Jak ubrać choinkę, gdy masz psa albo kota?

Wiele osób nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez drzewka, ozdobionego lampkami, bombkami i innymi pięknymi dekoracjami. Ubieranie choinki to w końcu tradycja, która przynosi wiele radości. Niestety sprawa komplikuje się, gdy w domu jest pies albo kot. Zwierzęta na pewno zainteresują się nową dekoracją i mogą narobić sporych szkód, także sobie. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować ze świątecznego drzewka. Sprawdź, jak zabezpieczyć choinkę przed kotem i psem.

Bombki, lampki i łańcuchy to nie zabawki dla kota i psa!

Musisz się liczyć z tym, że bogato ozdobiona choinka na pewno przyciągnie uwagę Twojego pupila. Aby uniknąć szkód i zadbać o bezpieczeństwo pupila warto zastosować kilka trików. Możesz postawić na sztuczne albo żywe drzewko. Pamiętaj, by nie kupować cisu, który jest trujący dla zwierząt. Lepszym wyborem będzie świerk, jodła czy sosna, szczególnie te mniejsze, które będziesz mógł postawić na komodzie. Jeśli marzy Ci się duża choinka, przede wszystkim zadbaj o jej solidne przymocowanie. Niezbędny będzie do tego dobry stojak. Warto pomyśleć także o dodatkowym przywiązaniu drzewka żyłką do komody czy nogi stołu. Zapobiegnie to jej przewróceniu się, gdy kot zapragnie wspiąć się na nią.   

Zrezygnuj ze szklanych bombek - koty i psy mogą być oczarowane wiszącą kulką i na pewno będą próbowały trącać je łapką, co może skończyć się rozbiciem ozdoby. Takiej dekoracji szkoda, przede wszystkim, gdy miała wartość sentymentalną. Dodatkowo, leżące szkło może poranić Twojego pupila. Zamiast szklanych bombek, lepiej powiesić drewniane, papierowe czy plastikowe ozdoby bez ostrych elementów. Unikaj także wieszania cukierków i pierniczków - zwierzę może się do nich dobrać i mieć później spore problemy żołądkowe. Warto również mieć na uwadze, że pupil na pewno zainteresuje się migającymi światełkami, które podpięte są do prądu i w chwili próby przegryzienia kabli mogą porazić zwierzę. Założenie ich na choinkę, tak by były niedostępne dla pupila, może okazać się sporym wyzwaniem. Zamiast wieszać lampki na drzewku, możesz stworzyć ciekawą dekorację mocując je do ściany albo układać je w miejscu niedostępnym dla zwierzaka, na przykład na wysokiej komodzie. W ten sposób rozświetlisz pomieszczenie i stworzysz świąteczny klimat, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo swojego pupila. Jeśli jesteś dumnym posiadaczem kota, to pamiętaj, że absolutnie zakazana jest lameta, czyli anielskie włosy, a także gwiazdy betlejemskie.

  zabezpieczanie choinki przed kotem i psem

Zabawki węchowe dla psów, przekąski dla kota - czyli jak odciągnąć uwagę od choinki?

Podczas ubierania choinki, a także gdy już będzie stała, warto odciągnąć od niej uwagę pupila, by nie przyszło mu do głowy wdrapać się na nią, skoczyć albo strącać ozdoby. Na rynku dostępne są płyny odstraszające zwierzęta. Należy jednak używać ich codziennie, a i tak nie zawsze są skuteczne. Warto zainteresować czymś innym swojego pupila. Doskonale sprawdzą się nowe zabawki dla kota i psa, na przykład myszki i wędki, albo gryzaki i sznury. W okresie świątecznym można dostać limitowane propozycje, specjalnie na taką okazję - w końcu Twój pupil też zasłużył na prezent! Świetnym pomysłem będą piłeczki i innego rodzaju zabawki, w które możesz włożyć przekąski dla psów albo kotów. Takie akcesoria na pewno na długo zajmą zwierzę, próbujące dostać się do ulubionych przysmaków, a Ty będziesz miał czas na ozdobienie świątecznego drzewka.  

Psy bardzo często naśladują swoich właścicieli, dlatego jeśli nie będziesz zwracać uwagi na drzewko, zwierzę również nie zaciekawi się nową dekoracją. Jeśli jednak będzie się kręciło wokół niej i próbował strącać ozdoby, warto stosować stanowcze komendy. Dzięki nim czworonóg nauczy się, że nie wolno podchodzić do choinki. Dobrze, by zostawał sam na sam z drzewkiem. Jeśli jednak nie masz możliwości, by cały czas pilnować pupila, dobrym rozwiązaniem będą zabawki węchowe dla psów, którymi na pewno bardziej zainteresują się niż choinką. Sprawa jest trochę bardziej skomplikowana w przypadku mruczków, które rzadko kiedy słuchają poleceń. Jeśli nie chcesz znaleźć swojego pupila wśród gałęzi albo na samym czubku drzewka, zadbaj, by nie zostawał sam z choinką - najlepiej jeśli będzie w zamykanym pomieszczeniu, gdzie kot będzie miał ograniczony dostęp. Warto zaopatrzyć się także w zabawki z kocimiętką, myszki i wędki, dzięki którym będziesz mógł pobawić się z czworonogiem i odciągnąć jego uwagę od choinki.