Jaką miskę dla psa wybrać?

Wybór miski dla psa wbrew pozorom nie jest wcale łatwy. Na rynku dostępne są najróżniejsze modele. Istotnymi różnicami nie jest jednak kolor, czy wzór. Kupując miskę, należy zwrócić uwagę na jej wielkość, głębokość, kształt oraz materiał z jakiego została wykonana. Ważne, by zapewniała czworonożnemu członkowi rodziny wygodę podczas jedzenia. Sprawdź, czy miska metalowa dla psa będzie odpowiednia czy jednak zdecydować się na inny model.

Miski dla psa na stojaku, ceramiczne, metalowe, okrągłe, stożkowe, małe, duże...

Pupil powinien posiadać dwie miski – jedną na karmę, a drugą na wodę (dobrym wyborem będzie także podwójna miska dla psa), które powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb psiaka. Przy wyborze naczyń należy wziąć pod uwagę wielkość rasy Twojego pupila, rodzaj przyjmowanego pokarmu (suchy czy mokry), częstotliwość karmienia i ilość wypijanej wody. Miska powinna mieć pojemność cztery razy większą od jednej porcji karmy, a jej wielkość zależy przede wszystkim od rasy i wielkości czworonoga.

Dla yorkshire albo terierków, czyli małych piesków, zdecydowanie wystarczą naczynia w wersji XS (0,3 – 07 litra). W tym przypadku dobrze by było ono niskie, żeby ułatwić zwierzakom spożywanie karmy. Nieco większym rasom, takim jak beagle, buldog francuski lub mops, warto zapewnić naczynie o pojemności 1-1,5 litra. Miski dla dużego psa, na przykład labradora, dalmatyńczyka, czy jeszcze postawniejszego doga niemiecki, powinny być w rozmiarze XL, a nawet XXL i o pojemności nawet 2-3 litra. Aby ograniczyć czworonogowi szkodliwe schylanie się po pokarm doskonałym rozwiązaniem będą miski dla psa na stojaku.;

Warto również wziąć pod uwagę kształt miski. Standardem jest okrągłe naczynie, które zapewnia wygodę przy jedzeniu oraz łatwość w czyszczeniu. W przypadku ras z długimi uszami dobrym wyborem będzie miska w kształcie stożku, czyli głęboka i wąska. Z kolei dla psów o spłaszczonym pyszczku postaw na szeroką i płytką.

Istotny jest także materiał, z którego wykonane jest naczynie. Miska metalowa dla psa to najczęściej wybierany model, ze względu na trwałość i łatwość w czyszczeniu. Jest odporna na stłuczenia i często wyposażona w silikonowe lub gumowe nakładki, dzięki czemu nie ślizga się na podłodze. Mogą jednak powodować hałas przy podawaniu karmy oraz w czasie, gdy pupil będzie jadł. Warto wybrać produkt wysokiej jakości, aby nie pozostawiały metalicznego smaku i zapachu. Ceramiczna miska dla psa to dobry wybór dla zwierzaków z alergiami. Ze względu na sporą wagę nie przesuwa się po podłodze. Jednak łatwo ją stłuc, a uszkodzone naczynie może stać się siedliskiem bakterii. Jej gładką powierzchnię łatwo jednak utrzymać w czystości. Ceramiczna miska dla psa dostępna w ofercie naszego sklepu może być myta nawet w zmywarce. Na rynku znajdziesz także plastikowe modele, które jednak łatwo porysować i mogą być pogryzione przez psa, co będzie szczególnie dużym problemem jeżeli zwierzę jest uczulone na ten materiał. Przez swoją lekką wagę, mogą się także przesuwać się po podłodze. Ciekawą propozycją są również silikonowe naczynia. Podwójna miska dla psa z tego surowca to świetna opcja w podróży, ponieważ jest łatwa w przenoszeniu ze względu na możliwość składania. Jest odporna na zarysowania i łatwa w czyszczeniu, a na jej powierzchni nie rozwijają się bakterie. Może się jednak przesuwać w trakcie jedzenia albo zostać pogryziona przez zwierzę.

Miska spowalniająca jedzenie – kiedy warto się na nią zdecydować?

Miska spowalniająca jedzenie to bardzo dobre rozwiązanie jeśli Twój pupil je bardzo łapczywie. Wyposażona jest w specjalne zakamarki, labirynty i wypustki, w które wpada pokarm. Zwierzę, chcąc je wydobyć musi się trochę postarać. Miska spowalniająca jedzenie sprawia, że pies jednorazowo przyjmuje mniejszą porcję jedzenia, a do tego wkładany wysiłek pozytywnie wpływa na trawienie. Takie rozwiązanie zapobiegnie problemom żołądkowym oraz otyłości. Do karmy mokrej oraz do przekąsek doskonale sprawdzi się mata spowalniająca jedzenie.