Zwierzak w lecznicy – jak zmniejszyć jego stres?

Jednym z obowiązków każdego właściciela czworonoga są regularne wizyty u lekarza weterynarii, który sprawdzi ogólny stan zdrowia zwierzęcia, przeprowadzi niezbędne badania oraz wykona odpowiednie sczepienia. Mimo, że wszystko to jest dla dobra pupila, dla wielu zwierzaków jest to bardzo stresująca chwila. Sprawdź, jak uspokoić psa, który się boi.

Oznaki stresu u psa – jak rozpoznać, że zwierzę się boi?

Wizyta w lecznicy wiąże się nie tylko z badaniami, czy zastrzykami. Pies musi się zmierzyć także z nowym miejscem i zapachami, obecnością innych zwierząt oraz kontaktem z obcymi osobami. Nie jest oczywiście powiedziane, że każdy czworonóg będzie panicznie bał się spotkania z weterynarzem. Należy więc bacznie obserwować swojego pupila podczas pierwszej wizyty w lecznicy. Jakie są najczęstsze oznaki stresu u psa? Warto zapoznać się z etogramem typowych zachowań przy odczuwaniu stresu i lęku. Wśród najbardziej wyraźnych i łatwych do rozpoznania symptomów są między innymi podkulanie ogona, drżenie, czujna obserwacja otoczenia, dyszenie, czy skomlenie. Zwierzę może również ziajać, intensywnie się ślinić, albo nerwowo ziewać. Może dojść do bezruchu, próby ucieczki albo nagłego oddania moczu. Czworonóg, który odczuwa dyskomfort w danej przestrzeni, często chodzi przy ścianach albo patrzy w stronę wyjścia, sygnalizując tym, że chce opuścić miejsce. Może również próbować „otrzepać się” z lęku. Jeżeli Twój pupil odczuwa duży niepokój w czasie pobytu w lecznicy, warto poznać skuteczne sposoby na zmniejszenie stresu u psa.

Jak uspokoić zestresowanego psa?

Jeżeli widzisz oznaki stresu u psa podczas wizyty w lecznicy, pomóż mu poczuć się bezpiecznie. Dużo zależy od Ciebie i Twojego zachowania, ponieważ zwierzęta potrafią odczuwać emocje i odczytywać mowę ciała. Jeśli sam będziesz spięty i nerwowy, czworonóg również będzie czuł niepokój. Nawet jeśli martwisz się o stan zdrowia pupila, pamiętaj, że jesteś w najlepszym miejscu, w którym Twój ukochany psiak może otrzymać niezbędną pomoc. Okaż mu pełne wsparcie. Zestresowane zwierzę będzie trzymało się jak najbliżej swojego właściciela. Pozwól mu na to, głaszcz i mów do niego pozytywnym, uspokajającym tonem głosu, który utwierdzi go w przekonaniu, że nic złego się nie dzieje. Przysmaki i zabawki zostaw na później. Zestresowany pies będzie skoncentrowany na źródle swojego lęku i trudno będzie go rozproszyć. Daj mu przestrzeń i pozwól zrobić pierwszy krok. Przysmak oraz pochwała dane po wizycie może także zostać odebrany, jako nagroda za odwagę i może pomóc przezwyciężyć strach podczas następnych konsultacji.

Zwierzak w lecznicy – jak zmniejszyć jego stres

Niekiedy jednak samo okazywanie wsparcia nie wystarczy, by skutecznie wyciszyć pupila. Należy pamiętać, że duży lęk może spowodować poważne konsekwencje zarówno dla samego zwierzęcia, jak i dla otoczenie, ponieważ zestresowany czworonóg może nawet stać się agresywny. Jak uspokoić zestresowanego psa, któremu nie pomagają  tradycyjne metody? Możesz postawić na odpowiednie, przypisane przez weterynarza farmaceutyki. Należy jednak pamiętać, by ich nie nadużywać. Leki powinny być stosowane według zaleceń i nie stanowić rozwiązania wszystkich problemów, a jedynie środek do osiągniecia celu. Poza podaniem tabletek, należy także stosować inne metody uspokojenia pupila, które w przyszłości pozwolą mu przezwyciężyć lęk. Jeżeli nie chcesz stosować farmaceutyków, warto postawić na naturalne rozwiązania. Olejki CBD dla psa to coraz popularniejsze rozwiązanie na stres u zwierzaka. Preparat wycisza i reguluje system nerwowy oraz minimalizuje odczucie stresu. Łagodzi także nadpobudliwość, a dodatkowo wspiera układ trawienny i krwionośny. Co najważniejsze – jego podawanie jest bezpieczne dla czworonoga. Należy jednak przestrzegać zaleceń. Olejek nie działa od razu, dlatego jego podawanie należy rozpocząć kilka dni przed planowaną wizytą u weterynarza. Na początek lepiej postawić na preparat o niższym stężeniu CBD. Jeżeli chodzi o dawkę, wystarczy 1 kropla na każde 5 kilogramów masy ciała zwierzęcia dziennie. Należy podać ją bezpośrednio pod język pupila i zapewnić dostęp do świeżej wody. Suplement diety dostępny jest w różnych smakach, przez co czworonogi chętnie go pobierają.