Welsh Corgi - królewskie psiaki

Corgi to w języku staroceltyckim „mały pies”. Popularność tej rasy zawdzięcza się Elżbiecie II, która jako najpierw, jako młoda dziewczyna wraz z siostrą otrzymała w prezencie od ojca psa tej rasy. Kolejny szczeniak był prezentem na osiemnaste urodziny. Tak pokochała corgi, że przez całe jej życie towarzyszyły jej w codziennych sprawach. Odkąd została królową, miano królewskiej rasy przypadło właśnie tym uroczym pieskom. Warto wiedzieć, że do XIX wieku były głównie psami wiejskimi, pilnowały obejścia i były wiernymi przyjaciółmi w trakcie prac na roli. Rasa corgi jest uznawana za stosunkowo wytrzymałą – ich sierść jest na tyle gruba, by miały odpowiednią termoregulację. Średnio znoszą upały i mają tendencję do tycia. Sprawdź, dlaczego te urocze psiaki podbiły serca samej Królowej!

Dwie rasy Corgi

Welsh Corgi to mały pies pasterski, pochodzący z Walii. Istnieją dwie odrębne rasy: Pembroke Welsh Corgi i Cardigan Welsh Corgi. Są one znane ze swoich krótkich nóg i ogonów, przyjaznych, lojalnych usposobień, lekko szpiczastych uszu oraz wydłużonego pyszczka. Mały Corgi ze względu na swoją czułą naturę i inteligencję świetnie spisują się w domu, kochają je dzieci, a także są dość łatwe w ułożeniu. Chociaż wielu wydaje się być to niemożliwe, są także dobrymi pasterzami i doskonałymi stróżami. Psy Welsh Corgi wymagają umiarkowanej ilości ćwiczeń i regularnej pielęgnacji, aby utrzymać idealnie gładką sierść.

Welsh Corgi Pembroke jest mniejszy, krótszy i lżejszy niż Cardigan. Mają również mniejsze uszy, a umaszczenie zazwyczaj oscyluje wokół odcieni rudego i rudo-brązowego. Zdarza się również śniady, płowy i czarny podpalany z niewielką ilością białych miejsc. Cardigan z kolei najczęściej można spotkać czarne lub ciemnobrązowe psy, a także miks kolorów. Mają również znacznie bardziej puszyste ogony niż Pembroke (te z kolei mogą mieć go bardzo krótkie lub urodzić się bez ogona). Welsh Corgi Pembroke jest bardziej otwarty na ludzi, chętnie nawiązuje nowe znajomości i daje się głaskać. Druga rasa jest w pewnym stopniu nieufna, ale bardzo związuje się z opiekunem i jego bliskimi.

Dieta dla psa corgi

Mały Corgi chętnie zje każdą ilość karmy. Z uwagi na charakterystyczną budowę ciała ma tendencję do tycia, a to znacząco obciąża kręgosłup. Dlatego właśnie należy dbać o jego wagę, która u samicy powinna wynosić 10-13 kg, a u samca 10-14 kg. Odpowiedni jadłospis warto uzgodnić z weterynarzem, specjalizującym się w dietetyce, tak aby żywienie psa dostarczało mu niezbędnej energii i składników odżywczych. Warto również uwzględnić wszystkie zdiagnozowane u corgi choroby.  Najlepsza będzie karma wysokomięsna i bezzbożowa, która doskonale syci. Karmienie psa powinno również uwzględniać podawanie smaczków czy kości od obgryzania, co jakiś czas, szczególnie w okresie nauki komend czy chwalenia za dobre zachowanie.

pies leżący tyłem w domu

Jak karmić psa rasy corgi?

Rasa corgi potrzebuje diety bogatej w dobrze przyswajalne białko oraz tłuszcze. Przez skłonność do tycia warto ograniczyć podawanie węglowodanów. Czym karmić psa, by dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych i zadbać o jego zdrowie? Doskonale sprawdzą się monoproteinowe, bezzbożowe propozycje od Country&Nature, których receptura bazuje na najwyższej jakość mięsie i podrobach. Dodatkowo wzbogacone zostały owocami i warzywami, które są źródłem witamin i minerałów oraz olejem z łososia, dostarczającym kwasów nienasyconych omega. Najlepsza sucha karma dla psa dostępna jest w wielu smakach, dzięki czemu na pewno znajdziesz idealną propozycję dla swojego pupila. Ilość pokarmu na dzień należy dostosować do wagi czworonoga. Rasa corgi ważąca między 10-15 kilogramów powinna przyjmować 157-213 g karmy.

Pielęgnacja psa rasy corgi

Kolejnym ważnym aspektem jest pielęgnacja Corgi. Niezbędne jest regularne czesanie, aby zapobiegać jej zakłóceniu i powstawaniu kołtunów. Warto pamiętać, że ta rasa bardzo obficie linieje, konieczne jest więc regularne sprzątanie mieszkania. Przyda się również rolka do ubrań. Corgi powinny być również regularnie odprowadzane na spacery. Należy jednak unikać wchodzenia po schodach czy wskakiwania na kanapę.  Pielęgnacja corgi nie jest trudna, ale wymaga systematyczności i regularności, aby zapewnić zdrowie i dobre samopoczucie naszemu czworonożnemu przyjacielowi.

Z kim corgi będzie szczęśliwy?

Pies Corgi nie potrzebuje dużej ilości miejsca, dlatego dobrze poczuje się zarówno w mieszkaniu, jak i w domu z ogródkiem. Należy jednak pamiętać, że trzeba zapewnić mu odpowiednią ilość spacerów. Czworonogi dogadują się z mniejszymi zwierzakami, ale nie lubią konkurencji wśród tej samej rasy. Dobrze sprawdzi się także wśród dzieci, ale na zabawy z pociechą trzeba uważać. Rasa psa Corgi ma instynkt pasterski i jako członek stada ma ochotę zaganiać biegające dzieci. Jeżeli mieszkasz na wysokim piętrze lub masz w domu dużo schodów, to pamiętaj, że każde wychodzenie będzie wiązało się z wnoszeniem psiaka na rękach. Częste wchodzenie po schodach bardzo obciąża kręgosłup. Równie niekorzystne jest skakanie, na przykład na kanapę. By Corgi mógł wejść najlepiej zainwestować w mały podest wykonany z miękkiego materiału. Ten niewielkich rozmiarów pies będzie świetnym partnerem, idealnym kompanem i super przyjacielem dziecka, młodej osoby czy nawet seniora. Do pełni szczęścia wystarczy mu spacer, a w domu kilka zabawek. Lubi zarówno wiejskie życie, jak i odnajdzie się w miejskich terenach. Warto pamiętać, że corgi to bardzo uczuciowe pieski. Potrzebują być blisko człowieka, chętnie się przytulają, a najlepszy czas to ten spędzony na wspólnym leżeniu. W niektórych przypadkach będzie konieczna praca nad cechami pasterskimi, ale dzięki ich inteligencji szybko się uczą.