​Jak przygotować rodzinę na adopcję psa?

Jak przygotować rodzinę na adopcję psa?

Adopcja psa powinna być przemyślaną i świadomą decyzją, zwłaszcza, gdy w domu są dzieci. I nie chodzi tu tylko o to, że pies dla rodziny z dziećmi to trudny wybór. Procedura adopcyjna psa powinna rozpocząć się dopiero, gdy gruntownie przemyślimy wszystkie aspekty obecności zwierzaka w domu, a w przygotowania do jego adopcji zaangażuje się cała rodzina.

Pies dla rodziny z dziećmi: po co?

Najpierw należy zastanowić się, w jakim celu właściwie chcemy adoptować psa.
Czy ma być on motywacją do spędzenia czasu na zewnątrz, czy też zależy nam, aby dzieci wychowywały się z pupilem i uczyły się obowiązkowości czy empatii? Pies dla rodziny z dziećmi czy rodzina dla psa?
Kiedyś rodzice mówili nam, że weźmiemy pieska, jeżeli świadectwo będzie z czerwonym paskiem.
Czasy się zmieniają i na szczęście pies przestaje być nagrodą, czy motywatorem pewnych działań. Pies zaczyna być postrzegany jako oddzielna istota, która ma swoje potrzeby, pragnienia, a przede wszystkim swój charakter tak, jak człowiek. 

Pies to nie zabawka dla dziecka

Adopcja psa dla dziecka nie jest dobrą decyzją. Często bywa tak, że dzieci postrzegają czworonoga jak zabawkę, którą chcą się bawić, przytulać, całować po pysku, nawet, jak pies nie ma na to ochoty. Wtedy właśnie najczęściej dochodzi do pogryzień. Dorosły powinien brać odpowiedzialność i uczyć dziecko szacunku do zwierząt – zamiast oczekiwać, że sprawę załatwi specjalnie wybrany pies dla rodziny z dziećmi, który po prostu się do niej dostosuje. Żadna, nawet najdłużej trwająca procedura adopcyjna psa Przez szacunek mam na myśli przekazanie dziecku podstawowych zasad:. aby nie budziło psa, kiedy śpi, ani nie przeszkadza mu, gdy je. Do dziś wiele osób rozczula widok dziecka, które wchodzi na psa jak na konika, trzymając go za szyję i rzekomo przytula. Zastanówmy się, czy takie zachowanie jest rzeczywiście w porządku? Czy pies czuje się z tym komfortowo? Zakładamy, że pies powinien zgadzać się na wszystko, co mu proponujemy. Wynika to faktu, że pies nie mówi, nie komunikuje się w naszym języku. 

Psi język i sztuka kompromisu

Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że zwierzę ma swój język, którego to my powinniśmy się nauczyć przed adopcją. Co oznacza, że pies merda ogonem albo, się oblizuje? A o co mu chodzi, gdy uporczywie wpatruje się w człowieka? Nie wymagajmy od psa znajomości zdań, ale uczmy się psiego języka i spróbujmy zrozumieć, co pies ma nam do przekazania. Na pewno znajdziemy kompromis. Pies lubi tarzać się w niezbyt pachnących rzeczach? Cóż, normalna sprawa – taka jego natura. Psie szczęście jest wtedy nie do opisania. Jednak większość właścicieli bywa wtedy zła, karci głosem, bo pies zrobił coś, co im nie odpowiada. Warto zadać sobie pytanie, co lubi nasz pies? Myślę, że czasem można przymknąć oko na niedogodności i cieszyć się razem z nim – nawet, jeśli nie do końca mamy powód. 

#psiAktywnarodzina

Gdzie szukać porad przed adopcją psa?

O wskazówki i porady pytamy najczęściej, gdy do rodziny z dziećmi ma dołączyć pies ze schroniska. Wiedza o psich zachowaniach i, potrzebach jest niezbędna przed każdą adopcją czworonoga. Jest mnóstwo fantastycznych książek, które z pewnością przybliżą temat. Pomocne mogą okazać się również, filmiki dostępne w internecie. Zawsze można skorzystać z porady behawiorysty, który rozwieje wątpliwości, odpowie na nurtujące pytania i pomoże nam zrozumieć nietypowe zachowanie, które przejawia wybrany przez nas pies ze schroniska. Dostęp do wiedzy nie jest trudny, wystarczy chcieć.

