Zmysł węchu u psa

Węch to najważniejszy zmysł u psów, który pozwala im poznawać otaczający ich świat. Czworonogi potrafią wychwycić o wiele więcej zapachów niż ludzie, a przy tym odczuwają je o wiele mocniej. Właśnie dlatego ich umiejętności są bardzo chętnie wykorzystywane w policji, ratownictwie czy wojsku. Psy bardzo często towarzyszą strażnikom celnym na lotniskach, ponieważ potrafią wyczuć przemycane nielegalne substancje. Nadal też korzysta się z ich pomocy przy polowaniach. Sprawdź, jak działa węch psów i czym różni się od zmysłu człowieka.

Jaki nos powinien mieć pies?

Za doskonały węch psa odpowiada aż 120 do 300 milionów komórek receptorowych (dla porównania, człowiek posiada ich jedynie 5 milionów). Znajdują się one w grubej błonie o gąbczastej strukturze we wnętrzu nosa. Dodatkowym wsparciem są także gruczoły śluzowe. Produkują one wydzielinę chłodzącą, przez którą ta część ciała czworonoga jest cały czas mokra. Rozpuszcza ona związki chemiczne poszczególnych aromatów, dzięki czemu zwierzę może na przykład wyłapać pojedynczy zapach karmy dla psa, na przykład mokrego pożywienia od Country&Nature, dostępnej w internetowym sklepie DrPetCare. Bazuje ona na naturalnych składnikach bez dodatku sztucznych barwników czy konserwantów. Jej smakowity aromat zachęci do skosztowania nawet niejadki.

Psi węch

Za interpretację dochodzących feromonów odpowiedzialny jest narząd lemieszowo-nosowy. Prawe nozdrze wysyła sygnał do prawej półkuli mózgu, która analizuje obce, nieprzyjemne zapachy, a przez to także alarmuje zwierzę o ewentualnym zagrożeniu. Z kolei lewe rozpoznaje znajome i bezpieczne aromaty. Psy posiadają doskonałą pamięć węchową, która pozwala im zapamiętać nawet 600 tysięcy zapachów, z którymi nie miały styczności od dłuższego czasu. Dotyczy to ludzi, miejsc, a także przedmiotów. Co ciekawe, psi węch jest znacznie słabszy latem, kiedy to na dworze jest gorąco. Efektowne węszenie jest możliwe wyłącznie z zamkniętym pyskiem. Jego otwieranie ochładza jednak organizm, co jest konieczne przy upałach, by nie doszło do przegrzania.

Nos psa – gdzie się przydaje?

Jaki nos powinien mieć pies, by jego węch był najlepszy? Zasada jest bardzo prosta – im większy, tym więcej mieści się na nim komórek receptorowych, przez co zmysł funkcjonuje sprawniej. Przykładowo owczarek niemiecki ma ich 225 milionów, a jamnik 125. Najbardziej rozwinięty zmysł węchu mają rasy bloodhount, które należą do sekcji psów gończych. Doskonałymi myśliwymi są także spaniele, wyżły czy posokowce. Umiejętności czworonogów często wspierają także pracę policji, wojska oraz straży granicznej na przykład przy poszukiwaniu zapachu narkotyków, broni, zwłok, czy materiałów wybuchowych. Pomagają także przy tropieniu przestępców. Rekordzistą w tym nadal jest doberman Sauer, który w 1925 roku podążał za złodziejem przez ponad 160 km. Nos psa przydaje się także przy akcjach ratowniczych, przy szukaniu ofiar w gruzach czy pod lawinami.

Węszenie jest wpisane w codzienne funkcjonowanie każdego psiaka. Zwierzę używa swojego zmysłu w czasie spacerów, w celu analizowania obcych aromatów, a także w domu, by rozpoznawać to, co znajome. Warto zaznaczyć, że tak ciężko pracujące czworonogi mają znacznie większe zapotrzebowanie energetyczne. Odpowiednią ilość składników odżywczych zapewni im pełnoporcjowa karma sucha dla psa, bogata w witaminy, minerały i aminokwasy. Produkty od Country&Nature dostępne są w wielu doskonałych smakach. Możesz wybrać jagnięcinę z indykiem albo postawić na wariant, oparty na morskich rybach. Zapach karmy dla psa zachęci zwierzę do jedzenia, z kolei dla Ciebie będzie niewyczuwalny dzięki szczelnemu opakowaniu.

Jak widzisz, węch psa a człowieka różni się pod wieloma względami. Rozwinięty zmysł pozwala pupilowi rozpoznać bardzo wiele zapachów, w tym Twój. Dzięki temu bardziej się do Ciebie przywiązuje. W dbaniu o jego zdrowie pomogą Ci karmy i suplementy od DrPetCare. Zamów już dziś i ciesz się zdrowiem i dobrym samopoczuciem Twojego czworonoga.