Wysyłka gratis od 95 zł

Jak przygotować psa na pojawienie się dziecka? Jakie są sygnały dyskomfortu, jak reagować. Jakie zasady wprowadzić?


Powiększenie rodziny to zupełnie normalna sprawa, ale zarówno dla przyszłych rodziców, jak i psa, jest to sytuacja nowa, wymagająca wprowadzenia modyfikacji w dotychczasowe przyzwyczajenia, rutynę dnia i zasady panujące w rodzinie.

 

Psy lubią rutynę i nie lubią zamętu.

Jeśli spodziewacie się dziecka, powinniście wcześniej „uprzedzić” o tym swojego psa. Już w czasie ciąży warto zaplanować jak będzie wyglądało życie po pojawieniu się noworodka – kto będzie wychodził z psem, kto zajmie się zabawą, pielęgnacją. Małe dziecko pochłania mnóstwo czasu i uwagi, przez co często zapomina się o potrzebach psa. Więc zanim do rodziny psio - ludzkiej dołączy kolejny członek, wprowadzajcie stopniowo zmiany w organizacji waszego życia. Pozwólcie towarzyszyć psu we wszystkich czynnościach przygotowujących dom na nowego mieszkańca – niech ma możliwość powąchać nowe meble i urządzenia. Uczęszczajcie z nim w miejsca gdzie są niemowlęta, lub puszczajcie nagrania z kwileniem i płaczem niemowląt, jednocześnie podając mu smaczki, aby budować z nowymi dźwiękami pozytywne skojarzenia. Przed porodem koniecznie zapoznajcie psa z petsitter’em – to profesjonalny opiekun psów, który pomoże w różnych podbramkowych sytuacjach.         

 

Pierwsze spotkanie.

Kiedy opiekunka jest jeszcze w szpitalu, ale już po porodzie, warto przywieźć do domu najpierw ubrania i przedmioty należące do noworodka i pozwolić psu dokładnie je obwąchać. Po przyjeździe ze szpitala opiekunka powinna przywitać się z psem tak jak zwykle i umożliwić mu dokładne obwąchanie jej i dziecka. Nie wolno odganiać psa, zamykać się przed nim w oddzielnym pokoju, unikać kontaktu, bo to spowoduje frustrację i negatywne skojarzenia. Psy z reguły bardzo szybko oswajają się z obecnością kolejnego człowieka, ale kluczowe jest tu zrównoważone zachowanie opiekunów.

 

Niech będzie tak jak wcześniej.

Angażujcie psa w ulubione zabawy, również w miejscu, gdzie przebywa dziecko. Wychodźcie razem na długie spacery. Nie rezygnujcie z dotychczasowych wycieczek, ćwiczeń, a nawet spania w jednym łóżku z psem. Nie ignorujcie psa i jego komunikatów.

 

Zachowania, których możemy się nie spodziewać.

Pies może skakać na osobę, która trzyma na rękach dziecko – nie rozumie tej sytuacji i próbuje ją przerwać. Usiądź spokojnie na sofie, pozwól psu powąchać obojga i wyciszyć emocje. Pies może na początku unikać miejsc, w których przebywa dziecko – nie nakłaniaj go do przyjścia, pozwól mu obserwować tę nową sytuację z bezpiecznej odległości. Niech sam podejmie decyzję o zbliżeniu się

 

Ostrożnie!

Nie przybliżajmy dziecka trzymanego na rękach do psa - takie postępowanie może tylko zepsuć relację pomiędzy nimi. Pies musi mieć możliwość podjęcia decyzji o nawiązaniu kontaktu z dzieckiem. Niestety zdarza się, że pies źle czuje się w nowej sytuacji i traktuje dziecko jako zagrożenie – może wtedy pojawić się warczenie, pokazywanie zębów, napięcie ciała. W takiej sytuacji należy zadbać o bezpieczeństwo dziecka i nie dopuszczać do kontaktu, jednocześnie poprosić o pomoc behawiorystę, który zdiagnozuje problem i pomoże w nawiązaniu relacji pomiędzy psem i dzieciakiem.

 

Wiele badań wskazuje, że dzieci wychowywane z psami są empatyczne, mają lepiej rozwinięte kompetencje społeczne, są zaradne i otwarte. Zadbanie o dobry początek ich znajomości jest kluczowy - i dla dobrostanu psa, i dla rezultatów przyjaźni dziecka z psem.