Wielkanocny stół - czym możesz poczęstować swojego pupila?

Wielkanoc to czas, który kojarzy się z radosnymi spotkaniami w gronie rodziny i przyjaciół. Niejednokrotnie w trakcie świąt skupiamy się na przygotowaniu pysznych dań dla swoich bliskich. Jednak nie zapominajmy, że w naszych domach często przebywają również czworonożni przyjaciele, którzy zasługują na naszą uwagę i troskę. Warto pomyśleć o tym, czym można poczęstować swojego pupila w trakcie świąt, a czego absolutnie nie powinien jeść.

Jakie ludzkie jedzenie może jeść pies, czyli Wielkanocne śniadanie dla pupila

Podczas przygotowywania wielkanocnego stołu warto pamiętać, że wiele produktów spożywczych może być szkodliwych dla psów. Niektóre z nich mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zatrucia pokarmowe, nadmierne wzdęcia, a nawet śmierć. Dlatego należy zachować ostrożność i wybierać produkty, które są bezpieczne dla naszych czworonożnych przyjaciół. Nie wystarczy jednak tylko zastanowić się, jakie ludzkie jedzenie może jeść pies, ale i przemyśleć kwestie podawania. Na stole bowiem będą królować tłuste, ciężkostrawne potrawy pełne przypraw i soli, ciasta z dużą ilością cukru i rodzynkami, które mogłyby uszkodzić nerki pupila, czy też jajka, ozdobienie szczypiorkiem, który zawiera niezdrowe dwusiarczki.

Święta to nie wyjątek dla diety czworonoga, powinien więc jeść to co zwykle. Jeśli bardzo chcesz przygotować mu w ten dzień wyjątkowe śniadanie, warto więc dowiedzieć się, co pies może jeść ludzkiego. Pupilowi na pewno zasmakuje (i nie zaszkodzi) marchewka do chrupania. Powinna ona być surowa albo ugotowana na parze lub w nieosolonej wodzie. Pamiętaj jednak, by nie dodawać do jego posiłku przypraw, wędzonego mięsa, ani majonezu. Marchewkę możesz wymieszać z mokrą karmą. Wiele osób zastanawiania się, czy pies może jeść jajka. Ugotowane mogą stanowić wyśmienity przysmak dla pupila, bogaty w białko, zdrowe tłuszcze oraz wartościowe składniki odżywcze. Są w pełni bezpieczne, ale nie można przesadzić z ich ilością. Mogą bowiem wywołać biegunkę. Kawałek (oczywiście bez majonezu, szczypiorku i soli) możesz dodać do jego marchewki i mokrej karmy albo podać mu jako nagrodę. Kolejnym produktem, którym możesz podzielić się ze swoim czworonogiem, jest mięso. Najlepiej gdyby było ono surowe – warto więc odkroić kawałek schabu albo szynki przed przyprawieniem i obróbką termiczną. Świetnie sprawdzi się także mięso z kurczaka, indyka, a także surowy łosoś. Muszą one być jednak pozbawione kości i ości. Czy pies może jeść gotowaną wieprzowinę? Tak, o ile mięso będzie dobrej jakości, świeże i bez przypraw. To popularny składnik karm dla zwierząt, posiadający intensywny smak, który przekona nawet wybredne czworonogi. Nie mniej jednak lepiej podać mu karmę, którą dotychczas spożywał.

pies na wiosennej łące

Czego psu nie wolno jeść?

Na wielkanocnym stole niestety pełno jest produktów, które mogą poważnie zaszkodzić pupilowi. Przykładem na przykład jest czekoladowy zając i inne łakocie. Czekolada zawiera bowiem teobrominę, której nie toleruje psi organizm. Nawet niewielka ilość może spowodować silne odwodnienie, biegunkę czy wymioty, a w najgorszym wypadku drgawki i śmierć. Zwierzęciu nie powinno się podawać także świątecznych wypieków. Zawierają one bowiem mnóstwo cukru i tłuszczu, które sprzyjają otyłości oraz cukrzycy. Do mazurków, babek i keksów czasami też dodaje się szkodzące na nerki czworonoga, a także nabiał, orzechy i ksylitol, które mogą poważnie zaszkodzić Twojemu pupilowi. Jeżeli chcesz poczęstować zwierzę wypiekami, lepiej postawić na specjalne ciastka dla psów, które pozbawione są wszelkich szkodliwych składników. Są zdrowe i naprawdę smaczne.

To, czego psu nie wolno jeść to także kiełbasy i wędliny. Mimo że to mięso, to niestety wyroby tego typu są mocno przyprawiane i posiadają ogromną ilość soli, co mocno obciąża wątrobę i nerki, a także zwierają mnóstwo tłuszczu, który może spowodować zaburzenie pracy trzustki. Na takie konsekwencje nie jest narażony jedynie pies. Potrawy wielkanocne tego typu nie służą także ludziom. Oczywiście podczas świąt nie może zabraknąć także sałatki jarzynowej. Gotowane warzywa z dużą ilością majonezu mogą jednak wywołać silne zatrucie pokarmowe u czworonoga, a nawet rozstrój żołądka.

Podczas Wielkanocy warto zadbać o to, aby pies dostawał zdrowe i bezpieczne przysmaki. Aby uniknąć przykrych sytuacji, dobrym pomysłem jest przygotowanie specjalnego posiłku dla pupila, pozbawionego wszelkich, szkodliwych dla niego produktów oraz poproszenie gości o niepodawanie mu czegokolwiek ze stołu. Watro zwrócić także uwagę, by wszelkie ozdoby i kwiaty znalazły się poza jego zasięgiem. Może je bowiem pogryźć i się nimi zadławić. Z kolei popularne w tym okresie żonkile i lilie zawierają związki trujące dla czworonogów. Zadbaj o smaczne i bezpieczne uczestnictwo Twojego psa w świątecznych przyjęciach!