​Czy warto zostawiać psa na zewnątrz?

Przyszła zima, ale dla niektórych właścicieli wygodne jest pozostawienie psa na zewnątrz nie tylko w ciągu dnia, ale także w nocy. Powodów takiej decyzji jest kilka. Zwykle wynikają z nierealnych oczekiwań względem zachowania zwierząt. Generalnie, nie jest to dobry pomysł.

Fatalne konsekwencje

 Zostawienie psa przez dłuższy czas w ogrodzie może prowadzić do wielu złych nawyków. Niekończące się szczekanie, kopanie, gryzienie mebli, węży, zraszaczy i krzewów, to tylko niektóre z "zagrożeń". Co gorsza, niektóre psy pozostawione dłuższy czas na zewnątrz stają się agresywne lub wrogie. Poważne konsekwencje dla pupili mogą mieć także niskie, zimowe temperatury.

Dlaczego powinniśmy trzymać psa więcej w domu?

Po pierwsze, pies może zostać łatwo skradziony. Szczególnie w porze nocnej. Po drugie, zwierzę może nerwowo reagować na głośne hałasy - grzmoty burzy lub fajerwerki. Istnieje ryzyko, że będzie próbowało znaleźć dziurę w ogrodzeniu, aby uciec. Tak po prostu działa naturalny instynkt.

 

Podobnie, jak ludzie, koty i psy są podatne na odmrożenia i hipotermię. Rasy psów o dłuższym włosie i grubej sierści, takie jak husky i inne psy hodowane dla chłodniejszego klimatu, są bardziej odporne na zimną aurę. Jednak żadne zwierzę nie powinno być pozostawiane na zewnątrz przez dłuższy czas na mrozie. Po prostu, zimno będzie źródłem lęku i cierpienia - chłód wpływa negatywnie na stawy psa i jego centralny układ nerwowy.

 

Drpetcare.pl