Co pies próbuje nam powiedzieć, kiedy szczeka?

Co pies próbuje nam powiedzieć, kiedy szczeka?

Według ekspertów w dziedzinie zwierząt, motywacja psa do szczekania może wynikać z podniecenia, głodu, nudy, bólu, agresji, radości lub strachu. Szczekanie jest podstawowym sposobem wyrażania siebie przez psy. Do nas, jako właścicieli, należy rozszyfrowanie, co pies próbuje nam przekazać.

Pies szczęśliwy i podekscytowany

Kiedy jesteśmy szczęśliwi, zazwyczaj uśmiechamy się, chichoczemy lub jesteśmy lekko podnieceni. Nasze psy również szczekają, aby wyrazić to uczucie. Kiedy szczęśliwy lub podekscytowany pies szczeka, jego uszy są rozluźnione, szczekanie jest często wyższe, bardziej donośne i powtarzalne. Właściciele zauważą również, że ich pupile merdają ogonem.

Pies przestraszony

Kiedy boimy się czasami płaczemy, trzęsiemy się, a nawet krzyczymy. Pies, który jest przestraszony, będzie miał zgięte nogi, gdy wycofuje się. Jego oczy będą zwrócone w bok, a ogon podwinięty. Szczekanie przestraszonego psa będzie poprzedzone ziewaniem, a także oblizywaniem warg.

Pies zraniony

Płacz lub jęk jest częstą werbalną oznaką bólu u ludzi. Ten sam rodzaj wokalizacji bólu może być wyrażany przez psy. Jeśli pies odczuwa ból, jego szczekanie będzie brzmiało jak mocny pisk. Zazwyczaj po tym wysokim pisku następuje skomlenie lub "krzyk".

Pies głodny

Kto z nas nie jest trochę zdenerwowany, kiedy pominiemy jakiś posiłek? Psy też szczekają, kiedy są głodne. Będziesz wiedział, że Twój pies jest głodny, jeśli szczekanie będzie ciągłe i utrzymane na stałym poziomie. Takie szczekanie to próba zwrócenie na siebie i swoją potrzebę.

Źródło: DrPetcare