Nadwaga u psa

 

Zwierzęta, podobnie jak i ludzie mogą cierpieć na otyłość lub mieć nadwagę. Jest to rzadko obserwowana przypadłość u zwierząt żyjących na wolności, jednak coraz częściej obserwujemy ją u domowych pupili.

Ciężko się do tego przyznać, ale to właśnie my, właściciele, jesteśmy zazwyczaj sprawcami takiego stanu. Miłość okazywana poprzez nadmierne karmienie psa, mała ilość spacerów i zapewnienie pupilowi kanapowego stylu życia bardzo źle odbija się na jego zdrowiu. Nadwaga jest przyczyną wielu chorób, które sukcesywnie pogarszają jakość życia zwierzęcia, a nawet skracają jego długość.

Kiedy pies ma nadwagę?

Uznaje się, że pies ma nadwagę gdy jego masa ciała jest o 15% większa od optymalnej . O otyłości mówimy gdy jego masa jest o 30% większa od wagi optymalnej. Niestety nie jest wcale prosto stwierdzić jaka waga jest optymalna dla naszego pupila.  Aby to określić możemy posłużyć się wzorcem masy dla danej rasy. Jednak zdecydowanie najprostszym, a zarazem najdokładniejszym sposobem jest użycie skali kondycji ciała psa BCS (Body Condition Score).

BCS to 9 stopniowa skala, w której ocena 5 jest tą najbardziej pożądaną. Wszystkie wskaźniki poniżej 5, czyli: 1,2,3,4 oznaczają niedowagę a wszystko ponad  (6,7,8 9) wskazuje na nadwagę.

BCS opiera się na czterech kryteriach: łatwości wyczuwania żeber, zarysu talii i brzucha, ilości tkanki tłuszczowej pod skórą i ilości masy mięśniowej

Zdrowy pies z oceną 5, powinien mieć:

 • łatwo wyczuwalne, ale niewidoczne żebra
 • wyraźne wcięcie w tali gdy spojrzymy na niego od góry
 • nie obwisły, podkasany brzuch gdy patrzymy na niego z boku.

Rasa nie bez znaczenia

Rasami naturalnie predysponowanymi do nadwagi, ze względu na budowę kośćca oraz preferencje aktywności są:

 • labradory
 • golden retrievery,
 • berneńskie psy pasterskie
 • bullmastiffy
 • bassety
 • mopsy
 • chow-chowy
 • buldogi
 • chihuahua
 • beagle

Są również rasy wyjątkowe, u których bardzo rzadko dochodzi do rozwoju otyłości jak charty.

Wiek nie bez znaczenia…

Wraz z upływem lat zmniejsza się masa mięśniowa psa, co powoduje naturalne zmniejszenie się zapotrzebowania na energię.  Wraz z wiekiem obserwujemy spadek metabolizmu związany ze zmiana w gospodarce hormonalnej.  Aby dojrzały pupil nie nabrał niepotrzebnego tłuszczu należy dostosować dawkę pokarmową do zmienionego zapotrzebowania. Brak zmiany dawki żywieniowej będzie  przyczyną rozwijania się nadwagi u starszych zwierząt.

Sterylizacja

Sterylizacja zwierzęcia  pozbawia organizm hormonów płciowych. Ich nieobecność spowalnia metabolizm nawet u młodych osobników. Bardzo ważne jest, by po sterylizacji ściśle przestrzegać zaleceń dietetycznych otrzymanych od lekarza weterynarii i regularnie kontrolować masę ciała psa. Szczególnie ważne jest przestrzeganie ścisłej diety w pierwszym roku po zabiegu. Wtedy to, statystycznie, występuje największe ryzyko rozwoju otyłości.

Żywienie i aktywność fizyczna

Bez względu na ilość ruchu, którą zapewniamy pupilowi, to ilość i jakość pokarmu bezpośrednio wpływa na wzrost masy zwierzęcia. Brak przestrzegania diety, podkarmianie przysmakami oraz karmienie ludzkim jedzeniem to największe grzechy popełniane przez właścicieli psów.

Oczywiście tryb życia właścicieli nie pozostaje obojętny na wagę psa. Jeśli właściciel jest osobą aktywną to i jego pies ma większą szanse być w dobrej formie. Według najnowszych badań: otyły pies ma dwukrotnie większą szanse posiadania otyłego właściciela, niż pies o prawidłowej masie ciała.

Bez względu na nasz styl życia musimy pamiętać, że pies potrzebuje aktywności fizycznej nie tylko by zachować dobrą formę fizyczną ale i psychiczną. Decydując się na psa musimy pamiętać, że bardzo ważne jest zapewnianie psu odpowiedniego rodzaju ruchu. Aktywny pies to szczęśliwy pies. Z kolei szczęśliwe psy mają szczęśliwych właścicieli, bo nic tak nie cieszy jak zdrowy i zadowolony psiak.

Konsekwencje nadwagi

Do najczęstszych chorób towarzyszących nadwadze należą zaburzenia endokrynologiczne. Psy z nadwagą bardzo często chorują na cukrzycę i na niedoczynność tarczycy. Są to choroby wymagające długotrwałego leczenia pod stałą kontrolą lekarza weterynarii.

Bardzo często konsekwencją nadwagi są zaburzenia ortopedyczne. Zwiększona masa ciała powoduje stałe obciążanie stawów i układu kostnego. U otyłych zwierząt dochodzi do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów, osteoarthritis. Stany zapalne w zmienionych chorobotwórczo stawach powodują ból i dyskomfort. Zwierzę zaczyna unikać jakiegokolwiek ruchu, by nie odczuwać bólu. W takich momentach konieczna jest suplementacja preparatami na odnowę chrząstki stawowej.

Otyłość zwierząt, podobnie jak u ludzi, zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Bardzo często dochodzi do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Opisuje się je u 20-45% psów z otyłością.  

 

Nadwaga i otyłość to bardzo niebezpieczne dolegliwości, których pod żadnym pozorem nie można lekceważyć. Jeśli nasz pies ma trudności z utrzymaniem prawidłowej masy ciała niezwłocznie należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Konieczne będzie przeanalizowanie diety naszego pupila. Trzeba będzie ocenić czy pokarm podawany jest dobrej jakości, czy jest dobrze zbilansowany i co najważniejsze, podawany w odpowiedniej ilości. Lekarz udzieli porady i opracuje plan odchudzania dostosowany do nas i naszego pupila. Oprócz ustawienia diety pomoże dobrać odpowiednią aktywność fizyczną dostosowaną do stopnia nadwagi zwierzęcia.