Jak często karmić psa?

To pytanie dostarcza właścicielom psów wiele niepokoju, i słusznie. Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi, a najlepsze co można odpowiedzieć to – to zależy. Każdy pies jest inny i ma inny tryb życia, a w związku z tym wymaga indywidulanego i przemyślanego planu żywienia. 

 

Jak to jest z tymi psami?

Jak wskazują badania DNA psa i wilka szarego różni się zaledwie o 0,2%, dlatego warto zwrócić uwagę na ich preferencje żywieniowe. Psowate, dalecy krewni psów nie jedzą regularnie. Są niejako naturalnie przystosowane do okresów głodu i okresów obfitości. Gdy nie mogą upolować sobie zdobyczy – nie jedzą, w naturze może to trwać nawet wiele dni. Oczywiście nie jest to komfortowy stan dla organizmu, ale w przeciwieństwie do kotów nie zagraża ich zdrowiu. Gdy natomiast zostanie upolowana zdobycz, mogą zjeść na raz znacznie więcej niż wydawałoby się, że pomieści ich żołądek. Służy on wtedy jako „torba" na pokarm, umożliwiając jego transport np. do szczeniąt. Dlatego patrząc na sposób żywienia psowatych w naturalnym środowisku, trudno jednoznacznie powiedzieć jak często karmić psa.

To jak karmić?

Z całą pewnością nie należy robić tego za często. Psy to nie koty, nie muszą jeść 5 razy dziennie.

Karmienie na żądanie ma zwykle fatalne skutki. Takie psy mają problem z dyscypliną, a co za tym idzie mogą rozwinąć w sobie różne zaburzenia behawioralne łącznie z agresją. Dlatego warto trzymać się ustalonych pór posiłków, a przysmaki traktować tylko i wyłącznie jako nagrodę za prawidłowe wykonanie polecenia.

Częste posiłki nie są też dobrym pomysłem z punktu widzenia przewodu pokarmowego. Żołądek nie powinien cały czas pracować i trawić pokarmów, musi mieć on przerwy. Dlatego tez podkarmianie między posiłkami, może skończyć się problemami zdrowotnymi.

Z drugiej strony karmienie raz dziennie, też nie jest idealnym rozwiązaniem. Są co prawda psy, które przy takim harmonogramie dobrze funkcjonują, ale niesie on ze sobą ryzyko, o którym każdy właściciel pamiętać powinien. Ryzyko skrętu żołądka.

Skręt żołądka może mieć różne przyczyny, jednak zdecydowanie najczęściej występuje, gdy pies zje zbyt dużo pokarmu i zbyt szybko, a następnie będzie aktywny fizycznie. Wtedy żołądek może się obrócić w jamie brzusznej. A im większa jama brzuszna u psa tym większe ryzyko skrętu. Dlatego każdy właściciel psów ras dużych i olbrzymich powinien przykładać szczególną uwagę do karmienia swojego przyjaciela.  Jest to bardzo niebezpieczny stan, bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia i wymagający operacji.

Karmienie dwa razy dziennie wydaje się więc dużo lepszym pomysłem, z jednej strony jest mniejsze ryzyko skrętu żołądka, z drugiej pies nadal ma przerwy między posiłkami.

Psy można karmić też częściej. Jeśli zaobserwujemy, że nasz pupil robi się głodny, to możemy rozłożyć mu dzienną porcje na 3, a nawet 4 posiłki. Nie należy jednak przesadzać i raczej karmienie częstsze niż 3-4 razy powinno być albo zalecone przez lekarza weterynarii albo wynikać z indywidualnych potrzeb naszego pupila.

Bardzo ważne jest natomiast, by pilnować godzin posiłków i nie podkarmiać psa między nimi. Częstsze karmienie jest z reguły potrzebne dla mniejszych ras psów, ale i te większe mogą preferować taki system. Ważne, by obserwować swojego zwierzaka i dobrać harmonogram do jego trybu życia i jego potrzeb.

Należy również pamiętać żeby karmić psa nie później niż 2 godziny przed wysiłkiem fizycznym. Dobierzmy więc stałe pory posiłków do psiego trybu życia.

Gdy mamy więcej niż jednego psa zaleca się rozdzielić je na czas jedzenia. Psy mogą odczuwać presję grupową i jeść zbyt szybko w obawie przed kradzieżą. A to może przysporzyć im problemów zdrowotnych. Albo mogą wyjadać sobie porcje przez co jeden zawsze będzie słabszy od drugiego.

Karmienie psów to wcale nie prosty temat. Wymaga on dużo przemyśleń ze strony właściciela i obserwacji naszego pupila. Jeśli pojawiają się wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pomoże nam indywidualnie opracować harmonogram karmienia naszego pupila.

Pamiętajmy, że mimo iż pory posiłków są ważne, to jakość karmy dawanej naszym psiakom jest nawet ważniejsza. Powinna ona być dobrze zbilansowana i dobrej jakości. Takimi karmami są np. karmy COUNTRY&NATURE. Zawierają w swoim składzie składniki najwyższej jakości, a receptura opracowana jest przez lekarzy weterynarii.