Szczepienia psa - o których musisz pamiętać?

Opieka nad czworonogiem wiąże się z wieloma obowiązkami. Jednym z nich jest troska o zdrowie zwierzaka, a co się z tym wiąże - regularne wizyty u lekarza weterynarii, który przeprowadzi podstawowe badania kontrolne oraz wykona szczepienia. Właściciele psów są niekiedy zobowiązani ustawowo, dlatego bardzo ważna jest znajomość kalendarza podawania kolejnych dawek szczepionek. Nie dopilnowanie terminów może wiązać się nie tylko z karą grzywny, ale i narażeniem zwierzęcia na wystąpienie groźnych chorób. Sprawdź, jakie są obowiązkowe szczepienia psa, od kiedy należy podawać preparaty oraz jakie są przeciwwskazania. 

Na co szczepić psa - zasadnicze i dodatkowe szczepienia

Szczepienia są tak samo ważne dla psów, jak dla ludzi. Chronią bowiem przed zakażeniem lub ciężkimi objawami wielu poważnych chorób, które mogłyby doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Zawarte w szczepionkach przeciwciała pomagają organizmowi czworonoga szybciej radzić sobie z infekcją i zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii. Wiele szczepień należy wykonać w okresie szczenięcym. Pupil musi być jednak w pełni zdrowy i odrobaczony (usuwanie pasożytów powinno być przeprowadzone w 3-5 miesiącu życia, ponieważ larwy glist mogą przedostać się do organizmu malca z łożyska matki jeszcze przed narodzinami). Nie może mieć także pcheł, ani przyjmować leków. Szczepionek nie podaje się także sukom w ciąży oraz czworonogom, u których wystąpiły silne działania niepożądane poprzednich preparatów. 

Wyróżnia się obowiązkowe szczepienia psa, inaczej zwane zasadniczymi, oraz dodatkowe, które mogą być zalecone czworonogom ze względu na tryb życia albo stan zdrowia. Do pierwszej grupy należą szczepienie przeciwko nosówce, chorobie Rubartha oraz parwowirozie. Wielu właścicieli zastanawia się, czy szczepienie psa na wściekliznę jest obowiązkowe. Tak, i to co roku! Jest to uregulowane prawem, a brak wpisu do książeczki zdrowia czworonoga o podaniu preparatu może skutkować nałożeniem kary grzywny.  W drugiej z kolei znaleźć można szczepienia przeciwko boreliozie (szczególnie ważne dla zwierząt, żyjących na terenach opanowanych przez kleszcze), herpeswirozie (dla ras hodowlanych), dermatofitozie i leptospirozie (przy tendencji do polowania na gryzonie).

Obowiązkowe szczepienia psa - koniecznie zapisz je w swoim kalendarzu!

Psa należy zacząć szczepić już w okresie szczenięcym. Podanie odpowiednich preparatów zależy jednak od stanu zdrowia malucha. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, nie należy zwlekać z ich zastosowaniem, ponieważ wiele chorób może być szczególnie groźne dla psów w wieku szczenięcym. Istotne jest także, by pilnować zalecanego odstępu pomiędzy dawkami szczepionek - zbyt szybkie podanie może spowodować infekcje w osłabionym organizmie.

  pies trzymany przez ludzi u weterynarza

Na co szczepić psa i kiedy rozpocząć? Kalendarz szczepień podzielony jest na szczepienia wczesne, standardowe oraz późne. Terminy podawania kolejnych preparatów zależą od tego, kiedy zostało wykonane pierwsze szczepienie. Szczepionki można podawać już po ukończeniu 6-7 tygodnia życia - są to tak zwane szczepienia wczesne. Należy wtedy zadbać o zastosowanie preparatów przeciwko nosówce, parwowirozie oraz zakaźnemu zapaleniu wątroby. Między 9 a 10 tygodniem życia należy podać dawkę przypominającą trzech szczepionek oraz wykonać szczepienie przeciwko chorobie Rubartha, koronawirozie, kaszlu kenelowemu oraz (jeżeli jest takie zalecenie) leptospirozie. Dawkę przypominającą wszystkich wymienionych szczepień należy powtórzyć między 12-13 tygodniem życia szczeniaka, a po 15. należy wykonać obowiązkowe szczepienie przeciwko wściekliźnie. 

Szczepienia standardowe dotyczą psów, które pierwsze dawki preparatów otrzymują powyżej 9. tygodnia życia. Na wizycie u weterynarza podane zostaną wtedy szczepionki przeciwko parwowirozie, leptospirozie, koronawirozie, nosówce, chorobie Rubartha, kaszlowi kenelowemu.  Szczepienie powinno zostać powtórzone w 12-13 tygodniu życia. W 15. należy wykonać obowiązkowe szczepienie przeciwko wściekliźnie. Szczepienia wykonane po 12. tygodniu życia oraz psom dorosłym określane są jako szczepienia późne. Pierwsza dawka obejmuje preparat przeciwko chorobie Rubartha, leptospirozie,  kaszlowi kenelowemu, koronawirozie, nosówce i parwowirozie. Drugą, przypominającą należy podać po upływie 2-4 tygodni i wykonać wtedy także szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby. Po kolejnych 2-3 tygodniach należy wykonać szczepienie przeciwko wściekliźnie. Po upływie 12 miesięcy od podania ostatniej dawki należy wykonać szczepienie przypominające.

Czy psa trzeba szczepić co roku? Do 3. roku życia należy co 12 miesięcy podać pięcioskładnikową szczepionkę przeciwko kaszlowi kenelowemu, nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha, koronawirozie oraz dodatkowo przeciwko leptospirozie. Powyżej 3.roku życia szczepionki należy podawać co 2-3 lata. Zadbaj o zdrowie swojego pupila, pilnując terminów najważniejszych szczepień!