Twój pies może żyć dłużej i zdrowiej. Jak to zrobić?

Na długość życia psa wpływa połączenie genów i środowiska, w którym żyje. Oczywiście nie możemy zmienić genetyki, ale jest kilka rzeczy, które możemy zrobić dla swojego pupila. Podobnie jak dla swojego zdrowia. Dobrym przykładem są choroby nowotworowe, których w pewnym wieku doświadczają psy i ludzie. Skoro ludzie mogą skutecznie przeciwdziałać nowotworom, również psom możemy zaoszczędzić tej ciężkiej i zwykle śmiertelnej choroby. Co zatem robić, aby nasz pupil cieszył się długim i zdrowym życiem? Wystarczy przestrzegać kilku ważnych kwestii.

  

1. Chodź do weterynarza

Weterynarz nie powinien kojarzyć się nam tylko z nagłymi objawami ciężkiej choroby. Częste wizyty u weterynarza pozwolą na dostosowanie stałego leczenia i omówienie potrzeb psa. Kontrole stanu zdrowia mogą być również przydatne w wykrywaniu potencjalnych problemów na etapie, na którym można je leczyć - np. choroba zębów, zapalenie kości i stawów, nowotwory.

 #countryandnature

2. Niech pies ćwiczy mózg

Pies starzeje się nie tylko fizycznie. Prawie każdy czworonóg z biegiem lat okazuje coraz większe deficyty aktywności umysłowej. Kwestia, jak szybko starzenie się mózgu następuje. Tutaj ogromne znaczenie ma genetyka, ale także ilość ruchu, jakość pożywienia i częste pobudzanie psiego mózgu do aktywności. Podobieństwo do ludzi uderzające. Aby odmładzać psi mózg warto tak często, jak to możliwe, uczyć go nowych sztuczek, gier i zabaw. Im więcej zmysłów zaangażowanych będzie w te aktywności, tym lepiej dla mózgu naszego pupila.

 

3. Uwaga, nadwaga!!!

Nadwaga to nie tylko problem ludzi. Również psy powinny unikać jej jak ognia. Psia otyłość jest jednym z najważniejszych obecnie czynników, które skracają życie czworonogom na całym świecie. Dieta bogata w różnego rodzaju mięso, kwasy Omega 3 i 6, cynk oraz wapno i fosfor, to dziś podstawa. Ważna jest też kontrola kalorii. Szczupły pies, to nie tylko ładny pies. To zwierzę wolne od zapalenie kości i stawów oraz nowotworów. Monitoruj masę ciała swojego psa!!!

 

4. Spacer, spacer, spacer

Ruch przynosi wiele fizjologicznych i psychologicznych korzyści, zarówno dla naszych psów, jak i ich właścicieli. Aktywność fizyczna psa pomoże kontrolować jego masę ciała. U niektórych gatunków pomaga ograniczyć tempo starzenia się zwierzęcia. Najnowsze badania idą nawet dalej. Pokazują, że psy, które doświadczają mało aktywności fizycznej są bardziej narażone na demencję związaną z dysfunkcją poznawczą (CCD), niż te, które aktywności mają wystarczająco dużo. A więc, spacery, spacery i jeszcze raz spacery.

 

5. Czym karmisz psa?

Nie warto eksperymentować z psim menu. Na rynku jest mnóstwo profesjonalnie opracowanych karm suchych i mokrych, które zawierają niezbędne do psiego rozwoju składniki. Powszechnie znana jest także lista produktów, które mogą być niebezpieczne, a nawet trujące dla psa: napoje alkoholowe, czekolada, awokado, kawa, tłuste jedzenie, orzechy makadamia, zepsute lub spleśniałe jedzenie, cebula i sproszkowana cebula, winogrona i rodzynki, sól, czosnek, ciasto drożdżowe i produkty słodzone ksylitolem. Wszyscy członkowie rodziny powinni znać tę listę.

 

Autor: Dr PetCare