Światowy Dzień Kota - celebruj święto swojego pupila nie tylko 17 lutego!

Dzień Ojca, Dzień Dziecka, Dzień Babci i Dziadka,  Święto Zakochanych, Dzień Kobiet – okazji do obdarowania bliskich Ci osób jest naprawdę wiele. Mało kto jednak wie, że również czworonożni przyjaciele mają swoje święta. W Polsce Dzień Kota obchodzony jest 17 lutego, a w jego obchody najbardziej zaangażowane są schroniska oraz fundacje, organizujące pomoc dla bezdomnych mruczków. Dowiedz się, jak możesz celebrować święto swojego pupila.

Kiedy jest światowy dzień kota?

Święto kota obchodzone jest w różnych dniach w zależności od kraju - w Polsce i we Włoszech wypada 17 lutego, w Japonii 22 lutego, w Rosji 1 marca, w Stanach Zjednoczonych 29 października, a w Wielkiej Brytanii 8 sierpnia. Pierwszy raz obchodzone było w 1990 roku przez włoskich kociarzy, którzy zostali zachęceni przez dziennikarkę magazynu „Tuttigatto” Claudię Angeletti do wskazania najlepszego dnia na celebrowanie dnia mruczącego pupila. Wybór padł na luty, który jest miesiącem Wodnika. Ten znak zodiaku jest symbolem wolności i niezależności, tak samo jak koty. Święto w Polsce pierwszy raz obchodzone było 19 lutego 2006 roku. Później zostało przeniesione na 17 lutego.

kot w drzwiach

W obchody święta kota przede wszystkim zaangażowane są schroniska oraz organizacje wspierające bezdomne zwierzaki oraz inicjujące i propagujące pomoc finansową i materialną na rzecz chorych i porzuconych czworonogów. Podczas celebracji podkreślane są zalety bytności kota w życiu człowieka, co ma zachęcić do adopcji oraz wrażliwości na krzywdę zwierząt.

Dzień kota – jak uczcić święto pupila?

Właściciele mruczków doskonale wiedzą, że święto kota jest praktycznie codziennie. Warto więc każdego dnia dbać o potrzeby pupila. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jego dietę, od której zależy jego zdrowie i dobre samopoczucie. Koty to mięsożercy, dlatego podawany im pokarm powinien bazować na wysokiej jakości mięsie i podrobach, które są źródłem dobrze przyswajalnego białka i tłuszczy. Dobrze w jej składzie znalazła się także tauryna. To ważny aminokwas, który odpowiada za dobry wzrok, prawidłową pracę serca oraz płodność u kotów. Wszystkie te istotne składniki znajdziesz w karmach Country&Nature!

Jeśli chcesz szczególnie uczcić święto kota, 17 lutego możesz zapewnić swojego pupilowi jeszcze więcej pieszczot i oznak Twojej miłości. Dobrym pomysłem będzie poczęstowanie go ulubionymi przysmakami. Postaw na takie o dobrym składzie – bez konserwantów, barwników i sztucznych dodatków. Świetnym sposobem celebrowania święta kota będzie również zadbanie nie tylko o swojego czworonoga. W ten dzień warto zwrócić uwagę czy w Twojej okolicy nie ma bezdomnych zwierzaków i zawiadomić  o tym fakcie odpowiednie służby. Mruczki, które trafią do schroniska, będą miały zapewnione odpowiednie warunki bytowe i szanse na znalezienie domu. Kiedy jest światowy dzień kota (i nie tylko w ten dzień), możesz również wesprzeć finansowo lub materialnie organizację pomagającą zwierzętom. To świetna opcja także dla miłośników czworonogów, którzy z jakiegoś powodu nie mogą adoptować pupila. Schroniska często publikują informacje o potrzebnych akcesoriach na swojej stronie albo portalu społecznościowym. Zazwyczaj są to karmy, koce, miseczki, ręczniki, poduszki i zabawki.