​Które dźwięki stresują nasze psy?

Które dźwięki stresują nasze psy?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Kalifornijski w Davis, właściciele psów nie zdają sobie sprawy, że ich pupile boją się wielu dźwięków emitowanych przez domowe urządzenia.

Wyniki badania przeprowadzone w postaci ankiety ujawniły rozbieżność między postrzeganiem przez właścicieli strachu u swoich psów, a ilością zachowań lękowych przez nie wykazywanych. To sugeruje, że wielu z nas nie docenia strachu i niepokoju u swoich psów - stwierdzono w badaniu. Na przykład „pikanie” alarmu przeciwpożarowego, w którym wyczerpuje się bateria - lub wszystko, co ma podobnie wysoką częstotliwość i jest przerywane - może być bardziej stresujące dla psów, niż zdajemy sobie z tego sprawę.

 

- Odgłosy burzy, czy sylwestrowe fajerwerki są dobrze znanymi czynnikami wywołującymi lęk u psów. Ale to nie wszystko. W rzeczywistości jest bardzo wiele źródeł „złych” dźwięków, które niepokoją psy. Źródła te znajdują się w naszej najbliższej, domowej przestrzeni. Warto je znać. - mówi Agata Kapturzak, ekspertka ds. psów serwisu drpetcare.pl.

 

Oprócz dźwięków alarmu przeciwpożarowego, jest kilka innych źródeł hałasu, które mogą stresować psa, np.: mikrofalówka, odkurzacz, dźwiękowe urządzenia odstraszające szkodniki, piski pojazdów (np. śmieciarki), alarmy samochodowe, syreny, nisko przelatujące samoloty, a nawet płaczące niemowlę.

 

Wiele objawów stresu u psa jest oczywistych. Są też mniej znane. Oto reakcje, na które warto zwrócić uwagę, aby dobrze ocenić, czy pies jest zaniepokojony: skulenie, drżenie, cofanie się, dyszenie, oblizywanie warg, odwracanie głowy, odwracanie uszu do tyłu, sztywnienie ciała, opuszczanie głowy poniżej ramion, jęczenie, szczekanie lub warczenie, chodzenie po okolicy.

 

- Gdy pojawi się stresująca reakcja wywołana dźwiękiem, przede wszystkim należy odsunąć psa w bezpieczne, spokojne miejsce. W miejsce, w którym zwierzę dojdzie do równowagi. – tłumaczy Agata Kapturzak, ekspertka ds. psów serwisu drpetcare.pl. - Aby odwrócić uwagę psa pomocne może być również wydanie rutynowych poleceń, po których następują nagrody. To przyspieszy proces wyciszania. – dodaje ekspertka. W skrajnych sytuacjach może być potrzebne otulenie zwierzęcia specjalnym, uspakajającym płaszczem.