Podróżowanie z psem

Mimo, że wakacje powoli dobiegają końca, to każdy właściciel psa powinien wiedzieć, że najlepszym czasem na podróż z pupilem jest okres po sezonie. W popularnych kurortach jest wtedy znacznie mniej ludzi, dzięki czemu zwierzę nie stresuje się tak bardzo nowym miejscem i otaczającym go tłumem. Do każdego wyjazdu z psem należy się odpowiednio przygotować. Ważne jest nie tylko spakowanie walizki, ale i wybór odpowiedniego środka transportu oraz przygotowanie dokumentów. Sprawdź, jak podróżować z psem i o czym należy pamiętać.

Podróżowanie z psem – sprawy organizacyjne

Wybierając się w podróż z psem, należy przede wszystkim przemyśleć, w jakie miejsce masz zamiar się wybrać. Nadmorskie kurorty nie zawsze pozwalają wchodzić na plaże ze zwierzętami. Taka sama sytuacja może być nad jeziorem i w parkach krajobrazowych. Szlaki w wysokich górach z kolei mogą być zbyt wymagające szczególnie dla mniejszych czworonogów. Wybierając cel podróży, warto więc sprawdzić wszelkie kwestie dotyczące wprowadzania zwierząt, a także dostosować plany pod możliwości Twojego pupila. Jeżeli planujesz wyjazd za granicę, niezbędny będzie paszport – zarówno Twój, jak i psa.

Kolejną kwestią jest miejsce zakwaterowania. Tu również należy sprawdzić, czy dany hotel lub pensjonat toleruje obecność zwierzęta oraz na jakich warunkach. Warto zwrócić uwagę, czy ośrodek został zweryfikowany przez program „Pies w hotelu”. Dzięki temu będziesz miał pewność, że miejsce noclegowe jest przyjazne czworonogom i zapewni dobre warunki Twojemu pupilowi.

Podróż z psem – jaki środek transportu będzie najlepszy?

Jeżeli masz już wybrany cel podróży oraz zarezerwowane miejsce pobytu, teraz należy zastanowić się nad środkiem transportu. Jeżeli wybierasz się za granicę, czeka Cię podróżowanie z psem samolotem. Większość linii lotniczych umożliwia zabranie zwierzęcia na podkład w pojemniku odpowiednim do jego rozmiarów i wagi (o ile jego waga wraz z pojemnikiem nie przekracza 8 kilogramów). Jeżeli Twój pupil waży więcej, będzie musiał lecieć w luku bagażowym. Jeżeli preferujesz transport publiczny, możesz postawić na podróżowanie z psem pociągiem. Warto jednak wybrać godzinę odjazdu poza godzinami szczytu, aby uniknąć tłumu i bez problemu znaleźć miejsce dla siebie i czworonoga. Pamiętaj jednak, że przy większych zwierzętach, które nie mieszczą się w transporterach, niezbędny będzie bilet. Najwygodniejszym oraz najmniej stresującym czworonoga środkiem transportu będzie jednak Twoje własne auto (szczególnie jeśli dość często zdarza mu się nim z Tobą jeździć). Znane miejsce oraz obecność jego zapachu sprawi, że zwierzę będzie spokojniejsze. Na długą podróż z psem samochodem niezbędna będzie specjalna mata, która ochroni tapicerkę przed sierścią, brudem i wilgocią. Zadbaj o częste postoje, podczas których Twój pupil będzie mógł załatwić swoje potrzeby i rozprostować kości. To również czas na podanie karmy i wody (lepiej nie robić tego w czasie jazdy, ponieważ pies może mieć później mdłości i problemy żołądkowe).

Podróż z psem – co spakować do walizki?

Szykując się na wyjazd z pupilem, należy zadbać nie tylko o zawartość swojej walizki, ale i jego. W torbie przede wszystkim powinny znaleźć się lekarstwa przypisane przez lekarza weterynarii, które pies przyjmuje na stałe. Zabierz ze sobą także akcesoria do opatrunków, płyn dezynfekujący oraz sól fizjologiczną do przemywania oczu zwierzęcia. Przydadzą się także akcesoria do usuwania kleszczy, a także dane kontaktowe do najbliższego weterynarza w okolicy miejsca noclegowego. Bardzo ważne jest zabranie obroży (z przypiętą adresatką z numerem kontaktowym) i smyczy, a jeśli jest taka potrzeba, to także kagańca. Nie wolno zapomnieć również o jedzeniu. Najlepiej sprawdzi się sucha karma, która jest wygodna w podawaniu i nie wyleje się w walizce. W ofercie DrPetCare znajdziesz niewielkie saszetki z wysokiej jakości, bezzbożowym pokarmem, które doskonale sprawdzą się w czasie podróży. To produkty bogate w całą gamę witamin i minerałów, dzięki czemu dostarczą Twojemu pupilowi energii na cały wyjazd. Na podróż niezbędna będzie także butelka z wodą wraz z miską, w której będziesz mógł podać zwierzęciu napój. Zabierz również kilka ulubionych zabawek swojego pupila. Dzięki nim łatwiej będzie mu zaaklimatyzować się w nowym miejscu.

Podróżowanie z psem może być świetną przygodą, o ile odpowiednio przygotujesz się do wyjazdu. Zaplanuj cel wakacji, miejsce zakwaterowania oraz środek transportu. Nie zapomnij także spakować do walizki wszystkich niezbędnych rzeczy. Miłej podróży!