Nagłe ataki agresji u psa

Psy z natury nie są agresywne. Czasami jednak niektóre sytuacje sprawiają, że zachowanie pupila ulega zmianie. Wówczas trzeba odpowiednio szybko zareagować, by nie nastąpiła eskalacja - zawsze lepiej zapobiegać niż walczyć. Ciągła lub nagła agresja u psa jest poważnym problemem, który może być wynikiem wielu różnych czynników, w tym nieodpowiedniego wychowania, stresu, bólu, lęku lub choroby. Jeśli zauważysz u swojego psa agresywne zachowanie, powinieneś natychmiast skonsultować się z behawiorystą dla zwierząt lub lekarzem weterynarii. Sprawdź, jak rozpoznać problem oraz jak powinieneś zareagować.

Przyczyny agresji u psa

Przyczyny agresji u psa mogą być przeróżne. Jedną z najczęściej występujących jest niepokój i wynikający z niego stres. Wówczas poczucie bezpieczeństwa jest zagrożone, a czworonóg swój lęk zagłusza szczekaniem czy gryzieniem, gdyż w ten sposób się broni. Właśnie dlatego niektóre zwierzaki reagują negatywnie na głośne dźwięki, obecność innych zwierząt czy małych dzieci.

Kolejnym aspektem może być nieodpowiednie wychowanie. Pies, który nie został prawidłowo wyszkolony i socjalizowany, może mieć problemy z zachowaniem i reagować agresywnie. Na nieodpowiednie zachowanie powinien reagować opiekun i być w tym konsekwentny. W pracy nad psem z pewnością pomoże doświadczony behawiorysta. Ból i choroba również mogą być przyczyną agresji. Pies, który cierpi, może być bardziej wrażliwy na dotyk, czy hałas, dlatego jego reakcja będzie intensywniejsza.

Powodem agresji jest również trauma. Pies, który doświadczył przemocy, porzucenia, krzywdy, czy jest zwierzakiem po przejściach, może mieć trudności z zaufaniem i reagować impulsywnie zarówno na człowieka, jak i inne zwierzęta. Kolejnym czynnikiem jest poczucie zagrożenia. Agresywny pies reaguje nerwowo w obliczu zagrożenia swojego terytorium, jedzenia lub własnego ciała.

Pies jest zwierzęciem społecznym i ma wiele potrzeb. Właściciele powinni zrozumieć, że brak ich zaspokojenia może prowadzić do agresji. Ważne jest, by zapewnić swoim czworonogom odpowiednie żywienie, regularną aktywność fizyczną, zabawę,  a także ochronę zdrowia. Odpowiednie zachęcanie do stymulacji inteligencji poprzez zabawki sensoryczne do żucia i gryzienia pozwala im na rozwój i zajęcie czasu. Ważne jest, aby zrozumieć, jakie są przyczyny agresji u Twojego pupila, by można pomóc mu przetrwać i utrwalić dobre zachowanie.

pies z chustą leżący na białym tle

Oznaki agresji

Dany rodzaj agresji można rozpoznać po zachowaniu psa. Jeżeli wynika z lęku, ogon jest podkulony, ciężar ciała jest przeniesiony na tylne łapy, sierść nastroszona (widać to dobrze na karku), a wzrok jest skierowany lekko na bok. Po chwili następuje warczenie, atak, ugryzienie lub szarpanie za ubranie właściciela. Agresja terytorialna objawia się ciągłym szczekaniem, a także negatywną reakcją na osobę, która wchodzi na dany teren. Odpowiednio wyuczona postawa powoduje, że po odwołaniu pies odejdzie.

Agresja psa wobec ludzi może pojawić się już w wieku szczenięcym. Objawia się ona niewinnym podgryzaniem nóg czy rąk właściciela. Może przerodzić się w bardziej intensyfikowane problemy, dlatego warto reagować na takie zachowania, poprzez podanie gryzaka lub szarpaka. Nagradzanie psa za zabawę z takim przedmiotem będzie dla niego dodatkową motywacją. Ważne jest również, aby dać psu jasno do zrozumienia, że podgryzanie ludzi jest nieodpowiednim zachowaniem poprzez powtarzanie komendy "nie" lub "przestań" w spokojnym, ale stanowczym tonie. Jeżeli zachowanie nie ulegnie zmianie, konieczna będzie wizyta u behawiorysty.

Co zrobić jeżeli pies atakuje inne psy? Agresja wobec innych psów często jest mylona z zabawą i nauką tworzenia więzi stadnych. Często jest wynikiem zbyt wczesnego szczekania matki na szczeniaki. Wybierając się na spacer, zawsze miej psa na smyczy. Warto ubrać mu również szelki. Dobrze sprawdzi się również kaganiec fizjologiczny z miękkiego tworzywa. Na jakiś czas warto również ograniczyć kontakt psa z innymi czworonogami. Jednocześnie warto zgłosić się na szkolenie, w trakcie którego behawiorysta nauczy Cię jak reagować na agresywnego psa.

Jak reagować na agresywnego psa?

Właściciele w pierwszej kolejności powinni zapewnić swoim psom bezpieczeństwo i komfort, aby zminimalizować stres i zachować równowagę w ich życiu. Warto obserwować pupila i nauczyć się, jak reagować na agresywne zachowanie. Na początku warto wnikliwiej przyglądać się sytuacjom, w których czworonóg reaguje impulsywnie. Reakcja na agresywnego psa powinna być powściągliwa i opanowana, aby uniknąć pogorszenia sytuacji i zapewnić bezpieczeństwo zarówno jemu jak i sobie.  Zachowaj spokój, gdyż pies wyczuwa lęk i niepokój. Unikaj kontaktu wzrokowego, nie wykonuj gwałtownych ruchów - może być to zinterpretowane jako wyzwanie, a nie próba nawiązania kontaktu. By uspokoić psa, wydaj komendę stanowczo, ale nie krzycz. Jeśli znajdujesz się w niewielkiej odległości od agresywnego psa, najpierw zadaj o swoje bezpieczeństwo, a następnie spróbuj załagodzić problem.

Już po kilku atakach, właściciel będzie w stanie stwierdzić, czy problem można rozwiązać samodzielnie. Warto skontaktować się z profesjonalnym trenerem lub behawiorystą, który może pomóc w rozwiązaniu problemu. Z pewnością odnajdzie źródło lub powód wywołujący agresję, a także pokaże jak ćwiczyć dobre zachowanie razem z pupilem. Pomoc specjalisty na wczesnym etapie pomoże zadbać o dobry rozwój Twojego pupila.