Choinka i jej ozdoby mogą być niebezpieczna dla psa

Piękne naturalne choinki pokryte fantazyjnymi bombkami i migoczącymi lampkami pies prawdopodobnie będzie postrzegał jako zabawki, którym nie sposób się oprzeć. Świąteczne dekoracje mogą jednak narazić zwierzę na choroby lub obrażenia. Są sposoby, aby ich uniknąć.

Świąteczna choinka

Niewinnie wyglądające drzewko może być szkodliwe dla psa. Sosnowe igły są na liście potencjalnych zagrożeń, tj. zadławienia lub wbicia się w łapy. Środki konserwujące rozpylane na choinkach mogą również wywołać chorobę. Przede wszystkim musimy się upewnić, że pies nie przebywa zbyt długo sam w pomieszczeniu z choinką. Zwłaszcza szczenięta są o wiele bardziej skłonne do "choinkowych" zabaw. Jeśli nie jesteśmy w stanie upilnować pupila, rozważmy instalację bramki wokół choinki. Może to być bramka, którą często rodzice montują, aby zabezpieczyć dzieci przed kontaktem z niebezpiecznymi przedmiotami.

Lampki choinkowe

Psy generalnie są zafascynowane migoczącymi lampkami. Jednak zbyt intensywna zabawa może spowodować zaplątanie się w kable lub porażenie prądem (efekt gryzienia). Właściciele psów muszą być w takim przypadku bardzo ostrożni. Chodzi zwykle o ilość odsłoniętego okablowania. Jednym ze sposobów na ukrycie przewodów jest schowanie ich pod dywan, z przewodami przyklejonymi do podłogi. Inna metoda na schowanie odsłoniętych kabli, to ułożenie ich wzdłuż listwy przypodłogowej. Listwę taką można przykryć na przykład meblem.

Bombki

Psy zwykle widzą bombki choinkowe jako duże, błyszczące piłki tenisowe i dlatego będą chciały je gryźć. Unikajmy wieszania ciężkich ozdób lub wykonanych ze szkła, ponieważ będą trudniejsze do bezpiecznego zamocowania. Jeśli odpadną, to rozbite kawałki mogą skaleczyć łapy psa. Spróbujmy znaleźć dla takich niebezpiecznych ozdób jakieś inne miejsce w domu. Na przykład na stole, meblach lub kominku.

 

Drpetcare.pl