Alergie pokarmowe u psów

Uczulenie na któryś składnik pokarmu to powszechny problem czworonogów i ich właścicieli. Po spożyciu alergenu bardzo często pojawiają się objawy: uczulenia skórne, problemy z trawieniem oraz gorsze samopoczucie. Rozwiązaniem może być dieta eliminacyjna i zastąpienie dotychczasowej karmy, pokarmem monobiałkowym o prostym i krótkim składzie. Dowiedz się, jak rozpoznać alergię u psa oraz jak jej zaradzić.

Uczulenie na karmę u psa – jak rozpoznać?

Wielu właścicieli zastanawia się jak rozpoznać alergię u psa. Najprostszym rozwiązaniem jest obserwacja pupila. Zwierzę dotknięte uczuleniem bardzo często zaczyna się lizać i intensywnie drapać, a także ocierać o meble, czego konsekwencją jest powstawanie ran. Jeśli widzisz takie zachowanie czworonoga to może oznaczać powstawanie zmian skórnych, takich jak ropne zapalenie, łojotok czy świąd. Pies alergik może mieć także zaczerwienione uszy, z których może się wydzielać nadmierna ilość woskowiny. Objawy uczulenia jelitowe to na przykład wymioty lub biegunka.

Alergia na pokarm dla psa – na co może być uczulony Twój pupil?

Uczulenie na karmę u psa (jak rozpoznać już wiesz) bardzo często może być spowodowane przez dodatek zbóż, takich jak pszenica, żyto, owies czy jęczmień, które zawierają gluten. Wiele czworonogów nie toleruje także soi i ryżu, a także kurczaka. Objawy uczulenie (jelitowe i skórne) mogą również wystąpić ze względu na stosowanie w karmach dodatków technologicznych. Szkodliwe substancje to na przykład emulgatory, sztuczne barwniki, zagęszczacze oraz konserwanty. Podając zwierzakowi karmę o długim i niezrozumiałym dla Ciebie składzie, należy pamiętać, że alergia na pokarm u psa może występować na różne składniki. W takim przypadku trudno będzie znaleźć czynnik wywołujący uczulenie.

Alergia pokarmowa u psa – jak sobie z nią poradzić?

Jeżeli widzisz u swojego pupila objawy uczulenia skórne, jelitowe lub pogorszone samopoczucie, warto zastosować dietę eliminacyjną. Polega ona na wykluczeniu z posiłków zwierzaka wszystkich składników, z którymi miał dotychczas styczność. Najlepszym wyborem będzie karma monobiałkowa o prostym i krótkim składzie. Powinna ona być źródłem białka, którego zwierzę w ostatnim czasie nie spożywało – jeśli alergia na pokarm u psa wystąpiła po zjedzeniu produktu z kurczakiem (pamiętaj, że uczula mięso z kurczaka, ale te poddane hydrolizie już nie), należy ją zamienić na przykład na karmę z wołowiną, jagnięciną lub z indykiem. Taki sposób żywienia należy utrzymać przez około 3-4 tygodnie i obserwować, czy jest poprawa. Po tym czasie możesz zastosować prowokację, która polega na podaniu potencjalnego alergenu. Jeżeli ponownie pojawią się niepokojące objawy, należy całkowicie wykluczyć ten składnik z diety psiaka. Po upływie 4 tygodni jadłospis może zostać rozszerzony o kolejne produkty.

Pies alergik to duże wyzwanie dla właścicieli. W proces diety eliminacyjnej powinien być zaangażowany każdy domownik i w tym czasie nie dokarmiać zwierzaka innymi produktami. Tylko w ten sposób można znaleźć alergen wywołujący uczulenie na karmę u psa. Jak rozpoznać oraz jak sobie z nim poradzić już wiesz. Wybierz pokarm o odpowiednim składzie i zapewnij swojemu pupilowi zdrowie i dobre samopoczucie.