Psy mają wpływ na ludzkie zdrowie i życie

Badanie prowadzone przez amerykańskich naukowców obejmujące prawie 4 miliony osób ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Skandynawii, Nowej Zelandii, Australii i Wielkiej Brytanii wykazało, że posiadanie psa jest związane z aż 24% zmniejszeniem ryzyka przedwczesnej śmierci, z jakiejkolwiek przyczyny.

 

Szczególnie jednak dotyczyło to osób, które przeszły zawał serca lub udar mózgu. Posiadanie przez nich psa zmniejszyło prawdopodobieństwo śmierci aż o 31%. Potwierdza to inne duże badanie z 2019 roku nad wpływem psów na ludzkie zdrowie. Wyniki wskazywały, że największe korzyści zdrowotne były w przypadku właścicieli czworonogów, którzy mieszkali samotnie. Tacy ludzie, po przebytym zawale serca, wykazali o 33% niższe ryzyko zgonu w porównaniu z osobami, które nie posiadały psa. W przypadku udaru, mieszkający samotnie z psem, mogli liczyć na 27% mniejsze ryzyko śmierci.

 

#countryandnature

Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne wśród zalet posiadania psa wymienia także mniejsze zagrożenia ze strony cukrzycy. "Psiarze częściej regularnie spacerują. Wykazują dzięki temu o jedną trzecią mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę niż ci, którzy nie posiadają psa" - twierdzą naukowcy z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Pies i inne domowe zwierzęta mają także istotny wpływ na zmianę ludzkich zachowań, które prowadzą do utraty wagi.

 

Podsumowując dotychczasowe badania nad relacjami pies-człowiek, można stwierdzić, że generalnie posiadanie zwierząt domowych przyczynia się do: mniejszej liczby ataków serca, lepszego ciśnienia krwi, lepszego samopoczucia psychicznego, niższego poziomu stresu, zwiększonej samooceny i lepszego snu.

 

Źródło: CNN