Psy dają wsparcie psychiczne w trudnych czasach

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie naukowym PLOS ONE przeanalizowano wyniki dotyczące depresji, lęku i szczęścia u 768 amerykańskich właścicieli psów i 767 potencjalnych właścicieli psów.

 

Badanie pokazało, że posiadacze psów zgłaszali znacznie mniejsze problemy z depresją i lękiem niż osoby nieposiadające czworonoga. Badani, którzy posiadali psy, uzyskali również lepsze wyniki, gdy poproszono ich o ocenę tego, ile wsparcia społecznego mają wokół siebie. Chodziło o poczucie bycia otoczonym opieką, przekonanie, że jest się kochanym i docenianym.

 

„Zwierzęta domowe zapewniają stabilność emocjonalną i przywiązanie podczas stresujących wydarzeń, takich jak rozwód czy żałoba. Zwierzęta są postrzegane jako zawsze dostępne, przewidywalne w swoich reakcjach i nieosądzające.” - czytamy w komentarzu do badania. „Ponadto uważa się, że są opiekuńcze wobec swoich właścicieli z bezwarunkową miłością.”

 Psy dają wsparcie psychiczne w trudnych czasach

Opisywane badanie opierało się na wcześniejszych ankietach sugerujących, że zwierzęta domowe poprawiły samopoczucie swoich właścicieli podczas pandemii i lockdownu.

„Ustalenia te potwierdzają to, co podejrzewaliśmy przez cały czas: psy są naprawdę najlepszymi przyjaciółmi ludzi, umożliwiając im przetrwanie psychicznych przeszkód w trudnych czasach.” - twierdzą autorzy badania.

 

Dla ludzi, którzy kochają psy, korzyści dla zdrowia psychicznego i wsparcie, jakie zwierzęta mogą zapewnić w czasie kryzysu, są oczywiste. Nawet bez dowodów naukowych. Jeśli jednak nie lubisz psów, kupno szczeniaka dla poprawy zdrowia psychicznego to zły pomysł - zarówno dla ciebie, jak i dla zwierzęcia.

 

 

Źródło: magazyn PLOS ONE