Ile kosztuje opieka nad psem?

Zastanawiasz się nad adopcją psa, ale nie wiesz, czy podołasz finansowo? Opieka nad zwierzęciem to nie tylko zapewnienie mu troski i domu (chociaż i to jest bardzo ważne)! Niezbędna jest także zapewnienie mu dobrej jakości karmy, smakołyków, legowiska, opłacenie wizyt u lekarza weterynarii, zakupienie smyczy na spacery, misek… są także nieprzewidywalne wydatki, związane chociażby w chorobą czy problemami behawiorystycznymi. Dowiedz się, ile kosztuje opieka nad psem.

Karma dla psa, miski, legowisko… - ile kosztuje wyprawka dla psa?

Jeszcze przed adopcją psa musisz zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, a także jedzenie dla nowego pupila. Konieczny będzie zakup dwóch misek (w zależności od rozmiaru około 30-60 zł) – jednej na pokarm i jednej na wodę, a także legowiska, dopasowanego do wielkości czworonoga (70-200 zł). Niezbędna będzie obroża (40-80 zł) oraz smycz (20-50 zł), które umożliwią Ci wyprowadzenie zwierzaka na spacer. Warto również zakupić nowemu członkowi rodziny zabawki – świetnie sprawdzą się pluszaki z piszczałkami i szeleszczącą folią (około 30 zł/sztuka). Starszym możesz kupić liny, piłki i gryzaki (10-40 zł).

Karma dla psa to największe wyzwanie dla nowych właścicieli czworonogów. Zwierzęciu może nie zasmakować wybrana przez Ciebie propozycja albo może okazać się, że jest uczulony na któryś składnik. Warto więc na początek wybierać mniejsze opakowania i obserwować pupila. Sucha karma dla psa Country&Nature dostępna jest w różnych pojemnościach oraz smakach. Znajdziesz tu paczki 3, 9 i 14-kilogramowe, a także próbki po 100 i 300 gramów. Dzięki temu możesz sprawdzić, czy dany pokarm zasmakuje Twojemu pupilowi. Wszystkie propozycje nie zawierają zbóż oraz kurczaka, które są najczęstszym powodem nietolerancji i alergii pokarmowych. W ofercie dostępna jest także mokra karma dla psa. Dostarcza ona jednak mniej kalorii w porównaniu do tej samej ilości karmy suchej, przez co zazwyczaj jest droższą opcją. Przykładowo pies rasy średniej, na przykład border colie osiąga wagę 12-20 kilogramów, co oznacza, że dziennie będzie potrzebował 400 - 800 gramów mokrej karmy (koszt około 16 zł) albo 150-300 gramów suchej (koszt około 6-11 zł). Są jednak sytuację, że psiak będzie mógł przyjmować jedynie mokrą karmę albo specjalistyczne, które są droższe.

Fryzjer dla psów, behawiorysta itp. – z jakimi jeszcze wydatkami należy się liczyć?

Regularne wizyty u lekarza weterynarii to niezbędny wydatek przy opiece nad psem. Koszt samej kontroli wynosi około 30-100 zł. Do tego dochodzą szczepienia. Za pierwsze na parwowirozę i nosówkę należy przygotować około 30-50 zł. Kolejne szczepienia wieloskładnikowe na adenowirusy i leptospirozę zapłacisz 60-100 zł. Dodatkowo dochodzi obowiązkowe, coroczne szczepienie na wściekliznę, które kosztuje 30 zł. Warto również pomyśleć o zaczipowaniu psa, co wiąże się z wydatkiem od 100 do 200 zł, a także nad kwestią antykoncepcji. W zależności od wielkości czworonoga za kastrację zapłacisz 100-550 zł, a za sterylizację 170-600 zł. Może się zdarzyć, że niezbędne będą także operacje (150-250 zł), czy dializy (około 600 zł).

Koniecznym wydatkiem są także zabiegi higieniczne. Obcinanie pazurów kosztuje około 15-30 zł. Szczególnie w przypadku ras długowłosych niezbędne będą wizyty u groomera. Fryzjer dla psów zajmie się nie tylko kąpielą i przycięciem sierści, ale i zadba o wyczyszczenie uszu, pielęgnacje oczu, łapek i okolic intymnych. Koszt podstawowych zabiegów to około 100 - 300 zł w zależności od wielkości zwierzęcia. Z kolej dentysta dla psa wyczyści zęby czworonoga (80-200 zł) oraz usunie nagromadzony kamień nazębny (50-150 zł) – jeżeli chcesz uniknąć tych wydatków, warto regularnie podawać zwierzęciu preparat od DrPetCare Healthy Teeth, który zapobiegnie odkładaniu się płytki nazębnej. Niekiedy niezbędne będzie także skorzystanie z porady behawioralnej. To niezbędny wydatek, jeżeli właściciel nie może poradzić sobie z niepożądanym zachowaniem zwierzęcia, a nawet jego agresją. Behawiorysta dla psa ustali, jakie są potrzeby czworonoga i doradzi, w jaki sposób je spełniać. Ustali także plan działań, które pozwolą zmienić postępowanie pupila. Koszt konsultacji to około 200 zł, a ich liczba zależy od indywidualnych postępów Twojego psa.