Jak poradzić sobie z trudnym psem?

Na początek warto zaznaczyć, że nie ma trudnych psów.  Niektórzy właściciele po prostu nie rozumieją potrzeb swoich pupili i przez to muszą mierzyć się z nieodpowiednim zachowaniem czworonoga. To właśnie ich rola, by znaleźć przyczynę nadmiernego szczekania, czy niszczenia mebli albo butów, które są najczęściej spotykanymi problemami behawioralnymi. W takich sytuacjach należy jak najszybciej zareagować, ponieważ im dłużej będziesz przymykać oko, tym trudniej będzie później wypracować zmianę. Niekiedy poprawa zachowania psa będzie wymagała wsparcia behawiorysty. Sprawdź, jak poradzić sobie z trudnym czworonogiem.

Psychologia psa – z czego wynikają problemy behawioralne?

Problemy behawioralne psa to spory problem dla właścicieli. Muszą oni się mierzyć nie tylko z poobgryzanymi i poniszczonymi meblami i rzeczami, sprzątaniem upuszczanego moczu, ale i czasami atakami agresji pupila. Zwierzę może również nadmiernie szczekać lub jęczeć, żebrać, a nawet kraść jedzenie. Zdarza się również, że trudny pies skacze na osoby, odwiedzające Twój dom albo bawi się zbyt intensywnie.

Problemy behawioralne u czworonogów bardzo często spowodowane są nudą. Psy potrzebują regularnych spacerów oraz okazji do wybiegania się. Niekiedy niezbędne są także bardziej wymagające ćwiczenia, a nawet praca umysłowa. Bez odpowiedniej ilości rozrywek i ruchu zwierzę szuka sobie innego zajęcia, co nie zawsze będzie odpowiadało właścicielom. Problemy behawioralne mogą wynikać także z nieświadomego chwalenia złego zachowania. Wiele osób, gdy chcą uspokoić swojego pupila, podaje mu przysmak. Nagroda dla psa w takiej sytuacji traktowana jest przez czworonoga jako zachęta do kontynuowania niszczenia mebli czy agresywnej zabawy. Zwierzę zacznie robić to nawet częściej, byle tylko dostać smakołyk. Niekiedy problemy behawioralne będą wynikały z problemów zdrowotnych. Niezbędna będzie wtedy wizyta u weterynarza. W przypadku zdiagnozowania niedoborów witaminowo-mineralnych pomocna może okazać się dobra karma dla psa bogata w składniki odżywcze, a także suplementy diety dla psa dostępne w naszym sklepie.

Trudny pies – jak sobie z nim poradzić?

Wypracowanie zmiany niepożądanego zachowania u czworonoga wymaga podjęcia odpowiednich kroków. Przede wszystkim nie należy wzmacniać przejawianych problemów behawioralnych. Nagroda dla psa powinna być sygnałem, że ten zachował się dobrze. Wykorzystując przysmaki jako sposób na uspokojenie czworonoga, prawdopodobnie osiągniesz efekt odwrotny do zamierzonego. Nie powinno się również karać zwierzęcia. Jak oduczyć psa szczekania, gryzienia mebli, czy niszczenia przedmiotów? Najskuteczniejszym sposobem jest nauczenie go odpowiednich komend, takich jak „cisza”, „nie”, „zostaw”, „nie wolno”, „siad”, czy „leżeć”. Podczas szkolenia należy nagradzać psiaka za dobre zachowania – to właśnie dobry czas, by dawać mu smakołyki. Warto także znaleźć zwierzęciu inne zajęcie. W tym celu doskonale sprawdzą się różnego rodzaju zabawki i poświęcenie choćby chwili dziennie na wspólną zabawę. Akcesoria zajmujące czworonoga, przydadzą się szczególnie, gdy ten cierpi na lęki separacyjne. W momencie opuszczania domu warto zająć czymś pupila i przede wszystkim się z nim nie żegnać. Rozwiązaniem może być podanie mu posiłku. Mokra karma bezzbożowa dla psów jest bardzo smakowita, dzięki czemu skutecznie przyciągnie uwagę pupila, co pozwoli Ci w spokoju wyjść do pracy czy po zakupy.

W przypadku agresji należy przede wszystkim postawić granicę i nagradzać jedynie poprawne zachowanie. Psychologia psa jest równie zawiła, jak człowieka, dlatego problemy mogą mieć różne podłoże. W pierwszej zwrócić uwagę, czy dieta czworonoga jest bogata w białko. Mokra karma dla psów od Country&Nature bazuje na wysokiej jakości mięsie, które jest źródłem tego makroelementu. Jeżeli dochodzi do eskalacji agresji, należy jak najszybciej skorzystać z usług profesjonalnego szkoleniowca. Ignorowanie problemu może doprowadzić nawet do ataku i pogryzienia przez czworonoga. W przypadku problemów z upuszczaniem moczu, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy nie jest to związane ze złym stanem zdrowia. Powodem mogą być tu na przykład zaburzenia funkcjonowania nerek. Jeżeli jednak wykluczysz tą możliwość, będziesz musiał nauczyć się obserwowania swojego psa i przewidywania jego zachowania. W momencie, gdy zauważysz, że zwierzę kręci się niespokojnie po domu, obwąchuje podłogi i piszczy, jak najszybciej zabierz go na spacer i pozwól mu na spokojnie się załatwić. Na koniec warto pochwalić go i nagrodzić smakołykiem. Jeżeli jednak problem nie ustępuje, należy trzymać psa w zamknięciu. Najlepiej postawić na klatkę albo pomieszczenie, które łatwo będzie posprzątać. Po powrocie z pracy czy zakupów przywitaj się ze zwierzęciem, nie okazuj niepokoju, podejrzliwości czy niechęci. Jak najszybciej zabierz psa na spacer i pozwól mu się załatwić. Jeżeli zmoczy się w trakcie wychodzenia, nie karz go, ani nie wyzywaj. Idź z nim na dwór, a po powrocie zamknij go w klatce czy pomieszczeniu i dopiero wtedy posprzątaj.

Im szybsza reakcja na złe zachowanie, tym mniejsza szansa na rozwój problemów behawioralnych. Dlatego właśnie warto rozpocząć szkolenie jak najwcześniej. Uczenie komend i nagradzanie szczeniaka za dobre zachowanie pozwoli uniknąć w przyszłości takich niedogodności jak nadmierne szczekanie psa, niszczenie przedmiotów, czy zbyt intensywna zabawa. Warto także zadbać o odpowiedni sposób karmienia. Dobra karma dla psa dostarczy mu niezbędnych składników odżywczych, które zapobiegną rozwojowi chorób, mogących prowadzić do zmian zachowania pupila.