SPA dla psa - kiedy warto z niego skorzystać?

W wielu miastach, nawet tych mniejszych, coraz częściej można spotkać salony piękności dla czworonogów. To miejsca prowadzone przez profesjonalistów, którzy wiedzą jak dbać o sierść, pazury, czy uszy czworonogów. Z usług przede wszystkim korzystają właściciele psów wystawowych, długowłosych i wymagających specjalnej pielęgnacji. Zabiegi nie tylko upiększają zwierzę, ale i pozwalają mu się zrelaksować. Sprawdź, kiedy warto zdecydować się na skorzystanie z profesjonalnych usług gabinetu SPA, a kiedy wystarczy domowa pielęgnacja psa.

SPA dla psa – konieczność czy wymysł?

Moda na SPA dla psa przywędrowała ze Stanów Zjednoczonych. Początkowo groomerzy (psi fryzjerzy) skupiali się przede wszystkim na takich zabiegach jak strzyżenie i wyczesanie sierści, wyczyszczenie uszu czy przycięcie pazurów. W ciągu ostatnich lat rozszerzyli swoją ofertę o kąpiele oczyszczające i lecznicze, aromaterapię, wykorzystujące specjalnie kompozycje zapachowe olejków eterycznych, trymowanie, masaże, odżywianie skóry i włosa czy modelowanie. Groomerzy spędzają wiele lat na nauce i doszkalaniu się na specjalnych kursach, dzięki czemu doskonale wiedzą, na co zwrócić uwagę przy danej rasie i zawsze upewnia się, że zdrowie czworonoga pozwala na wykonanie poszczególnych zabiegów. Salony SPA dla psów są wyposażone w profesjonalny sprzęt i narzędzia, które umożliwiają profesjonalistom zadbać o zachwycający wygląd pupila. Fryzjerzy doskonale wiedzą, jak podejść do zwierzęcia, by zminimalizować jego stres i sprawić, by był zadowolony z wizyty.

SPA dla psa brzmi dla Ciebie jak fanaberia? Oczywiście nie wszystkie rasy wymagają tak rozszerzonej pielęgnacji. Z usług groomera powinni jednak korzystać właściciele czworonogów o długiej sierści, w której zbierają się zanieczyszczenia i kurz, a na nierozczesanej mogą pojawić się kołtuny. Takie rasy jak maltańczyk, bedlington terier, yorkshire terier, czy shih tzu wymagają strzyżenia maksymalnie co 2 miesiące, a owczarek nizinny, pudel czy sznaucer olbrzym co trzy. Zbyt długa sierść na przykład w okolicach oczu może doprowadzić do tworzenia się stanów zapalnych spojówek, a skołtuniona nie spełnia swojej funkcji. U każdego psa, niezależnie od długości sierści, należy dbać o regularne kąpiele, niekiedy nawet co tydzień. Psi fryzjer dobierze odpowiednie kosmetyki, które zadbają o pielęgnację sierści i skóry zwierzęcia. Dodatkowo zadba o czyszczenie uszu oraz depilacja włosów, które podrażniają małżowinę. Zabiegi u groomera to świetny sposób, by zapewnić swojemu pupilowi świeży, przyjemny zapach i zachwycającą prezencję, co szczególnie istotne jest w przypadku psów wystawowych.

pies w wannie

Jak pielęgnować psa w domu?

Nie wszystkie rasy psów wymagają regularnych wizyt u groomera i przycinania sierści. Niekiedy wystarczy regularna kąpiel, wyczesywanie oraz suplementacja. To jak pielęgnować psa zależy od kilku czynników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na stan zdrowia psa – chcąc utrzymać pupila w czystości, można wybrać inne kosmetyki niż w przypadku kąpieli, mającej na celu wyleczenie problemów dermatologicznych czy infekcji. Szampon powinien być dopasowany także do długości, rodzaju i umaszczenia sierści pupila, ewentualnej podatności na alergie, wypadanie oraz kołtunienie. Warto również dobrać odpowiednią odżywkę. Domowa pielęgnacja psa o długi proces, który należy zaplanować. Na początek należy przygotować miejsce – najlepiej sprawdzi się wanna albo brodzik w łazience, oraz niezbędne akcesoria, takie jak kosmetyki, mata antypoślizgowa, ręcznik i szczotka. Następnie zabierz pupila na długi spacer, na którym nie tylko będzie mógł załatwić swoje potrzeby, ale i wybiegać się i dzięki temu zmęczyć. Po powrocie należy dokładnie wyczesać czworonoga, szczególnie długowłosego. Pozwoli to uniknąć kołtunienie i plątania sierści. Kolejnym krokiem jest umieszczenie psa w wannie albo brodziku. Zanim jednak zaczniesz go moczyć, dobierz odpowiednią temperaturę wody i przyzwyczaj do niej czworonoga. Po chwili możesz rozpocząć polewanie, zaczynając od łap, następnie brzucha, pleców i na końcu głowy. Teraz możesz nałożyć szampon na swoje dłonie, dokładnie umyć psa, omijając okolice oczu i uszu i spłukać kosmetyk. Czynność powtórz dwukrotnie – za pierwszym razem pozbędziesz się zanieczyszczeń z sierści, a za drugim pozwolisz substancjom odżywczym oddziaływać na włos. Na tym etapie możesz wykonać delikatny masaż, który pozwoli zrelaksować się pupilowi. Następnie nałóż odżywkę i pozostaw ją na kilka minut, aby mogła dotrzeć w głębsze struktury sierści. Zadbaj o dokładnie spłukanie wszystkich kosmetyków i osusz czworonoga ręcznikiem.