Nietolerancja glutenu u psa - jak sobie z nią poradzić?

Popularność produktów bezglutenowych, pod którymi uginają się półki w supermarketach i dyskontach spożywczych, związana jest z nietolerancją glutenu, zdiagnozowaną u coraz szerszego grona osób. Co ciekawe, alergie pokarmowe mogą objawiać się także u psów. Czym jest nietolerancja glutenu i jakie można zaobserwować objawy nietolerancji glutenu u psa?

Gluten w diecie psa – jak rozpoznać nietolerancję?

 Gluten to białko roślinne, które występuje w niektórych zbożach – pszenicy, jęczmieniu, owsie i innych. Może zdarzyć się, że organizm Twojego psa nie toleruje tych zbóż. Nietolerancja glutenu sprawia, że układ pokarmowy stara się jak najszybciej pozbyć niechcianego gościa. Dlatego jednym z dobrze znanych objawów nietolerancji glutenu są biegunki i wymioty. Uczulenie na gluten u psa może objawiać się także silnym świądem, podczas którego zwierzę drapie się po swojemu, czyli czołga się i trze ciałem na przykład o szorstki dywan. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Alergia pokarmowa na gluten u psa może powodować zapalne zmiany skórne oraz problemy z sierścią, a także osłabiony apetyt. Podejrzewając u swojego pupila nietolerancję lub nadwrażliwość na gluten, warto zwrócić się do weterynarza z prośbą o konsultację. Możesz także spróbować wyeliminować to białko z diety psa i sprawdzić, czy objawy ustępują. 

Karmy bez glutenu – jak wybrać najlepsze?

Gluten w diecie psa nie zawsze jest dobrze tolerowany przez czworonoga. Jeśli rozpoznajesz u swojego włochatego przyjaciela niepokojące, opisane wyżej objawy, jak najszybciej udaj się do weterynarza. Wykona on odpowiednie testy, które wykażą czy Twój czworonóg jest uczulony na gluten, czy może na białko mięsne. W obu przypadkach niezbędne będzie wprowadzenie diety eliminacyjnej, z której wykluczysz produktu wywołujące reakcję alergiczną u pupila. Przy nietolerancji na gluten rekomenduje się zmianę dotychczasowej karmy na taką bez dodatku zbóż. 

Zboża są jednym z głównych surowców, które wykorzystuje się do produkcji psich posiłków. Jednak coraz powszechniej występujące uczulenia pokarmowe u zwierząt sprawiają, że karmy bez glutenu coraz częściej pojawiają się w sklepach stacjonarnych i internetowych. Zadbaj jednak, aby były to odpowiednio zbilansowane posiłki wysokiej jakości, bowiem tylko takie pozwolą utrzymać Twojego pupila w dobrej kondycji.

Nietolerancja glutenu u psa

Sucha karma bezzbożowa dla psa marki COUNTRY&NATURE w swoim składzie posiada głównie mięso, warzywa, owoce, tłuszcz i białko. Znajdziesz tam także L-karnitynę, która wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego, stymulując go. Na uwagę zasługuje także pełnoporcjowa karma dla psa z rybą. W swoim składzie nie zawiera zbóż, dzięki czemu idealnie sprawdzi się jako pokarm dla psa z nietolerancją glutenu.  Pamiętaj, że wysokiej jakości posiłki dla Twojego psa, które znajdziesz w sklepie DrPetCare, to gwarancja dobrze zbilansowanych produktów, które cechuje kompleksowe działanie. Bogate są bowiem w składniki, które nie tylko wyeliminują objawy nietolerancji pokarmowej, ale stanowią także wsparcie dla funkcjonowania układu ruchu i procesów trawiennych.

Wizyta u weterynarza, to pierwsza rzecz, którą powinien zrobić właściciel psa wykazującego objawy nietolerancji pokarmowej takie jak, świąd, wymioty, biegunki, brak apetytu i zmiany skórne. Wiele mniejszych i większych dolegliwości u zwierząt spowodowanych jest błędnie dobraną dietą. Zmiana karmy pupila na taką, która nie zawiera zbóż, świetnie sprawdzi się nie tylko u psów, u których stwierdzono alergię pokarmową na gluten, ale także jako profilaktyczne urozmaicenie diety zdrowych czworonogów.