Czy psy mogą jeść fasolę i szparagi?

Często w pytaniach do naszych ekspertów wraca temat żywienia psów roślinami strączkowymi. Pamiętajmy, że żołądek psa jest bardzo delikatny. Najlepszy pokarm przeznaczony dla niego zawarty jest w karmach (suchych i mokrych). Ale co, jeśli chcielibyście wzbogacić dietę pupila o fasolę i szparagi?

 

Fasola to jedna z tych roślin strączkowych, którą psy uwielbiają. Wielu właścicieli wykorzystuje fasolę jako wyraz nagrody dla psa, gdy zrobi coś dobrze. Fasola dostarcza witamin, błonnika, a nawet białka, dlatego coraz częściej dodaje się ją do karmy jako uzupełnienie składników odżywczych. Generalnie nie zapominajmy, że białka, których potrzebuje nasz pies, powinny być pochodzenia zwierzęcego. Czasem uważamy, że psy są wszystkożerne, ale w rzeczywistości są głównie mięsożerne. Składniki odżywcze dostarczane przez fasolę czy ciecierzycę są bardzo cenne, ale nie mogą być jedynym źródłem na przykład białek.

 

A co ze szparagami?

 

Uwielbiamy zielone lub białe szparagi. Są one pełne składników odżywczych. Zawierają przeciwutleniacze, witaminy, minerały i są częścią zdrowej, zbilansowanej ludzkiej diety. Jednak często mylnie sądzimy, że to, co dla ludzi jest dobre, musi być dobre także dla psów. To niebezpieczna teza, głównie dla tych ostatnich. Nawet jeśli warzywo jest pełne przeciwutleniaczy, może nie być tym, czego potrzebuje pies. Tak właśnie jest w przypadku szparagów. Spowodowane jest to innym sposobem przetwarzania składników odżywczych u ludzi i psów. Czy więc można podać szparagi psu? Pewno nic się nie stanie, jeśli jeden szparag wpadnie „przypadkowo” do pyska naszego pupila. Ale nie powinniśmy włączać tego warzywa do psiej diety. Lepiej spróbować np. ciecierzycy.

 

Jeśli zastanawiacie się czy i jak podawać psu warzywa, powinniście skonsultować się z dietetykiem. Na podstawie rasy, wagi i wieku zwierzęcia, będzie on w stanie polecić najlepsze przepisy.

 

Drpetcare.pl