Okres kleszczowy trwa cały rok

Kleszcze to pasożyty zewnętrzne kręgowców. Mają złożony cykl rozwojowy obejmujący stadia: larwy, nimfy i postaci dorosłej.  Przeobrażenie następuje po żerowaniu na ciele żywiciela. Zazwyczaj są to zwierzęta dziko żyjące, które nierzadko są nosicielami groźnych chorób. Kleszcze stają się wówczas ich wektorami, co jest szczególnie niebezpieczne dla ludzi jak i dla zwierząt towarzyszących.  

Kleszcze żyjące w naszym klimacie nie wykazują aktywności przy niskich temperaturach zewnętrznych. Podczas srogich zim, które obecnie już praktycznie nie występują, okres od listopada do marca uważany był za bezpieczny i nie wymagał zabezpieczania się przed kleszczami. Jednak, ze względu na sukcesywnie postępujące ocieplenie klimatu, „sezon na kleszcze” trwa obecnie cały rok. Bardzo ważne jest więc, by cały czas zabezpieczać przed nimi swojego psiaka.

Dlaczego kleszcze są tak niebezpieczne ?

Samo ugryzienie kleszcza nie jest niebezpieczne. Nie jest nawet niebezpieczne złapanie kilku kleszczy jednocześnie. Ilość krwi, którą wypija pasożyt jest ilościowo nieistotna dla żywiciela. Niebezpieczne są natomiast choroby jakie kleszcz może przenosić. Obecne badania wskazują, że coraz więcej kleszczy jest zakażona i roznosi choroby.

Aby doszło do transmisji choroby, kleszcz musi spędzić na żywicielu – np. na psie dłuższy czas. Według najnowszych badań czas ten wynosi od 8 do 48 godzin. Należ jednak pamiętać, że możemy nie zauważyć kleszcza od razu, więc trudno może być określić od kiedy znajduje się on na ciele naszego pupila i ile czy mogło dojść do zakażenia.

Do chorób od kleszczowych psów, występujących w Polsce należy:

  • Babeszjoza
  • Borelioza
  • Anaplazmoza
  • Erlichioza

Jakie mamy możliwości ochrony przed kleszczami?

Preparaty ochronne przeciw kleszczom można podzielić na odstraszające i bójcze. Środki odstraszające mają na celu zapobiegać złapaniu kleszcza. Mogą to być zarówno substancje syntetyczne jak i naturalne. Preparaty bójcze, pozwolą kleszczowi wbić się w ciało zwierzęcia, jednak w momencie przerwania tkanek, kleszcz pobierze substancję paraliżującą znajdującą się w tkankach podskórnych, która go zabije. Niektórzy właścicieli opisują ten proces tak, jakby wbity kleszcz „zasychał”, a następnie odpadał z ciała żywiciela.

Rodzaje zabezpieczeń przeciw kleszczom:

  • Obroże – są zwykle nasączone substancją odstraszającą. Są też takie, które dodatkowo zawierają substancje zabijającą kleszcze. Przy ich stosowaniu należy  bardzo wnikliwie zapoznać się z instrukcją użytkowania. Zbyt luźno założona obroża bardzo często okazuje się nieskuteczna. Zazwyczaj należy ją nałożyć tak, by móc włożyć pod nią maksymalnie 2 palce. Bardzo istotne jest regularne czyszczenie obroży, z osadzającego się na niej potu i kurzu, który może blokować uwalnianie się substancji w niej zawartych. Czas działania obroży jest różny i zależy od modelu. Zazwyczaj wynosi kilka miesięcy.
  • Preparaty spot on – są to preparaty, które zakrapiamy bezpośrednio na skórę karku lub grzbietu zwierzęcia. Substancja w nich zawarta wchłania się do organizmu przez skórę dzięki czemu zapewnia ochronę przed kleszczami. Po ugryzieniu kleszcz zasysa spod skóry preparat i ginie. Ich skuteczność zależy w dużej mierze od właściwej aplikacji.
  • Tabletki – przypominające wyglądem psie przysmaki, ale zawierające substancję bójczą, która zatrzymuje się w skórze psa. Kleszcz po ugryzieniu zasysa ją ze skóry i umiera. Działają od 4-12 tygodni, w zależności od wybranego preparatu. Stosując tabletki należy pamiętać by pies ją połknął i nie zwrócił w ciągu 2 godzin po podaniu.
  • Spray – podobnie jak środki przeznaczone dla ludzi muszą być aplikowane przed każdym wyjściem na spacer. Mają też ograniczony czas działania. Gdy nasz psiak posiada dłuższą sierść lub spacer się przedłuża, konieczna jest powtórna aplikacja. Jest to preparat typowo odstraszający.

Wybór preparatu powinien być dokładnie przemyślany i dobrany do potrzeb naszego czworonoga. Przed wyborem zalecam skonsultować się z lekarzem weterynarii, który doradzi najskuteczniejszą metodę dla naszego psa. W doborze będzie się sugerował jego rasą, aktywnością i miejscem gdzie mieszkamy. Należy pamiętać, że występowanie kleszczy często różni się w zależności od regionu. Warto więc dowiedzieć się jakie metody najlepiej sprawdzają się na naszym terenie.