Jak dbać o psa po kastracji lub sterylizacji?

Kastracja oraz sterylizacja to zabiegi, które pozbawiają płodności zwierzęta. Mają one na celu nie tylko ograniczenie bezdomności u czworonogów, ale często wykonywane są ze względów zdrowotnych. Pojęcia często stosowane są wymiennie, jednak są to dwa różne zabiegi. Kastracja polega bowiem na wycięciu gonad - jajników u suczki i jąder u samca, a sterylizacja - na podwiązaniu jajników lub nasieniowodów. Oba są bezpieczne dla zwierząt, ale mogą wywołać wiele zmian w potrzebach i zachowaniu czworonoga. Sprawdź, jak zadbać o pupila po takim zabiegu.

Samiec i suczka po sterylizacji i kastracji - o co zadbać po zabiegu?

Zabiegi kastracji lub sterylizacji przeprowadza się najczęściej w okolicach 6 - 12 miesiąca życia czworonoga. Realizowane są głównie, by zapobiec rozmnażaniu się zwierząt, a tym samym zapobiec ich bezdomności. Powodem często są również względy zdrowotne. Zabiegi bowiem ograniczają ryzyko wystąpienia ropomacicza u suki, nowotworów hormonozależnych (jajników, prostaty, jąder, listwy mlecznej) oraz chorób moszny czy powrózka nasiennego. Niekiedy umożliwiają także ustabilizowanie cukrzycy. To rutynowe zabiegi, które wiążą się z niewielkim ryzykiem powikłań (rośnie ono jednak wraz z wiekiem zwierzęcia). Operacja powinna być odpowiednio zaplanowana i poprzedzona dokładnym sprawdzeniem stanu zdrowia czworonoga. Zwierzę musi być także odrobaczone oraz mieć wszystkie niezbędne szczepienia (nie należy jednak ich wykonywać tuż przed zabiegiem).

Zabiegi trwają około 1-2 godziny. Pies po kastracji lub sterylizacji dostanie odpowiednią dawkę leków przeciwbólowych, a niekiedy także antybiotyki. Po wybudzeniu pupil może być zdezorientowany. Pamiętaj, że zwierzęta często przyjmują postawę właścicieli - jeśli będziesz opanowany, psu również łatwiej będzie się uspokoić. Pacjenta warto odebrać od weterynarza samochodem, ponieważ może być mocno osłabiony. Największym wyzwaniem będzie ochrona rany. Istotne jest, by obserwować, czy się dobrze goi i nie ma żadnych wycieków. Założony kołnierz nie zawsze wystarczy, by zapobiec rozerwaniu szwów. Należy pilnować więc, by pies się tam nie drapał oraz nie gryzł. Małe ilości pożywienia można podać dopiero na następny dzień od zabiegu. Ogranicz także do minimum wyjścia na dwór. Okres rekonwalescencji trwa około 10 dni. Jeżeli zaobserwujesz jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak wymioty, silny obrzęk, sączenie z rany czy krwawienie, bezzwłocznie udaj się do weterynarza.

 

Suczka i pies po kastracji lub sterylizacji - jakie zmiany można zaobserwować?

Kastracja albo sterylizacja to zabiegi ingerujące nie tylko w płodność zwierząt, ale i w gospodarkę hormonalną całego organizmu, co może powodować zmiany w zachowaniu oraz potrzebach czworonoga. Psy bardzo często stają się mniej aktywne oraz spokojniejsze. Zmniejsza się przez to jego zapotrzebowanie energetyczne. Spowolnieniu o 20-30% ulega metabolizm, przez co zwierzę jest narażone na przyrost masy. Zarówno nadwaga, jak i otyłość mogą spowodować wystąpienie wielu problemów zdrowotnych, dlatego niezbędne jest tu zastosowanie diety. Odpowiednie karmy dla psów dostarczą mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Należy zadbać jednak o podawanie odpowiedniej ilości. Jako, że metabolizm spada o 20-30% o tyle też powinieneś zmniejszyć kaloryczność podawanych pupilowi posiłków. Samiec albo suczka po sterylizacji lub kastracji może jednak odczuwać większe łaknienie. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie mokrej karmy, która dostarcza mniej kalorii na tą samą porcję co suchy pokarm. W ofercie Country&Nature znajdziesz szeroki wybór smaków, które na pewno przypadną do gustu zwierzakowi. Niekiedy dobrym rozwiązaniem będzie specjalistyczna karma dla psa po sterylizacji lub kastracji, która cechuje się obniżoną kalorycznością, a zarazem tą samą objętością co standardowy pokarm. Należy jednak pamiętać, że proces zmiany karmy powinien być rozłożony na tydzień. Każdego dnia należy stopniowo zwiększać ilość nowego produktu w stosunku do poprzedniego. Sterylizację albo kastrację wykonuje się nie tylko, by uniemożliwić zwierzętom rozmnażanie, ale i dla ich zdrowia. Zwierzęta, które miały przeprowadzany zabieg wycięcia lub podwiązania jajników lub jąder, żyją średnio 1-3 lat dłużej. Po operacji należy zadbać o pacjenta oraz o jego nowe potrzeby. Przede wszystkim warto zadbać o odpowiedni jadłospis, którego kaloryczność będzie dostosowana do poziomu aktywności czworonoga. Możesz stosować ten sam pokarm, ale w zmniejszonej ilości. Takie rozwiązanie pozwoli zapobiec przyrostowi masy ciała czworonoga. Niekiedy jednak niezbędna będzie specjalistyczna karma dla psa po kastracji lub sterylizacji.