Jak widzi pies?

Pewnie nie raz zastanawiałeś się, jak widzą psy. Czworonogi głownie polegają na zmyśle węchu, jednak ich wzrok też jest bardzo dobry. Niektóre rasy, szczególnie charty, aportery czy owczarki, pomagały przy polowaniach, ponieważ potrafiły dostrzec nawet szybko poruszające się zwierzęta. A co z barwami? Już w latach 80. naukowcy obalili tezę, mówiącą, że psiaki widzą świat jedynie w odcieniach szarości. Dowiedz się, jaki wzrok ma pies.

Jak widzą psy?

Budowa oka u czworonoga jest bardzo podobna, jak u człowieka. Gałka oczna składa się z twardówki, rogówki, tęczówki, źrenicy, ciała rzęskowego oraz naczyniówki. Wzrok psa różni się jednak w niektórych aspektach od ludzkiego. Przede wszystkim zwierzęta mają znacznie szersze pole widzenia, dzięki któremu wcale nie musi odwracać głowy w kierunku swojego właściciela. Pekińczycy czy mopsy, które mają spłaszczoną, krótką twarzoczaszkę, mogą pochwalić się obszarem widzenia około 240° (z czego 30 ° to obszar widzenia obuocznego), a psy o wydłużonej czaszce, na przykład owczarki niemieckie czy charty, mają pole widzenia nawet 270° (a obuocznego 60 °). Dla porównania –u człowieka obszar widzenia wynosi 180 °, a obuocznego 140 °. Czworonogi posiadają także większą ilość receptorów na powierzchni siatkówki, co umożliwia im rejestrowanie nawet najmniejszego ruchu.

Psy doskonale widzą także w ciemności i półmroku. Wszystko to dzięki dużej ilości fotoreceptorów zwanych pręcikami. Oko czworonoga wyłapuje więcej fotonów, niż ludzki. Posiada bowiem w makatę odblaskową, zlokalizowaną nad siatkówką. Jej funkcją jest przekierowywanie promieni świetnych ponownie na siatkówkę, dzięki czemu obraz staje się jasny i kontrastowy. Ludzkie oczy jej nie posiadają, dlatego w blasku flesza świecą na czerwono. Psie z kolei na zielono lub żółto. Dobre widzenie w ciemności zapewnia zwierzętom także spora soczewka i duża powierzchnia rogówki. Ta pierwsza wpływa jednak negatywnie na ostrość obrazu. Psy w przeciwieństwie do ludzi nie posiadają specjalnych mięśni odpowiadających za dostosowywanie ostrości widzenia przedmiotów z bliska i daleka.

Jak widzi pies

Czy psy widzą kolory?

Za widzenie kolorów odpowiadają czopki oraz pręciki. Ludzkie oko posiada trzy rodzaje czopków, dzięki czemu odbiera barwy trichromatycznie. Oznacza to, że jest wrażliwe na kolor zielony, niebieski i czerwony, dzięki czemu jest w stanie rozróżnić nawet 10 milionów kolorów. Psie oko natomiast wyposażone jest w dwa czopki i działa dichromatycznie. Odróżnia więc dwie barwy – niebieską i żółtą. Przez to właśnie psy odbierają czerwony jako ciemnoszary lub czarny, pomarańczowy, zielony i żółty jako odcienie żółtego, a niebieski i fioletowy rejestrują jako niebieski. W takim razie czy psy mają dobry wzrok? Czworonogi bardziej niż na kolory zwracają uwagę na zmiany jasności barw. Dzięki temu właśnie mogą zostać przewodnikami osób niewidomych i przeprowadzać ich pasy – rejestrują bowiem zmieniającą się jasność sygnalizacji. Nie ma więc znaczenia, czy psy widzą kolory czerwony i zielony.

Choroby oczu u psów

Zmysł wzroku u zwierząt jest bardzo potrzebny do codziennego funkcjonowania. Jednak, tak jak w przypadku ludzi, jest narażony na różne schorzenia. Aby wspierać oczy pupila warto stosować odpowiednie witaminy dla psa, przede wszystkim witamina A, B, C, D oraz E, a także kwasy tłuszczowe omega 3 i 6. Przyda się również cynk, selen oraz miedź. Jeżeli zaobserwujesz zaczerwienienie oczu albo zauważysz, że Twój pupil gorzej widzi, bezzwłocznie udaj się po poradę do lekarza weterynarii. Symptomy mogą bowiem świadczyć o poważnych chorobach. U psów często pojawiają się problemy z jaskrą (uszkodzenie nerwu wzrokowego spowodowane wzrostem ciśnienia międzygałkowego), zapaleniem błony naczynkowej, zwichnięciem soczewki, kataraktą, czyli zmętnieniem soczewki, czy schorzeniem o nazwie Cherry-Eye, objawiającym się zaczerwienieniem i wypadaniem gruczołu trzeciej powieki. Zlekceważenie objawów może doprowadzić nawet do utraty wzroku.