Kot brytyjski krótkowłosy - jedna z najstarszych ras w Europie
Brytyjskie koty krótkowłose to urocza i inteligentna rasa. Są skore do zabawy i mają silny instynkt łowiecki. Ich charakter jest ciepły i przyjazny, dzięki czemu szybko stają się wiernymi towarzyszami rodzinnymi. Te kociaki lubią spędzać czas na zabawach oraz relaksować się w swoim ulubionym miejscu - na łóżku lub kanapie domowników! Ich urokliwe oczy i przyjaźnie usposobienie sprawia, że szybko stają się nierozerwalną częścią rodziny. Sprawdź, czym może zaskoczyć Cię ta rasa, co je i jak dbać o sierść kota brytyjskiego.
Nie taka krótka historia kotów… brytyjskich?
Tak właściwie koty brytyjskie krótkowłose wcale nie pochodzą z Wielkiej Brytanii. Ich historia sięga starożytnego Egiptu. Stamtąd następnie dotarły na Półwysep Apeniński, by razem z rzymskimi legionistami podbijać kolejne ziemie. Doceniono bowiem zdolności łowieckie mruczków i powierzono zadanie chronienia zapasów jedzenia przed gryzoniami. W ten właśnie sposób koty dotarły na Wyspy Brytyjskie, gdzie zadomowiły się na stałe. W czasach wiktoriańskich zaczęto rozwijać tę rasę. W 1871 roku została ona zaprezentowana na wystawie kotów w Crystal Palace w Londynie. Zyskała wtedy oficjalną nazwę kot brytyjski krótkowłosy (British Shorthair). Podczas I Wojny Światowej uzyskano krzyżówkę brytyjczyka i persa, dzięki czemu uzyskano gen długiego włosa.
Podczas zaciętych walk w czasie II Wojny Światowej zdziesiątkowano koty w całej Europie, a brytyjskiej rasie groziło wyginięcie. Wojnę przeżyły nieliczne osobniki, które zaczęto krzyżować z kotami rosyjskimi niebieskimi, kartuskimi i burmskimi. Skutkiem takiego odtwarzania rasy, była zmiana budowy ciała brytyjczyka, który stał się smukły i delikatny. W latach 50. XX wieku koty brytyjskie krótkowłose skrzyżowano z persem niebieskim, dzięki czemu rasa odzyskała swoją mocniejszą budowę. Przy okazji uzyskała także szeroką gamę kolorów i znaczeń umaszczenia. Do Polski pierwszy mruczek trafił w 1992 roku i od tego czasu jego popularność stale rosła.
Kot brytyjski krótkowłosy – czym cechują się ta rasa?
Brytyjskie koty krótkowłose z wyglądu przypominają pluszowe misie, a to ze względu na okrągłą głowę, proporcjonalne, muskularne ciało oraz gęste, grube i mocne futro, występujące w aż 8 podstawowych kolorach: czarnym, niebieskim (szarym), czekoladowym, liliowym, płowym, rudym, cynamonowym, białym albo kremowym. Ich umaszczenie może być jednolite, pręgowane, dwukolorowe albo colorpoint, gdzie kolor pyszczka, uszu, łap i ogona jest ciemniejszy niż reszta ciała. Brytyjczyki, tak jak inne rasy kotów, rodzą się z niebieskimi oczami. Ich tęczówki zmieniają barwę po około 2,5 miesiąca i w miarę dojrzewania uzyskują swoją ostateczną barwę. Najbardziej charakterystyczne dla tej rasy są złote/żółte oczy. Często zdarzają się także niebieskie, brązowe, zielone, a nawet różnokolorowe. Brytyjskie koty krótkowłose rosną powoli i rozwijają się do ukończenia 2. roku życia. Kotka osiąga wzrost do 28 centymetrów i wagę pomiędzy 3 i 4 kilogramów, a samiec mierzy do 30 cm i waży między 5 a 8 kg.
