Jak przygotować psa na pojawienie się dziecka? Jakie są sygnały dyskomfortu, jak reagować. Jakie zasady wprowadzić?


Powiększenie rodziny to zupełnie normalna sprawa, ale zarówno dla przyszłych rodziców, jak i psa, jest to sytuacja nowa, wymagająca wprowadzenia modyfikacji w dotychczasowe przyzwyczajenia, rutynę dnia i zasady panujące w rodzinie.

 

Psy lubią rutynę i nie lubią zamętu.

Jeśli spodziewacie się dziecka, powinniście wcześniej „uprzedzić” o tym swojego psa. Już w czasie ciąży warto zaplanować jak będzie wyglądało życie po pojawieniu się noworodka – kto będzie wychodził z psem, kto zajmie się zabawą, pielęgnacją. Małe dziecko pochłania mnóstwo czasu i uwagi, przez co często zapomina się o potrzebach psa. Więc zanim do rodziny psio - ludzkiej dołączy kolejny członek, wprowadzajcie stopniowo zmiany w organizacji waszego życia. Pozwólcie towarzyszyć psu we wszystkich czynnościach przygotowujących dom na nowego mieszkańca – niech ma możliwość powąchać nowe meble i urządzenia. Uczęszczajcie z nim w miejsca gdzie są niemowlęta, lub puszczajcie nagrania z kwileniem i płaczem niemowląt, jednocześnie podając mu smaczki, aby budować z nowymi dźwiękami pozytywne skojarzenia. Przed porodem koniecznie zapoznajcie psa z petsitter’em – to profesjonalny opiekun psów, który pomoże w różnych podbramkowych sytuacjach.         

 

Pierwsze spotkanie.

Kiedy opiekunka jest jeszcze w szpitalu, ale już po porodzie, warto przywieźć do domu najpierw ubrania i przedmioty należące do noworodka i pozwolić psu dokładnie je obwąchać. Po przyjeździe ze szpitala opiekunka powinna przywitać się z psem tak jak zwykle i umożliwić mu dokładne obwąchanie jej i dziecka. Nie wolno odganiać psa, zamykać się przed nim w oddzielnym pokoju, unikać kontaktu, bo to spowoduje frustrację i negatywne skojarzenia. Psy z reguły bardzo szybko oswajają się z obecnością kolejnego człowieka, ale kluczowe jest tu zrównoważone zachowanie opiekunów.

 

Niech będzie tak jak wcześniej.

Angażujcie psa w ulubione zabawy, również w miejscu, gdzie przebywa dziecko. Wychodźcie razem na długie spacery. Nie rezygnujcie z dotychczasowych wycieczek, ćwiczeń, a nawet spania w jednym łóżku z psem. Nie ignorujcie psa i jego komunikatów.

 

Zachowania, których możemy się nie spodziewać.

Pies może skakać na osobę, która trzyma na rękach dziecko – nie rozumie tej sytuacji i próbuje ją przerwać. Usiądź spokojnie na sofie, pozwól psu powąchać obojga i wyciszyć emocje. Pies może na początku unikać miejsc, w których przebywa dziecko – nie nakłaniaj go do przyjścia, pozwól mu obserwować tę nową sytuację z bezpiecznej odległości. Niech sam podejmie decyzję o zbliżeniu się

 

Ostrożnie!

Nie przybliżajmy dziecka trzymanego na rękach do psa - takie postępowanie może tylko zepsuć relację pomiędzy nimi. Pies musi mieć możliwość podjęcia decyzji o nawiązaniu kontaktu z dzieckiem. Niestety zdarza się, że pies źle czuje się w nowej sytuacji i traktuje dziecko jako zagrożenie – może wtedy pojawić się warczenie, pokazywanie zębów, napięcie ciała. W takiej sytuacji należy zadbać o bezpieczeństwo dziecka i nie dopuszczać do kontaktu, jednocześnie poprosić o pomoc behawiorystę, który zdiagnozuje problem i pomoże w nawiązaniu relacji pomiędzy psem i dzieciakiem.

 

Wiele badań wskazuje, że dzieci wychowywane z psami są empatyczne, mają lepiej rozwinięte kompetencje społeczne, są zaradne i otwarte. Zadbanie o dobry początek ich znajomości jest kluczowy - i dla dobrostanu psa, i dla rezultatów przyjaźni dziecka z psem.