Zanim zaczniemy procedurę adopcyjną psa

Kiedy już podejmiemy decyzję o adopcji psa, psychicznie będziemy na to gotowi, warto zacząć od zadania sobie następujących pytań:

  • Czy moje dziecko jest gotowe na psa? Czy będzie szanowało przestrzeń i potrzeby zwierzaka? 
  • Czy na pewno wszyscy domownicy mają pozytywne nastawienie do adopcji psa?
  • Czy ktoś z domowników ma alergię na ślinę lub, psią sierść?
  • Czy zdajemy sobie sprawę z kosztów opieki nad psem?
  • Czy wolimy adoptować szczeniaka, młodego psa, czy może seniora?
  • Czy planujemy adoptować psa ze schroniska, czy z domu tymczasowego?
  • Czy do nas i do naszego trybu życia pasuje spokojny psiak, średnio aktywny, czy może bardziej aktywny?
  • Czy jesteśmy w stanie pracować z psem delikatnym i wrażliwym, czy żywiołowym?
  • Czy w razie pojawienia się problemów behawioralnych, takich jak problem z separacją, będziemy w stanie pracować z psem?
  • Co zrobimy z psiakiem podczas wyjazdów?

Procedura adopcyjna psa: spotkania i spacery

Jeżeli wszystko wskazuje na to, że jesteśmy gotowi na adopcję psa, to musimy znaleźć takiego, który dobrze odnajdzie się w danej rodzinie. Opisy na stronach internetowych to nie wszystko, musimy pamiętać, że najważniejsze są spotkania. Jeżeli w domu są dzieci, to zawsze zachęcam do odbycia paru spacerów przed adopcją.

Pies ze schroniska – porady

W schroniskach psy nie mają zbyt dużego kontaktu z dziećmi, stąd decyzja o adopcji musi być przemyślana i świadoma. Poprośmy o pomoc i porady pracownika schroniska, który zna psy najlepiej. Wybrałeś czworonoga, który według Ciebie jest psem dla rodziny z dziećmi i dobrze odnajdzie się właśnie w Twojej rodzinie? Teraz trzeba pomóc mu oswoić się z zupełnie inną rzeczywistością.

Adopcja psa: trudne początki

Psy nie mają poczucia wdzięczności, nie wiedzą, że mają dziękować za dom, pełną miskę i ciepłe posłanie. Żadna procedura adopcyjna psa nie zmieni tego, że nagle przyjeżdża on do zupełnie nowego miejsca i trafia, pod opiekę nieznanych mu ludzi. Dlatego daj psu czas, przestrzeń, nie narzucaj się. Pozwól mu zwiedzić mieszkanie, a jeżeli nie chce np. wejść na górę po schodach, nie zmuszaj go, nadejdzie i na to pora. Spróbuj zrozumieć, czego pies w danym momencie chce i potrzebuje. 
Jeżeli jest zdezorientowany, chowa się, pozwól mu obserwować otoczenie. Jeżeli jednak z chęcią podchodzi, domaga się bliskości, to nie ma przeciwwskazań, aby mu to zapewnić. Poproś dzieci, aby przez pierwsze dni dały psiakowi spokój, nie zmuszały do kontaktu czy wspólnych zabaw. Przymknij również oko na ewentualne psie wpadki. Jeżeli przez pierwsze dni psiak załatwia swoje potrzeby w domu, może to być skutkiem stresu na spacerach. Być może lepiej czuje się w domu. 

Z problemami do behawiorysty

Jeżeli po kilku tygodniach nasz pies nadal będzie nadmiernie lękliwy, czy pobudzony, skontaktuj się z behawiorystą i wspólnie rozwiążcie problem. Psu na pewno będzie żyło się lepiej w Twojej rodzinie, gdy zostanie zrozumiany.