Jak pies z kotem - czy zwierzęta mogą żyć razem w zgodzie?

Połączenie kota z psem w jednym domu dla wielu osób wydaje się abstrakcyjnym pomysłem. W końcu według stereotypów zwierzęta się nie tolerują i są między nimi wieczne waśnie. Czworonogi mogą jednak żyć ze sobą w zgodzie, o ile właściciel zadba o kilka kwestii. Jeśli więc nie chcesz decydować, czy w Twoim domu zamieszka pies, czy kot, sprawdź, co zrobić, by uniknąć niechęci i konfliktów między zaadaptowanymi oboma pupilami.

Pies z kotem w domu – jak dopasować do siebie zwierzaki?

Pies i kot to zwierzęta o zupełnie innych charakterach. Nie oznacza to jednak, że nie może być między nimi przyjaźni. Bardzo ważna jest jednak kolejność wprowadzania czworonogów do domu. Najlepszym rozwiązaniem jest adopcja dwóch maluchów – wspólna zabawa i dorastanie pozwoli im oswoić ich ze sobą i zbudować silną wieź. Jest to jednak duże wyzwanie dla właściciela. Szczeniaki i kocięta mają różne potrzeby, potrafią nieźle broić i wymagają sporej uwagi. Jeżeli nie chcesz brać na siebie takiej odpowiedzialności, najbardziej polecane jest wprowadzenie kota do domu, w którym już mieszka pies albo młodej suczki do domu, w którym mieszka kot. Dorosła kotka może niekiedy zacząć traktować szczeniaka jak własne dziecko. Mruczek jest zwierzęciem terytorialnym, dlatego lepiej unikać wprowadzania dorosłego psa do „jego” domu.

Warto także zauważyć, że nie wszystkie rasy psów tolerują mruczki. Najlepiej wybrać retrievera, maltańczyka, spaniela albo pomeraniana, które mają przyjacielską naturę.  Osobniki o instynkcie łowczym mogą zachowywać się agresywnie w stosunku do nowego członka rodziny, a rasy pasterskie mogą ulec instynktowi ścigania członków stada albo zapędzania, co może nie spodobać się kotu. Planując adopcję drugiego zwierzaka, zastanów się również, jaki charakter ma obecny pupil i jak reaguje na inne zwierzęta. Taki pomysł lepiej porzucić, gdy pies albo kot wymaga dużej opieki ze względu na problemy zdrowotne, ma problemy behawioralne, szczególnie, gdy jest agresywny, boi się lub ma złe wspomnienia z innymi zwierzętami. Adopcja drugiego pupila nie będzie także dobra jeśli masz małe mieszkanie i brak możliwości, by odseparować czworonogi w razie konfliktu.

Czy zwierzęta mogą żyć razem w zgodzie

Jak nauczyć kota żyć z psem (i odwrotnie)?

Marzeniem wielu właścicieli jest, by pies z kotem zapałały do siebie miłością, spały na jednym legowisku i wspólnie się bawiły… Niestety taka relacja nie zawsze jest możliwa do wypracowania. Niekiedy sukcesem będzie, że zwierzęta będą się po prosto ignorowały (lepsze to niż otwarty konflikt). Istotne jest, by budować ich stosunek do siebie już od chwili poznania, a nawet wcześniej. Bardzo ważne jest bowiem odpowiednie przygotowanie mieszkania na nowego (albo nowych) członków rodziny. Warto zaaranżować miejsca, które umożliwią czworonogom interakcje, a także takie które zapewnią im trochę prywatności. Legowiska oraz miski obu pupili powinny być oddalone od siebie, by nie prowokować nieporozumień. Istotne też, by pies nie miał dostępu do kuwety kota.   Jak nauczyć kota żyć z psem? Dużo zależy od ich pierwszego spotkania, który może wzbudzić wiele emocji zarówno między zwierzętami, jak i u właściciela. Bardzo ważne, byś zachował wtedy spokój. Lepiej nie nastawiać się na konkretny scenariusz, ponieważ nastrój może udzielić się czworonogom. Jeżeli dotychczas byłeś psiarzem i masz zamiar wprowadzić kota, w dzień przyjazdu nowego członka rodziny zabierz psa na długi spacer. Wędrówka oraz wspólna zabawa pozwoli go zmęczyć, dzięki czemu jego reakcje będą mniej intensywnie. W tym czasie warto, by Twój bliski przywiózł mruczka i  na spokojnie pokazał mu nowy dom. W momencie pierwszego spotkania dobrym rozwiązaniem będzie trzymanie psa na smyczy i obserwowanie reakcji obu zwierząt. Nagradzaj je za dobre zachowanie wcześniej przygotowanymi przysmakami. Jeżeli dojdzie do jakiegokolwiek przejawu agresji, od razu odseparuj od siebie czworonogi. Niekiedy budowanie relacji trwa bardzo długo. Ważne, by w tym czasie nie faworyzować jednego pupila i nie pozostawiać zwierząt bez nadzoru. Jeżeli pies z kotem w domu nie będą się tolerowały, a wręcz powstanie między nimi konflikt, przede wszystkim zadbaj o ich bezpieczeństwo, a następnie skontaktuj się z behawiorystą. Czasami potrzebne jest wsparcie specjalisty, by zwierzęta zaczęły żyć ze sobą w zgodzie.