności, dlatego warto zapewnić im chłodne, zacienione miejsce w domu. Zanim wybierzesz kota, warto sprawdzić hodowcę. Niestety ta rasa ma predyspozycje do występowania chorób genetycznych. Zanim kupisz lub adoptujesz kota, poproś o wyniki badań. Nie zapominaj również o odpowiednim żywieniu Twojego pupila. W przewodzie pokarmowym tej rasy zalegają kule włosowe, dlatego konieczna będzie trawa do pogryzania oraz raz na jakiś czas produkt zawierający tłuszcz zwierzęcy, który poprawi pracę układu pokarmowego. Należy również uważać na masę – koty mają skłonność do tycia, co znacząco obciąża ich łapki.

Ciekawostki o kotach perskich

Już znasz wszystkie podstawowe informacje o kocie perskim. Wiesz, jak o niego dbać, jaki ma charakter i usposobienie. W razie wątpliwości możesz zapytać o wszystko weterynarza. Persy, jako rasa z historią są także zbiorem interesujących faktów. Poznaj ciekawostki o kotach perskich. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć!

  • Koty perskie są jednymi z najstarszych ras  na świecie i były hodowane już w czasach starożytnych,
  • pierwotnie koty perskie miały krótkie futro, ale w XVII wieku zostały skrzyżowane z kotami angora, co doprowadziło do powstania długowłosej odmiany,
  • koty perskie ze względu na płaski kształt nosa mogą mieć problemy z oddychaniem,
  • są bardzo czystymi zwierzętami i często się liżą, aby utrzymać swoje futro w czystości,
  • lubią spać i mogą to robić nawet do 20 godzin dziennie,
  • w niektórych krajach koty perskie są uważane za ważne symbole, wzbudzają szacunek i podziw. Kot perski to piękna i elegancka rasa, która charakteryzuje się nie tylko eleganckim futrem, ale także łagodnym usposobieniem i przyjacielskim charakterem. Konieczna jest jednak odpowiednia, codzienna pielęgnacja pupila. Bez obaw – odwdzięczy się przytulaniem i przyjemnym mruczeniem.  Te mruczki są inteligentne i łatwe w szkoleniu, co czyni je doskonałymi towarzyszami dla ludzi w każdym wieku.