Karma sucha czy mokra - która jest lepsza dla psa?

Adopcja zwierzaka to wielkie wydarzenie w życiu nowych właścicieli. To chwile pełne radości, ale także wyzwań, aby zapewnić jak najlepszą opiekę pupilowi. Jednym z najczęstszych dylematów jest wybór odpowiedniej karmy, która dostarczy psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz energii. Na rynku znajdziesz wiele rodzajów pożywienia dla czworonogów dopasowane do jego wieku, rasy oraz potrzeb. Warto przemyśleć sprawę, czy lepsza będzie sucha, czy mokra karma dla psa.

Jaka karma dla psa będzie najlepsza?

Stoisz przed wyborem: sucha czy mokra karma dla psa? Pamiętaj, że nie powinno się często lub gwałtownie zmieniać sposobu żywienia, ponieważ może to skutkować dolegliwościami żołądkowymi. Proces powinien być stopniowy i trwać około tygodnia. Wcześniej warto porównać dostępne produkty i poznać wszystkie ich wady i zalety.  Ważne także jest uwzględnienie potrzeb Twojego pupila. To jaka karma dla psa będzie odpowiednia, zależy także od jego wieku, wielkości oraz zapotrzebowania energetycznego.

Pożywienie dla psa powinno być bogate w mięso. Istotnymi składnikami są także jajka, owoce oraz warzywa. Wybierając sposób żywienia czworonoga, warto porównać zawartość substancji odżywczych w obu rodzajach karmy. Podstawową różnicą jest wilgotność – sucha zawiera jej około 10%, a mokra powyżej 75%. Jeżeli chodzi o kaloryczność, puszki dla psa dostarczają cztery razy mniej kalorii na gram niż tak zwane chrupki, więc Twój pupil będzie musiał zjeść jej więcej, aby dostarczyć odpowiednią ilość energii. Jest jednak bardziej zbliżona do naturalnego pożywienia, a przez intensywny i atrakcyjny zapach wspomaga apetyt i jest lekkostrawna. Korzystnie wpływa również na układ moczowy.

Sucha z kolei dostarcza więcej białka, tłuszczy i węglowodanów. Jest znacznie wydajniejsza i tańsza od mokrej karmy ze względy na mniejszą porcję, którą będziesz musiał podać psu, aby dostarczyć mu odpowiednia ilość kalorii.  Sucha karma pozytywnie wpływa na uzębienie pupila. Podając ten rodzaj pożywienia, należ zadbać o dostęp do wody. Warto nimi karmić ruchliwe oraz duże psiaki, które potrzebują znacznie więcej kalorii.  

Kiedy warto postawić na puszki dla psa?

Puszki dla psa to dobry wybór, jeśli Twój pupil potrzebuje mniej kalorii, ma osłabione uzębienie albo problemy gastryczne. Mokra karma sprawdzi się szczególnie u szczeniaka, u czworonogów w czasie rekonwalescencji, a także u suk w czasie ciąży i karmienia. Ze względu na wysokiej jakości, aromatyczne mięso, często urozmaicone rosołem albo ziołami, to dobry sposób na pobudzenie apetytu, gdy zwierzę nie chce jeść. Najlepsza mokra karma dla psa to taka, która dostarczy mu wielu składników odżywczych, w tym witamin i minerałów. W jej składzie często nie ma dodatku zbóż, co jest szczególnie istotne dla właścicieli czworonogów mających alergię pokarmową na ten składnik. Wysokiej jakości, najlepsza mokra karma dla psa powinna być także podawana starszym czworonogom, które mogą mieć mniejszy apetyt i częste problemy gastryczne. Puszka sprawdzi się, jeśli pupil ma już słabsze uzębienie oraz gdy jest w czasie rekonwalescencji. Dobrze, by zawierała przeciwutleniacze, wspomagające odporność, oraz wapń i kwasy omega-3 wzmacniające stawy i kości.