Warto również zwrócić uwagę na charakter brytyjczyków. Koty brytyjskie krótkowłose są doskonałymi zwierzakami dla osób w każdym wieku. Ich kochające, czułe usposobienie i porozumiewawcze mruczenie szybko zjednują sobie serca opiekunów. Uwielbiają pieszczoty, ale niechętnie dają się nosić na rękach. Lubią zabawę, ale nie należą do dynamicznych ras. Zdecydowanie częściej wybiorą relaks na kanapie. Jednak przez to, że są łakomczuchami, aktywność fizyczna jest dla nich niezbędna, by uniknąć nadwagi i utrzymać sprawność. Brytyjczyki są też niesamowicie inteligentne i umieją zakomunikować opiekunom, czego oczekują (o ile, oczywiście im się chce). Podchodzą bardzo nieufnie do obcych i potrzebują dużo czasu, by zaufać nowej osobie.
Co jedzą koty brytyjskie?
U brytyjczyków można zaobserwować dużą skłonność do objadania się, co może spowodować u nich problemy z nadwagą. Ważne więc, by odpowiednio wybrać i porcjować podawany pokarm. Koty to mięsożercy, którzy potrzebują diety dobrze zbilansowanej, wysokobiałkowej oraz zróżnicowanej. Żaden mruczek bowiem nie lubi monotonii. Czym karmić kota brytyjskiego? Posiłki możesz komponować samodzielnie – doskonale sprawdzi się surowa cielęcina, wołowina, drób albo gotowane ryby. Raz w tygodniu możesz również podać mu żółtko białka. Większość właścicieli stawia jednak na gotowe karmy, ze względu na oszczędność czasu oraz dobrze zbilansowane receptury. W kociej diecie nie może zabraknąć tauryny, która odpowiada za dobry wzrok, prawidłową pracę serca oraz płodność zwierzęcia. Nie powinna jednak bazować na produktach roślinnych i najlepiej by nie zawierała zbóż. Doskonale więc sprawdzi się karma bezzbożowa dla kota od Country&Nature. Jej skład opiera się na wysokiej jakości mięsie i podrobach. Dodatek oleju łososiowego dostarcza kwasów omega, a witamin i minerałów dba o zdrowie całego organizmu odporność i piękną sierść mruczka. Nie zawiera sztucznych składników, aromatów i barwników, a dzięki temu, że dostępna jest w wielu pysznych smakach, chętnie jedzona jest przez nawet najbardziej wybredne koty.
Zdrowie - pielęgnacja kota brytyjskiego krótkowłosego
Koty brytyjskie krótkowłose żyją średnio 14-18 lat. Ich gęste, grube futerko zapewnia im doskonałą ochronę przez zimnem. Mają dużą skłonność do tycia, przez co niezbędna jest regularna kontrola jego masy ciała i konsultacje z weterynarzem, a nawet kocim dietetykiem. Jak każda rasa, narażone są na choroby jamy ustnej. Brytyjczyki szczególnie narażone są na niedrożność kanalików nosowo-łzowych, objawiająca się nasilonym łzawieniem. Konieczne jest wtedy regularne płukanie kanalików, a niekiedy zabieg chirurgiczny. Typowymi chorobami dla tej rasy jest także wielotorbielowatość nerek, hemofilia oraz kardiomiopatia przerostowa. Bardzo istotne są więc regularne wizyty u lekarza weterynarii i kontrolowanie stanu zdrowia czworonoga.
Jak dbać o sierść kota brytyjskiego?
Pielęgnacja sierści kota brytyjskiego nie jest wymagająca. Istotne jest usuwanie martwego włosa poprzez regularne, cotygodniowe szczotkowanie i czesanie. W okresie wiosennego linienia należy zwiększyć częstotliwość sesji pielęgnacyjnych. Niezbędne jest zaopatrzenie się w furminator, który pozwoli usunąć martwy podszerstek. Dzięki temu mruczek nie będzie połykał dużych ilości sierści, co zapobiegnie tworzeniu się kul włosowych. Aby zabiegi były przyjemne można zastosować olejek albo spray ułatwiający rozczesywanie sierści.