Dlaczego kot wymiotuje?

Wymioty u kota są dość powszechnym problemem zdrowotnym, z którym zetknąć się może każdy właściciel. Polegają na samoistnym wyrzucaniu treści pokarmowej lub płynów z żołądka przez usta zwierzęcia. Przyczyny tej dolegliwości mogą być różnorodne, od prostych, takich jak zbyt szybkie jedzenie, po poważne choroby, takie jak choroby nerek, problemy z wątrobą lub infekcje. W niektórych przypadkach mogą być jednym z wielu objawów chorobowych, a czasami mogą prowadzić do odwodnienia i poważniejszych powikłań. Sprawdź, co powoduje wymioty u kota.

Co powoduje wymioty u kota?

Co jakiś czas zdarza się, że Twój kot zwraca jedzenie? Powody takiego stanu rzeczy najczęściej tkwią po stronie zbyt dużej ilości podawanego pokarmu. Dlatego właśnie należy pilnować odpowiednich porcji i nie dawać się nabrać na różne metody wymuszania, perfekcyjnie opanowanych przez mruczki. Przyczyną może być także nagła zmiana diety. Niekiedy opiekunowie z przyczyn ekonomicznych lub ze względu na pogorszenie stanu zdrowia kota zmuszeni są do kupowania innej karmy. Żołądek mruczka powinien mieć jednak czas na przyzwyczajenie się do nowego pokarmu (zalecane jest 7-dniowe, stopniowe zmniejszanie dotychczasowych posiłków, nowymi). Radykalna zmiana może podrażnić układ pokarmowy, co może wywołać niestrawności. Wymioty może również spowodować  zbyt szybkie jedzenie. Niektóre koty mają tendencję do pochłaniania pokarmu niczym odkurzacz. Niestety taki nawyk może spowodować, że kawałek karmy utknie w przewodzie pokarmowym. Aby spowolnić proces jedzenia, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie maty spowalniającej jedzenie. To specjalne akcesoria wyposażone w liczne wypustki i kanały, w które nakłada się karmę. Zapewnia to kotu świetną zabawę i wyjątkowe wrażenia sensoryczne. Lizanie maty w celu wydobycia pokarmu dodatkowo masuje język, co poprawia nastrój czworonoga i neutralizuje stres.

Wymioty może również wywołać połknięty przez zwierzę przedmiot, na przykład niewielka zabawka lub jej element. Organizm czworonoga w ten sposób broni się przed zadławieniem. Powodem cofania się treści żołądkowej może być także gromadząca się w przewodzie pokarmowym spora ilość sierści. Jak wiadomo, koty w kwestii utrzymania higieny są samowystarczalne. Wylizują swoje futerko, które w żołądku formuje się w kule. Aby pomóc zwierzętom je wydalić warto zapewnić mruczkom trawę do jedzenia (można ją wysiać samodzielnie w doniczce albo misce). Doskonale też sprawdzą się odkłaczające przysmaki albo pasty, oparte na słodzie i olejach. Wystarczy co jakiś czas dodać je do podawanej karmy.

Wymioty u kota – przyczyna poważniejszej choroby?

Tak jak zdarzające się od czasu do czasu wymioty, nie muszą być powodem do niepokoju, tak często powtarzających się nie należy lekceważyć. Wydalanie treści pokarmowej może być między innymi odczuwany stres lub niepokój – kot może przestraszyć się psa albo pojawieniem się obcej osoby w domu. Może mu także nie odpowiadać przedłużająca się zabawa z dzieckiem. Warto zwracać uwagę, w jaki sposób najmłodszy członek rodziny traktuje mruczka i uczyć go, że zwierzę to nie zabawka i może odczuwać ból i strach. Jednorazowa taka sytuacja powinna dać do myślenia, by więcej unikać takich zdarzeń. Zdecydowanie poważniejszym problemem jest, gdy czworonóg żyje w permanentnym stresie, co może doprowadzić do poważniejszych chorób, takich jak wrzody żołądka czy depresja.

Biały kot

Jeżeli zauważysz, że kot wymiotuje jedzeniem już od dłuższego czasu, należy skonsultować dolegliwość z weterynarzem. Często powtarzające się problemy mogą bowiem wskazywać na infekcje, zatrucia albo poważne choroby. Specjalista przeprowadzi wywiad z opiekunem i wykona niezbędne badania, aby zdiagnozować, co wywołuje wymioty u kota. Przyczyna takiego stanu rzeczy może być symptomem choroby zakaźnej jelit albo układu oddechowego. Warto pamiętać, że mruczki są bardzo ciekawskie i lubią węszyć, co może prowadzić do przypadkowego spożycia toksycznych substancji, takich jak rośliny, leki, chemikalia lub trujące pokarmy. Wymioty w takiej sytuacji są reakcją obronną organizmu, której nie należy lekceważyć. Zatrucie może bowiem doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Zwracanie treści pokarmowej może być również objawem chorób wątroby lub nerek, w tym zapalenia wątroby, niewydolności nerek lub kamicy nerkowej, albo chorób układu pokarmowego, takich jak zapalenie żołądka lub jelit, choroba wrzodowa lub choroba Crohna.

Kot wymiotuje – co zrobić?

Wymioty mogą, ale nie muszą wskazywać na poważne problemy zdrowotne. Często wywołane są łakomstwem zwierzęcia albo radykalną zmianą pokarmu. W takiej sytuacji zazwyczaj wystarczy ograniczyć mu dostęp do jedzenia na kilka godzin, co pozwoli jelitom i żołądkowi na odpoczynek i uniknięcie dalszych wymiotów. Upewnij się, że Twój kot ma dostęp do świeżej wody pitnej. Małe ilości wody co kilka godzin pomogą w utrzymaniu nawodnienia. Jeżeli masz podejrzenia, że mógł zjeść coś trującego albo połknąć jakiś przedmiot, jak najszybciej skontaktuj się z weterynarzem. Wymioty, które trwają już dłuższy czas, mogą wskazywać na poważną dolegliwość. W takiej sytuacji u zwierzęcia mogą wystąpić dodatkowe, niepokojące objawy, takie jak na przykład osowiałość, brak apetytu czy biegunka. Warto skonsultować się z weterynarzem, aby pomóc zidentyfikować przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Specjalista wykona niezbędne badania i zaleci odpowiednie leczenie, które pomoże pozbyć się wszelkich dolegliwości.