Dlaczego psu wypada sierść?
Wielu właścicieli zastanawia się nad tym dlaczego psu wypada sierść? Nie zawsze jest to objaw choroby, ale warto przyjrzeć się pupilowi, żeby stwierdzić czy ilość sierści jaką gubi nie jest zbyt duża.
Linienie jest przede wszystkim naturalnym procesem gubienia włosa oraz podszerstka i polega na dostosowywaniu okrywy do warunków zewnętrznych. Nasilone linienie, które obserwują właściciele zachodzi wiosną i zimą.
Jaka jest najczęstsza przyczyna nadmiernego wypadania sierści?
Najczęściej gdy pies traci nadmiernie sierść jest to związane ze złym odżywianiem lub niewłaściwą pielęgnacją. Gluten, słabej jakości karma o małej zawartości mięsa, dokarmianie jedzeniem dla ludzi w długim okresie czasowym powoduje problemy ze zdrowiem pupila. Na przykład nietolerancja glutenu objawia się pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia, problemami trawiennymi, ale również znacznym pogorszeniem jakości sierści psa.
Kiedy powinniśmy się martwić? Kiedy psu wychodzi za dużo włosów?
Należy bacznie obserwować naszego pupila. Jeśli widzimy, że sierść jest matowa, wypada jej naprawdę dużo, a na skórze widać przerzedzenia, koniecznie udajmy się na kontrolę do weterynarza. Dodatkowo jeśli nasz pupil się drapie, powinno to być dla nas niepokojącym sygnałem. Lekarz może stwierdzić między innymi:
- Niedobory witamin i minerałów spowodowane nieodpowiednim żywieniem
- Alergię na składniki pożywienia, czy sztuczne składniki w karmie lub na czynniki zewnętrzne
- Nietolerancję glutenu
- Pasożyty, grzybicę
- Nerwicę, lub stres
Czasami aby wykryć, problem weterynarz będzie musiał zlecić badania krwi a często pierwszą rekomendacją będzie zmiana planu żywieniowego pupila.
Pamiętajmy, aby karma, którą podajemy naszym psiakom, była wysokiej jakości, z wysoką zawartością mięsa, wzbogacona o kwasy omega 3 i 6, witaminy i minerały, bez sztucznych konserwantów, barwników. Nie zapominajmy również, że warto w takim przypadku używać suplementów, które zawierają witaminy które zadbają o sierść i skórę psiaka.