Jak kochają zwierzęta?

Ludzie łączą się w pary, zakładają rodziny, a niekiedy ich drogi się rozchodzą… Okres walentynkowy zachęca do okazywania czułości partnerowi oraz szukania miłości przez singli. Zastanawiałeś się kiedyś czy zwierzęta kochają i umieją tworzyć relację? Pewnie nie raz czułeś, że Twój pies albo kot próbuje okazać Ci sympatię na swój własny sposób. Sprawdź, jak wygląda miłość u różnych gatunków zwierząt oraz jak czworonogi kochają ludzi.

Czy zwierzęta kochają?

Miłość wśród zwierząt przybiera różne formy. Niektóre gatunki związują się ze swoimi partnerami na całe życie i potrafią być w żałobie po jego utracie, inne wolą skakać z kwiatka na kwiatek albo gustują w poligamii. Koty na przykład nawiązują krótkotrwałe relacje wyłącznie w celach prokreacyjnych. Gdy już zrobią „swoje”, zostawiają kotkę i rozpoczynają poszukiwania następnej. Tak samo wygląda to w przypadku jaguarów czy tygrysów. Psy również są poligamistami i związują się z suczkami na chwilę tylko po to, by przekazać geny następnym pokoleniom. Podobnie jest u kogutów, które mają pełen kurnik partnerek. Nie wiadomo, czy kurom taka sytuacja odpowiada, ale nie sprzeciwiają się samcowi.

kobieta z labradorem w polu
Najwierniejszymi zwierzętami są papugi – w końcu nie bez powodu mówi się „papużki nierozłączki”. Gatunek ptaków to prawdziwi mistrzowie w okazywaniu sobie miłości. Nieustannie się tulą, cmokają albo czyszczą sobie piórka. Kruki z kolei potrafią długo starać się o względy samiczki, a gdy już zostaną parą, korzystają z tego samego gniazda przez wiele lat. Niekiedy panie decydują o wyborze swojego partnera – taka sytuacja jest w przypadku lwic oraz pawi, które surowo oceniają samców po wyglądzie. W wilczej sforze potomstwo może mieć wyłącznie para alfa, która potrafi okazywać sobie niezwykle romantyczne i czułe gesty. Reszta osobników zajmuje się jedynie wychowaniem małych wilczków pary alfa. U niektórych zwierząt można także zaobserwować zachowanie homoseksualne. Przykładem mogą być muszki owocówki, bizony, pingwiny czy żyrafy.

Jak zwierzęta kochają ludzi?

Miłość psa do swojego właściciela można dostrzec gołych okiem. Przejawem uczucia czworonoga jest przede wszystkim jego zaufanie i wierność. Podawanie łapy, przytulanie się, pozwalanie na głaskanie i inne pieszczoty, a także obejrzenie i usunięcie przyczyny bólu nie byłoby możliwe, gdyby pupil nie kochał swojego właściciela i bezgranicznie mu nie ufał. Pies okazuje swoją miłość przez merdanie ogonem, przynoszenie zabawek i zachęcanie do zabawy, chodzenie krok w krok, odkładanie pyszczka na kolana, patrzenie prosto w oczy czy lizanie opiekuna. Pewnie nie raz zauważyłeś, jak Twój pupil cieszy się, gdy wracasz do domu – to również oznaka dużej sympatii.

Wiele osób zastanawia się, czy koty potrafią kochać. Zwierzęta to w końcu indywidualiści i znane są ze swojej niezależności. Mruczki również jednak potrzebują uczucia i często darzą nim swoich właścicieli. Swoją miłość okazują w swój własny sposób. Zakochany pupil przede wszystkim utrzymuje długi kontakt wzrokowy – to wyjątkowe zachowanie, ponieważ koty postrzegają długie spojrzenia jako zagrożenie. Jeżeli zauważysz także spokojne mrugnięcia, możesz być pewien, że czworonóg darzy Cię wyjątkowym uczuciem – zwierzę wysyła w ten sposób pewnego rodzaju pocałunki. Miłość kota można również rozpoznać po jego machaniu ogonem, ocieraniu się o nogi właściciela, czy pokazywaniu brzuszka. Mruczki wyznają swoją sympatię również poprzez lizanie, ugniatanie łapkami oraz delikatne podgryzanie opiekuna. To, jak zwierzęta kochają ludzi, zależy przede wszystkim od troski, jaką okazują im ich właściciele. Gdy opiekunowie poświęcają im wiele uwagi, zapewniają poczucie bezpieczeństwa oraz odpowiednią dawkę pieszczot, miłość czworonogów potrafi być bezgraniczna. Warto więc im za nią odpowiednio podziękować. W tym celu doskonale sprawdzą się suche albo mokre karmy Country&Nature, których receptura dostarczy kotom i psom wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W końcu przez żołądek do serca!