Ile karmy dla psa?

Gdy  już uda nam się wybrać najlepszy rodzaj karmy dla naszego psa, pojawia się pytanie: ile jej podawać? Wielu właścicieli czworonogów tak naprawdę nie wie jak dużo powinien jeść ich pupil. Nie ma w tym nic niezwykłego. Bez odpowiedniej wiedzy ciężko określić, czy zwierzak wymaga zrzucenia kilku kilogramów czy też ma prawidłową wagę.  W ustaleniu prawidłowej dawki żywieniowej ważne jest określenie stylu życia psa. Czy jest  on aktywny czy raczej umiarkowanie aktywny, a może nasz pupil jest typowym kanapowcem? Co więcej zapotrzebowanie na  pokarm zmienia się wielokrotnie w ciągu życia.

Od czego zacząć?

Określanie ilości dziennej dawki do spożycia powinniśmy zacząć od zważenia naszego psa. Wydaje się to oczywiste, jednak nie dla wszystkich. Ustalenie aktualnej wagi naszego czworonoga to tak naprawdę połowa sukcesu.

Następnie należy się zastanowić, czy nasz pupil nie jest przypadkiem zbyt gruby, albo zbyt chudy. Niestety, ale obiektywna ocena przychodzi właścicielom z większą trudnością????. Dlatego sugerujemy, by posiłkować się oceną kondycji ciała psa czyli BCS ( Body Condition Score). W Internecie bez trudu można odnaleźć tabelę z dokładnym opisem poszczególnych punktów skali. Gdy mamy jakiekolwiek  wątpliwości i nie jesteśmy pewni poprawności swojej oceny, zawsze można skonsultować temat z lekarzem weterynarii. Jeśli nasz pupil okaże się posiadać nadmierne kilogramy, konieczne będzie wprowadzenie diety odchudzającej.

Pies w dobrej kondycji to taki, który przy dotknięciu ich ręką posiada łatwo wyczuwalne żebra, ale niekoniecznie widoczne (to zależy od okrywy włosowej psa) . Ma też wyraźnie zaznaczone wcięcie w tali, patrząc od góry oraz lekko wklęsły brzuch.

Najprostszym sposobem określenia zapotrzebowania naszego psa na pokarm jest wnikliwe zapoznanie się z etykietą posiadanej karmy i zamieszczoną na niej tabelą żywieniową. Każdy producent karmy wylicza wartość energetyczną swojego produktu bazując na badaniach na zapotrzebowaniu energetycznym psów. Na etykiecie produktu umieszcza informacje sugerujące odpowiednią dawkę dzienną w zależności od masy czworonoga.

Uważne zapoznanie się z etykietą umieszczoną na stosowanej karmie i zaplanowanie karmienia bazując na tej rekomendacji zazwyczaj wystarczy, by żywić psa właściwie, zapewniając mu odpowiednią dzienną ilością pokarmu.

Przykładowe tabele z zalecanymi dawkami karmy COUNTRY&NATURE. Jak widać znając wagę naszego pupila z łatwością ustalimy odpowiednią ilość karmy do podania każdego dnia.

Rasy małe

 Waga psa (kg)

Zalecana dawka (g/dzień)

1-2

28

47

2-3

47

64

3-4

64

79

4-5

79

93

5-6

93

107

6-8

107

133

8-10

133

157

 

Rasy średnie

Waga psa (kg)

Zalecana dawka (g/dzień)

8-10

133

157

10-15

157

213

15-20

213

264

20-25

264

313

25-30

313

358

30-40

358

445

40-50

445

526

 

Rekomendowaną dzienną dawkę należy podzielić na ilość porcji które przyjmuje pies. Zazwyczaj jest to 2-3 posiłki. Warto pamiętać, żeby padając pokarm częściej nie poddać się tendencji, którą przejawia wielu właścicieli i nie zwiększać dobowej ilości podawanej karmy.

Stały dostęp do karmy też nie jest dobrym pomysłem, szczególnie gdy posiadamy więcej niż jedno zwierzę. Taka sytuacja spowoduje, że nie będziemy mieli żadnej kontroli nad spożywaną dawką pokarmu przez każdego osobnika z osobna. Jedne zwierzęta jedzą szybciej i bardziej łapczywie, a inne wolno i dokładnie rozgryzając pożywienie.

Sytuacja nieco komplikuje się gdy chcemy karmić psa mokrą i suchą karmą jednocześnie. Wtedy z większym skupieniem trzeba policzyć ile dokładnie mokrej, a ile suchej karmy należy podawać. Nie jest to jednak rekomendowany przez lekarzy weterynarii sposób żywienia, gdyż niesie wysokie ryzyko, że dzienny posiłek może okazać się źle zbilansowany.  Jeśli jednak z jakichś powodów chcemy karmić pupili  karma mokrą i suchą to warto  razie  jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Jak to jest z przysmakami?

Przysmaki są ważnym elementem wychowywania psa, jednak zupełnie tak jak w przypadku słodyczy u ludzi, nie mogą stanowić podstawy diety. Wybierając przysmaki należy bardzo dokładnie zapoznać się z ich etykietą. Wartość energetyczna dostarczona przez przysmaki nie może przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania na energię. Należy zawsze pamiętać, że nie są to dobrze zbilansowane produkty.

A co, jeśli chcemy wiedzieć dokładnie?

Gdy chcemy poznać jakie dobowe zapotrzebowanie na energię ma nasz pies, z pomocą przychodzą nam wzory do wyliczenia spoczynkowego zapotrzebowania na energię - RER (Resting Energy Requirement) oraz dziennego zapotrzebowania na energię -DER      (Daily Energy Requirement). Spoczynkowe zapotrzebowanie na energię - RER, jest częścią dziennego zapotrzebowania na energię – DER.

Jak policzyć RER i DER?

RER = 70 x masa ciała psa0,75

DER = k x RER

Przykładowe wartości „k” dla różnych psów:

 

Gdy już policzymy ile kalorii powinien otrzymywać nasz psiak, w zależności od jego trybu życia, wystarczy, by z opakowania wybranej karmy dla psów odczytać jej kaloryczność i na tej podstawie obliczyć ilość gramów jaką powinien spożyć nasz przyjaciel.